Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2019 Picturesque India - knižní dar

Picturesque India - knižní dar

Velvyslanectví ČR v Dillí darovalo Národní knihovně výpravnou publikaci Picturesque India: a journey in early picture postcards (1896-1947), vydanou v loňském roce.
Picturesque India - knižní dar

kniha

Velvyslanectví ČR v Dillí nám v únoru 2019 darovalo výpravnou publikaci Picturesque India: a journey in early picture postcards (1896-1947) (New Delhi: Niyogi Books, 2018). Jde o komentovaný přehled nejstarších černobílých i barevných pohlednic odeslaných z Indie do světa. Jak se uvádí na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí, autoři knihy Sangeeta a Ratnesh Mathurovi většinu z pohlednic objevili a získali v České republice, ať už v antikvariátech, na trzích nebo na setkáních sběratelů pohlednic. Během několika let tak vznikla unikátní sbírka nejstarších indických pohlednic, z nichž 550 je popsáno právě v této publikaci. Mnohé z těchto pohlednic odeslali z Indie Češi, takže sbírka je i velmi cenným zdrojem informací o jejich pobytu v Indii na přelomu 19. a 20. století.

Kniha dokumentuje i činnost některých vlivných, ale z dnešního hlediska kontroverzních osobností, jako byl zoolog a majitel hamburské zoologické zahrady Carl Hagenbeck (1844 - 1913), který mimo jiné „vystavoval“ příslušníky neevropských národů, kteří před návštěvníky předváděli ukázky svého domorodého života. Celkově Picturesque India názorně předvádí, jak se v rámci orientálního diskurzu vytvářela představa pitoreskní Indie.