Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2019 Co se skrývá pod podlahou?

Co se skrývá pod podlahou?

Výstava v Galerii Klementinum, s podtitulem "Archeologický výzkum Klementina“, návštěvníkům přiblíží archeologické objevy ve zdejší lokalitě - od 12. září 2019.
Co se skrývá pod podlahou?

logo

Z Klementina, historického areálu bývalé jezuitské koleje, kde nyní sídlí Národní knihovna, dýchá historie prakticky odevšad. To potvrzuje i výstava v Galerii Klementinum, nazvaná „Co se skrývá pod podlahou – archeologický výzkum Klementina“, která návštěvníkům přiblíží archeologické objevy v této lokalitě.

Pokud se archeologové vypraví provádět své výzkumy v historickém centru Prahy, je téměř jisté, že odhalí nejednu zajímavost. A právě s těmito archeologickými nálezy seznámí veřejnost výstava „Co se skrývá pod podlahou – archeologický výzkum Klementina“, kterou připravila Národní knihovna ČR ve spolupráci s Národním památkovým ústavem.

Expozice představí nejdůležitější výsledky výzkumů, které proběhly v Klementinu v letech 1997 – 2017. Ty přinesly zcela nové informace o středověké historii místa. Vystaveny budou i zajímavé artefakty, které se v areálu našly. Dále bude možné si prohlédnout model dominikánského kláštera, který jezuitská kolej postupně nahradila.  O něm se dlouho myslelo, že během výstavby barokního areálu Klementina zcela zanikl. „Rekonstruován je i vzhled a proměna okolní středověké zástavby včetně dosud neznámých románských staveb“ sděluje Mgr. Jan Havrda, vedoucí oddělení archeologických výzkumů Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Praze. Na výstavě tak bude možné vidět, jak oblast vypadala dlouho před příchodem jezuitů. „Navíc vůbec poprvé se zde návštěvníci dozvědí informace o nejstarších pohřebištích v této části města, jejichž počátky spadají až do 9. století“ doplňuje Mgr. Havrda.

Datum konání výstavy: 12. 9. - 10. 11 2019
Čas: úterý - neděle, 10:30 - 18 hodin
Místo: Galerie Klementinum, Národní knihovna ČR, Klementinum 190, Praha 1
Vstupné: dospělí 50 Kč; senioři, studenti 40 Kč; skupina 10 a více osob 40 Kč/osoba; děti 6–15 let 20 Kč, děti do 6 let zdarma

Fotogalerie z vernisáže >>>
Fotogalerie z výstavy >>>