Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2019 Svobodné zednářství v Galerii Klementinum

Svobodné zednářství v Galerii Klementinum

Nahlédnout do zákulisí Řádu můžete na výstavě 100 let Lóže Národ s podtitulem Svobodné zednářství očima svobodných zednářů, která začíná 30. března v Galerii Klementinum.
Svobodné zednářství v Galerii Klementinum

logo

Řád svobodných zednářů – společenství opředené mnoha legendami a tajemstvími. Nahlédnout do zákulisí Řádu můžete na výstavě 100 let Lóže Národ s podtitulem Svobodné zednářství očima svobodných zednářů, která začíná 30. března v Galerii Klementinum. Tu společně s Národní knihovnou ČR pořádají sami svobodní zednáři z Lóže Národ, která letos slaví 100. výročí svého založení. Svobodné zednářství tak představují samotní členové Lóže.

„Výstava by měla veřejnosti představit historii a současnost našeho spolku v kontextu československých dějin a přiblížit svobodné zednářství jako tradiční cestu, jak se dnes moderně říká, osobnostního rozvoje, která i v českých poměrech dokázala oslovit významné osobnosti naší národní i státní historie,“ říká současný mistr lóže Libor Adamec.

Expozice nabídne autentické zednářské předměty i repliku zednářské dílny, místnosti určené k setkávání a zednářské práci. Vše autoři připravili tak, aby se co nejvíce přiblížili skutečnosti, včetně zednářských nástrojů a symbolů. „A třeba se také prostřednictvím výstavy podaří objasnit některá nedorozumění, která okolo pochopení smyslu svobodného zednářství dodnes panují,“ dodal Libor Adamec.

Lóže Národ je jednou z nejstarších a dosud fungujících českých zednářských lóží. Byla založena 28. března 1919, přesně půl roku po vzniku samostatného československého státu. Návštěvníci výstavy budou mít možnost nahlédnout do historie i současnosti Lóže Národ, jejího fungování a struktury. Představeni jim budou také významní členové, mezi které vždy patřila řada osobností veřejného života – od politiků, přes lékaře a vědce, až po spisovatele, novináře či sochaře a malíře.

„Tato zednářská lóže je prostřednictvím svých členů spjata i s Klementinem a Národní knihovnou. Členy Lóže Národ byli také PhDr. Jan Emler, v letech 1930–1938 ředitel Veřejné a Univerzitní knihovny v Praze, což byla předchůdkyně dnešní Národní knihovny, či Prof. PhDr. František Nušl, ředitel Státní hvězdárny Československé republiky, která před vybudováním ondřejovské observatoře sídlila právě v Klementinu, kde se výstava koná,“ dodává Martin Kocanda, generální ředitel Národní knihovny ČR.

Datum konání výstavy: 30. 3. - 19. 5. 2019Čas: úterý - neděle, 10:30 - 18 hodinMísto: Galerie Klementinum, Národní knihovna ČR, Klementinum 190, Praha 1
Vstupné: dospělí 50 Kč; senioři, studenti 40 Kč; skupina 10 a více osob 40 Kč/osoba; děti 6–15 let 20 Kč, děti do 6 let zdarma.

Fotogalerie z vernisáže >>>
Fotogalerie z výstavy >>>