Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2019

Aktuality 2019

Učebnice dobrých mravů krále Ladislava Pohrobka a další vzácné rukopisy
Páteční a sobotní den bude v Národní knihovně patřit modlitebním knihám. V rámci výstavy Nebeský žebřík budou v Zrcadlové kapli po dva dny prezentovány vzácné svazky, mezi nimiž nebude chybět ani modlitební knížka, která sloužila králi Ladislavu Pohrobkovi coby učebnice dobrých mravů.
Výročí sametové revoluce oslaví Národní knihovna Studentským dnem
V neděli si připomeneme 30. výročí sametové revoluce a pozadu nezůstane ani Národní knihovna České republiky. Ta oslavy naplánovala už na sobotu 16. listopadu, kdy se v Klementinu uskuteční Studentský den s bohatým programem pro děti i dospělé.
Knihovnické žně ve Frankfurtu
Nechyběli ani klementinští knihovníci z Oddělení doplňování zahraničních dokumentů, kteří zde s velkým nasazením nakupovali nové publikace, a to s využitím všemožných výhod.
Národní knihovna otevře své trezory
V letošním roce si připomínáme 600 let od úmrtí Václava IV., římského a českého krále. Při této příležitosti připravila Národní knihovna spolu s Národním archivem výstavu listin Ad mandatum domini Regis: Z královské kanceláře a knihovny Václava IV. Součástí bude dvoudenní vystavení vzácných originálů rukopisů z přelomu 14. a 15. století, tedy z doby Václava IV.
Co se skrývá pod podlahou?
Výstava v Galerii Klementinum, s podtitulem "Archeologický výzkum Klementina“, návštěvníkům přiblíží archeologické objevy ve zdejší lokalitě - od 12. září 2019.
Zkušební přístup - databáze ZEDHIA
Až do konce října máte možnost prozkoumat obsah unikátní databáze historických informací z oblasti obchodu a ekonomiky v teritoriu Rakouska a střední Evropy za posledních více než 200 let.
Otevření západní brány Klementina
Klementinum 6. září 2019 po sedmi letech opět otevře svou západní bránu, umístěnou hned vedle kostela nejsvětějšího Salvátora. Brána byla uzavřena z důvodu rekonstrukce.
Stoleté jubileum v našem knihovnictví
Výstava "100 let prvního zákona o veřejných knihovnách" představuje knihovní zákon z roku 1919, který je jedním z nejdůležitějších historických milníků československého knihovnictví.
Dar od Hermanna Simona
V září 2019 získala knihovna obsáhlý dar od historika Dr. Hermanna Simona. Dr. Simon vystudoval dějiny a orientalistiku na Humboldtově universitě v Berlíně, jako student pobýval i v Praze.
Konference "Péče o moderní materiály"
Srdečně vás zveme na další konferenci s názvem „Péče o moderní materiály v muzeích, galeriích, knihovnách a archivech 2019“, která se koná 6. září 2019 v budově VŠCHT.
Uzavření Archivu Národní knihovny
S platností ode dne 21. 8. 2019 došlo z technických důvodů k uzavření Archivu NK ČR pro veřejnost. Tento stav trvá až do odvolání. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.
Nedostupnost části knižních fondů
Z důvodu rekonstrukce Centrálního depozitáře Hostivař dochází k dočasnému uzavření 27 tis. běžných metrů fondů. Informace o zpřístupnění fondů bude zveřejněna po ukončení akce.
Notářský instrument z roku 1406
Národní knihovna ČR získala v aukci vzácný notářský instrument z roku 1406 napsaný na pergamenu o rozměrech 54,2 x 52cm za 15,5 milionů korun. Částku na nákup poskytlo Ministerstvo kultury ČR.
Národní knihovna v LINDAT/CLARIAH-cz
V květnu 2019 byla podepsána smlouva o zapojení Národní knihovny ČR mezi partnerské instituce velké vědecké infrastruktury LINDAT/CLARIAH-cz, která se zabývá zejména jazykovými, ale i dalšími digitálními zdroji a nástroji na jejich zpracování.
