Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2019 Stoleté jubileum v našem knihovnictví

Stoleté jubileum v našem knihovnictví

Výstava "100 let prvního zákona o veřejných knihovnách" představuje knihovní zákon z roku 1919, který je jedním z nejdůležitějších historických milníků československého knihovnictví.
Stoleté jubileum v našem knihovnictví

foto

22. 7. - 12. 10. 2019, Výstavní chodba v přízemí (vchod A), pondělí – sobota: 9 - 19 hodin mimo státní svátky a další uzavírky knihovny
Vstupné 10 Kč, čtenáři NK ČR zdarma

Fotogalerie z výstavy - Výstavní panel (ukázka) - Zájemci o zaslání virtuální výstavy mohou kontaktovat PhDr. Renátu Salátovou.

Výstava připomíná důležitý milník moderního československého knihovnictví. Tím je přijetí prvního knihovního zákona – Zákona o veřejných knihovnách obecních č. 430/1919 Sb. ze dne 22. července 1919, a navazujícího prováděcího dokumentu – Nařízení vlády Republiky československé ze dne 5. listopadu 1919. Jednotlivé panely poukazují na význam těchto legislativních dokumentů pro vznik unikátní československé sítě obecních knihoven, jakož i na jejich praktický dopad. Výstava představuje i několik významných osobností, které přispěly k přípravě a vypracování konkrétních koncepcí, jež vedly ke zpracování textu zákona, případně se na jeho znění autorsky podílely. Ilustruje jeho naplňování na území tehdejšího Československa, věnuje pozornost menšinovým knihovnám, ale i „výchově čtenářů i knihovníků“. Výstavu doplňují vitríny s ukázkami dobové literatury z fondů Knihovny knihovnické literatury Knihovnického institutu NK ČR.