Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2019 Cena spisovatelky Ivony Březinové

Cena spisovatelky Ivony Březinové

Nadace Gabrielis ve spolupráci s Národní knihovnou udělila 12. června 2019 Ceny spisovatelky Ivony Březinové vítězům literární soutěže pro žáky základních škol.
Cena spisovatelky Ivony Březinové

foto

Nadace Gabrielis udělila Ceny spisovatelky Ivony Březinové

Nadace Gabrielis ve spolupráci s Národní knihovnou udělila 12. června 2019 Ceny spisovatelky Ivony Březinové vítězům literární soutěže pro žáky základních škol. Do letošního prvního ročníku soutěže se přihlásilo přes šedesát prací, z nichž porota vybrala dvacet nejlepších. Vítězové převzali ceny na dnešním setkání v pražském Klementinu.

„Jsem velmi ráda, že se literární soutěže zúčastnilo tolik mladých autorů, přestože jde teprve o první ročník. Už nyní začínáme vymýšlet téma pro další ročník,“ řekla Ivona Březinová.

„Pro Národní knihovnu jako partnera projektu je velmi důležité podporovat zájem dětí a mládeže o literaturu i o vlastní tvorbu. Protože jak napsal Karel Čapek: Žádná diplomacie a žádný spolek národů není tak univerzální jako literatura. Ale lidé jí nepřikládají dost váhy. Proto se mohou pořád ještě nenávidět nebo si být cizí,“ doplnil generální ředitel Národní knihovny Martin Kocanda.

Ivona Březinová patří k nejčtenějším českým autorkám literatury pro děti a mládež. Vydala několik desítek knih různých žánrů. Její tvorba zahrnuje mimo jiné pohádky, příběhy dětí i zvířat, ale také leporela a encyklopedie. Dvě desítky jejích knih byly přeloženy do sedmnácti jazyků. Za své práce získala řadu ocenění, mimo jiné Zlatou stuhu a Cenu knihovníků. Její knihy Začarovaná třída a Řvi potichu, brácho byly nominovány na cenu Magnesia Litera. Spisovatelka je také patronkou Alzheimer nadačního fondu a nadačního fondu Gabrielis.

-red-