Šest milionů korun na záchranu knih
Během průzkumu knihovních fondů uložených v depozitářích NK byla u více než 10 000 knih stanovena hodnota pH pod 3,5 jednotek. Bez odkyselení hrozí těmto svazkům rozpad v řádu měsíců.
Výstavba nové budovy Národní knihovny
Otázku výstavby nové budovy Národní knihovny znovu otevírá připravovaná pracovní skupina, která vzniká na Ministerstvu kultury. Jejím cílem je posoudit potřeby nového sídla této významné kulturní a vzdělávací instituce.
Jarní Kjóto na výstavě v Klementinu
Jedinečnou atmosféru můžete zažít v Národní knihovně díky fotografické výstavě, která probíhá od 25. 4. do 22. 6. 2019 ve výstavní chodbě v přízemí Klementina.
Cena Rudolfa Medka
Srdečně vás zveme na udílení Ceny Rudolfa Medka pro rok 2019, které se uskuteční ve středu 29. května 2019 v 16 hodin v hlavním zasedacím sále Národní knihovny ČR (1. patro Klementina).
Knižní dar Indické republiky
Sbírky Národní knihovny ČR byly obohaceny o stovku knih, které jí věnovala Indická republika. Jedná se o publikace, díky kterým lze Indii poznávat z nejrůznějších úhlů pohledu.
Dar ze Smithsonian Institution
V květnu 2019 získala knihovna dar od Paula M. Taylora, antropologa z vlivného Smithsonovského institutu, komplexu výzkumných pracovišť a muzeí ...
Cena spisovatelky Ivony Březinové
Nadace Gabrielis ve spolupráci s Národní knihovnou udělila 12. června 2019 Ceny spisovatelky Ivony Březinové vítězům literární soutěže pro žáky základních škol.
Současná bulharská literatura
Zveme vás na besedu s názvem "Současná bulharská literatura. Úspěchy a výzvy" se Svetlozarem Želevem, ředitelem Národního knižního centra v Sofii - 22. května od 17 hod.
Certifikace Manuscriptoria
Digitální knihovna Manuscriptorium získala počátkem dubna 2019 významnou certifikaci agregátora portálu EUROPEANA.
Katalogizace v knize - změna kontaktů
POZOR! Od 2.5.2019 dochází ke změně kontaktů pro službu CIP - Katalogizace v knize. Chcete-li kontaktovat Agenturu CIP pište, prosím, na e-mail: cip@nkp.cz.
Svět knihy Praha 2019
Brány veletrhu na Výstavišti v Holešovicích budou pro milovníky knih otevřeny ve dnech 9.–12. 5. Program bude připraven v prostorách Průmyslového paláce i mimo něj.
Slovanská epopej zpět v Klementinu – navštivte výstavu unikátní knihy
Slovanská epopej se po 100 letech vrací do Klementina – 28. 4. 2019 bude v prostorách Všeobecné studovny vystavena exkluzivní publikace Epopej, která obsahuje velkoformátové snímky světoznámého Muchova díla.
110. výročí narození PhDr. Emmy Urbánkové
Výstava připomíná 110. výročí narození PhDr. Emmy Urbánkové (1909–1992), významné české knihovědkyně, která v letech 1941–1979 vedla rukopisné oddělení dnešní Národní knihovny.
Velikonoční jarmark v Klementinu
Tradiční velikonoční jarmark v Klementinu se koná 16. dubna 2019 od 10 do 16 hod. Hlavní nádvoří zaplní stánky s velikonočními dekoracemi včetně výrobků chráněných dílen.
Kartografie v časech mezi poustevnami a koněspřežkou
Výstava k 260. výročí narození kartografa a meteorologa F. Kreibicha, přibližuje život a dílo nejvýznamnějšího představitele naší kartografie v období první třetiny 19. století.
Svobodné zednářství v Galerii Klementinum
Nahlédnout do zákulisí Řádu můžete na výstavě 100 let Lóže Národ s podtitulem Svobodné zednářství očima svobodných zednářů, která začíná 30. března v Galerii Klementinum.
