Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2018

Aktuality 2018

The Many Faces of 1918
Na samém konci roku 2018 obdržela Národní knihovna ČR antologii The Many Faces of 1918, a sice jako dar od Velvyslanectví České republiky v Lucembursku. Antologie byla vydána k výročí ukončení první světové války.
Vánoční jarmark v Klementinu
Srdečně vás zveme na tradiční vánoční jarmark, který se koná 12. prosince od 10 do 16 hod. na nádvoří Klementina. Součástí jarmarku bude i letos knižní bazar.
Ivan Cankar a jeho současníci
Zveme Vás na mezinárodní sympózium "Z Lublaně přes Vídeň do Prahy. Ivan Cankar a jeho současníci", které se koná ve dnech 22.–23. listopadu 2018 v Národní knihovně.
Restaurování knih a kulturního dědictví
Dne 10. prosince 2018 se v Národní knihovně konala mezinárodní konference s názvem "Restaurování knih a kulturního dědictví v Národní knihovně ČR a ruských kulturních institucích".
Documentary Heritage on the Silk Road
Dne 4. prosince 2018 byla otevřena v sídle UNESCO v Paříži výstava o kulturní výměně na tzv. hedvábné stezce v průběhu staletí mezi Čínou a ostatními zeměmi světa.
Spolupráce evropských a čínských knihoven
Zástupci knihoven šestnácti středoevropských a východoevropských zemí podepsali v Chang-čou (Hángzhōu) se svými čínskými protějšky memorandum o spolupráci.
100 let republiky a Ebooks on Demand
Národní knihovna k 100. výročí vzniku ČSR připravila výhodnou nabídku digitalizace historických fondů – v období 11. 10. – 11. 11. 2018 vám z našeho fondu zdigitalizujeme historickou knihu za 260 Kč.
Virtuální sbírky v NDK ke 100. výročí ČSR
V Národní digitální knihovně (Kramerius 5) jsme pro vás připravili několik kolekcí dokumentů vztahujících se ke vzniku Československa. V záložce Virtuální sbírky najdete ...
Databáze ZEDHIA - zkušební přístup
Do 6.11.2018 máte jedinečnou možnost podívat se do plnotextové databáze historických obchodně ekonomických titulů z teritoria Rakouska a střední Evropy.
Podzimní Kjóto
David Paroulek představuje výběr fotografií ze svých opakovaných cest do země vycházejícího slunce, jejíž kultura a tradice jsou pro něj nevyčerpatelným zdrojem inspirace.
Den otevřených dveří NK ČR - 28.10.
Pro návštěvníky budou připraveny komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy Klementina. Během zhruba hodinové prohlídky se projdete nejstaršími částmi barokního areálu.
Festival Signal rozsvítí Klementinum
I letošní podzim se díky Signal festivalu rozzáří množstvím světel a Národní knihovna ČR bude jeho součástí. V prostorách Klementina budou pro návštěvníky připraveny dvě světelné instalace.
Memorandum o porozumění
Generální ředitel NK ČR a opat strahovský Michael Josef Pojezdný podepsali memorandum o porozumění, které je základem pro rozvíjení spolupráce mezi oběma institucemi.
Malé princohraní – procházka po Klementinu s Malým princem
Na půdě Národní knihovny ČR ožije nejen Malý princ, ale i celý jeho fantastický svět. Vy do něj budete moci vstoupit a na vlastní kůži zažít putování po jednotlivých planetách.
Den otevřených dveří MK ČR
Přijďte si vychutnat kouzlo unikátního raně barokního Nostického paláce, považovaného za nejkrásnější sídlo ministerstva kultury na světě. Den otevřených dveří se koná v pátek 28. září 2018.
Pozvánka na konferenci
Zveme vás na konferenci s názvem Péče o moderní materiály v muzeích, galeriích, knihovnách a archivech, která se koná 3. září 2018 v budově VŠCHT v Praze.
