Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2019 Slovanská epopej zpět v Klementinu – navštivte výstavu unikátní knihy

Slovanská epopej zpět v Klementinu – navštivte výstavu unikátní knihy

Slovanská epopej se po 100 letech vrací do Klementina – 28. 4. 2019 bude v prostorách Všeobecné studovny vystavena exkluzivní publikace Epopej, která obsahuje velkoformátové snímky světoznámého Muchova díla.
Slovanská epopej zpět v Klementinu – navštivte výstavu unikátní knihy

obraz

Slovanská epopej se po 100 letech vrací do Klementina – 28. 4. 2019 bude v prostorách Všeobecné studovny vystavena exkluzivní publikace Epopej, která obsahuje velkoformátové snímky světoznámého Muchova díla.

Uplynulo již 100 let od chvíle, kdy byla vůbec poprvé vystavena Slovanská epopej. První část z celkem dvaceti pláten byla tehdy umístěna do prostor tehdejšího letního refektáře Klementina, dnešní Všeobecné studovny Národní knihovny. Dílo se nyní, alespoň pomyslně, do těchto prostor vrací, a to prostřednictvím publikace Epopej, kterou vydává Albatros Media.

Velkoformátovou publikaci Epopej tvoří detailní fotografie od Jana Williama Drnka, pořízené tou nejlepší fotografickou technologií, doprovázené texty předních historiků, kurátorů a filozofů. Ručně vázaná kniha je navíc doplněna originálním certifikátem pravosti, lupou a šperkem, jehož autorkou je Jarmila Mucha Plocková, vnučka samotného Alfonse Muchy. Kniha vychází v limitované edici 200 kusů a jde o vůbec nejdražší publikaci u nás – její cena je až 360 000 korun.

Knižní vydání úchvatného malířského díla Alfonse Muchy, obdivovaného jak v Čechách, tak ve světě, pro nás bylo jasnou volbou a velkou výzvou. Příběh vzniku této knihy je fascinující sám o sobě. Pro projekt například musel vzniknout speciální matematický model, který byl použit při fotografování pláten, aby se ušetřil čas. Slovanská epopej totiž měla zrovna před cestou do Japonska,“ říká na téma vzniku Epopeje Václav Kadlec, generální ředitel nakladatelského domu Albatros Media.

Unikátní dílo bude v neděli 28. dubna vystaveno v prostorách Všeobecné studovny. „Jsme velmi rádi, že můžeme takto významné jubileum připomenout na stejném místě, kde sláva Slovanské epopeje započala,“ dodává Martin Kocanda, generální ředitel Národní knihovny.  Výstava bude obohacena o komentovaný výklad přímo od Jana Williama Drnka, autora fotografií. Výstava potrvá pouze jeden den a vstup je zdarma.

28. 4. 2019, 9.00 – 16.00
Všeobecná studovna, Národní knihovna ČR, Mariánské náměstí 5, Praha 1
Vstupné zdarma

Fotogalerie ze křtu knihy >>>