Knihy z Lipského knižního veletrhu
V neděli 24. března 2019 skončil Lipský knižní veletrh, na němž byla hlavní hostující zemí Česká republika. Představeno bylo mj. 55 českých autorek a autorů a 70 nových překladů.
Spolupráce Národní knihovny a ČTK
Generální ředitelé obou institucí Martin Kocanda a Jiří Majstr podepsali memorandum o spolupráci, která vedle digitalizace bude zahrnovat i další oblasti možného společného působení.
EMIS University - zkušební přístup
Do 19. 4. 2019 je ve studovnách Národní knihovny otevřený zkušební přístup k databázi EMIS University, která nabízí analytické informace o rozvíjejících se trzích.
eBook Public Library - zkušební přístup
Do 12. 4. 2019 máte možnost zkušebního přístupu do kolekce elektronických knih předních světových vydavatelů eBook Public Library Collection od společnosti EBSCO.
Nedostupnost části knižních fondů
Z důvodu stěhování v Centrálním depozitáři Hostivař dochází k dočasnému uzavření 27 tis. běžných metrů fondů. Informace o zpřístupnění fondů bude zveřejněna po ukončení akce.
Kramerius 5 - nové rozhraní
Od 2. dubna můžete pro využívání obsahu Národní digitální knihovny vyzkoušet nové rozhraní - v testovacím režimu je najdete na adrese http://kramerius5.nkp.cz.
Picturesque India - knižní dar
Velvyslanectví ČR v Dillí darovalo Národní knihovně výpravnou publikaci Picturesque India: a journey in early picture postcards (1896-1947), vydanou v loňském roce.
Timur Novikov: umění nové vlny
Dovolujeme si Vás pozvat na přednášku ruské výtvarné kritičky, kurátorky, a historičky umění Jekatěriny Jurjevny Andrejevové o kultovním ruském umělci Timuru Novikovovi.
Spolupráce NK a PEN klubu
Generální ředitel Národní knihovny Martin Kocanda a předseda českého centra PEN klubu Jiří Dědeček podepsali 27. února 2019 memorandum o spolupráci.
Konstantin Jireček a Bulharsko
Zveme Vás na besedu, kde o českém historikovi a diplomatovi, zásadní osobnosti česko-bulharských vztahů, promluví Jan Rychlík, Marcel Černý a Jan Boháček - 21. února od 17 hod.
Encyklopedie knihy
Knihovna Akademie věd ČR ve spolupráci s Národní knihovnou ČR na konci ledna zveřejnila Encyklopedii knihy v českém středověku a raném novověku, která obsahuje téměř 3000 hesel z oblasti knižní kultury.
Dušan Karpatský známý a neznámý
Zveme vás na výstavu, která je věnována životu a tvorbě významného literárního historika a překladatele, jedné z nejdůležitějších postav česko-jihoslovanských vztahů.
The Gustavus Choir
Koncert sboru The Gustavus Choir se koná 29. ledna od 18 hod. v Zrcadlové kapli Klementina. Uslyšíte sakrální hudbu, spirituály i národní písně s varhanním doprovodem.
ISBN slaví 30 let
1. 1. 1989 byl v Československu zahájen provoz systému mezinárodního standardního číslování knih - ISBN, který používá třináctimístného čísla k jednoznačné identifikaci knih.
Od ucha k uchu
Výstava s podtitulem Fenomén Šafrán přibližuje české písničkáře od 60. let až do současnosti. Představuje významné osobnosti našeho folku - Karla Kryla, Vladimíra Mertu, Jaroslava Hutku, Vlastimila Třešňáka ad.
Projekt Národní eKnihovna
Cílem projektu, spolufinancovaného z Evropských strukturálních a investičních fondů, je vytvořit nový podpůrný informační systém, který posune Národní knihovnu ČR do 21. století.
Hudební oddělení znovu otevřeno
Upozorňujeme, že Hudební oddělení Národní knihovny ČR zahájilo svou činnost pro veřejnost v revitalizované studovně (Starý matematický sál) dne 7. 1. 2019.