Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2019 ISBN slaví 30 let

ISBN slaví 30 let

1. 1. 1989 byl v Československu zahájen provoz systému mezinárodního standardního číslování knih - ISBN, který používá třináctimístného čísla k jednoznačné identifikaci knih.
ISBN slaví 30 let

ISBN

1. 1. 1989 byl v Československu zahájen provoz systému mezinárodního standardního číslování knih - ISBN.

Systém mezinárodního standardního číslování knih - ISBN (International Standard Book Numbering) vznikl koncem 60. let ve Velké Británii původně jako národní systém. Postupně se rozšířil do více než 190 zemí. V České republice je zaveden od roku 1989 (tehdy ještě Československá socialistická republika).

Systém používá třináctimístného čísla ISBN k jednoznačné identifikaci knih (neperiodických publikací). Číslo ISBN slouží především knižnímu obchodu (jeho prostřednictvím lze knihy objednávat a vést skladovou agendu), knihovnám (pro jednoznačnou identifikaci titulu v bibliografických databázích, ale i pro potřeby meziknihovních služeb) i nakladatelům (pro kontrolu vlastní produkce i pro vedení skladu).

Vrcholným celosvětovým orgánem systému je Mezinárodní agentura ISBN v Londýně. Na své webové stránce produkuje mezinárodní adresář nakladatelů (Global Register of Publishers) obsahující i údaje o nakladatelích v České republice. Naším vrcholným orgánem je Národní agentura ISBN v ČR pracující v Národní knihovně České republiky.