Návštěva amerického fotografa v NK
Těsně před výročím srpnové invaze, navštívil Národní knihovnu americký fotograf Paul F. Goldsmith, který knihovně věnoval více exemplářů své publikace "Prague 1968".
Alamode aneb Jak udělat dojem
Jak vypadá barokní architektura, můžeme v Klementinu obdivovat denně, ale co se v té době nosilo? Jaké šaty na přelomu 17. a 18. století nejvíce zapůsobily na maškarních plesech?
Tajemství úplňků - kniha žáků 5. A
V Zrcadlové kapli Klementina se 30. května 2018 uskutečnil slavnostní křest knihy "Tajemství úplňků", kterou napsali žáci 5. A ze ZŠ Petřiny – sever.
Objednávání hudebnin obnoveno
Hudební oddělení obnovuje možnost objednávání hudebnin a knih o hudbě. Studium těchto materiálů bude opět ve studovně rukopisů a starých tisků (ORST).
Cena Rudolfa Medka
Slovanská knihovna a spolek Ruská tradice si vás dovolují pozvat na slavnostní udílení Ceny Rudolfa Medka, které bude konat 16. května 2018 od 16 h v Zrcadlové kapli Klementina.
Svět knihy Praha 2018
Nenechte si ujít největší mezinárodní knižní veletrh a literární festival u nás ve dnech 10.-13. 5. 2018 na pražském Výstavišti. Těšíme se na vás na stánku Národní knihovny ČR.
Ománská princezna Mona navštívila Klementinum
Návštěva se konala na žádost samotné princezny, která projevila zájem navštívit zdejší pracoviště rukopisů a starých tisků.
Intenzivní výzkum v Národní knihovně
I v nelehkých podmínkách revitalizace Klementina a rekonstrukce CDH se Národní knihovně daří nejen zajišťovat služby pro uživatele, ale rovněž plnit roli výzkumné instituce.
Známka připomíná dílo Jana Kaplického
Česká pošta představila příležitostnou poštovní známku z edice Český design, která připomíná nedokončené dílo světově uznávaného architekta Jana Kaplického.
Nové databáze o hudbě
V letošním roce Národní knihovna rozšířila svoji nabídku informačních zdrojů o hudbě a hudební vědě - MGG Online, RILM Music Encyclopedias, RILM Abstracts of Music Literature with Full Text.
ZEDHIA online
Ještě pár dní máte možnost vyzkoušet, co vám nabízí databáze ZEDHIA - online archiv digitalizovaných dokumentů z oblasti střední Evropy se zaměřením na historické obchodně-ekonomické informace.
Labyrint věd(ění). Co se skrývá za knihou
Interaktivní přednáška Mgr. Petra Eliáše, redaktora dětské literatury v nakladatelství Albatros, pro všechny chytré hlavy nejen ve věku od 10 do 15 let a pro jejich přátele.
Knihy o EU v Národní knihovně
Národní knihovna získala větší knižní dar od Zastoupení Evropské komise v ČR. Jedná se o česky vydané publikace pojednávající obecně o historii i budoucnosti EU.
Historické mapy Lobkowiczké sbírky
Jak vypadaly mapy v období renesance a jak se během staletí proměnila území různých zemí? Výstava historických map z Lobkowiczké sbírky v Galerii Klementinum od 27. dubna.
Zalistujte si Vyšehradským kodexem
Na výstavě "Středověká kniha na dosah" si můžete faksimile vzácných historických rukopisů prolistovat a prohlédnout jejich obsah i fyzické provedení původními technologiemi.
Národnostní menšiny v Republice Srbské
Slovanská knihovna zve na besedu, která se uskuteční u příležitosti vydání publikace Vǰerski obǰekti nacionalnih manjina u Republici Srpskoǰ. Akce se koná 12. 3. 2018 od 18 hodin.
Nové publikace Slovanské knihovny
Přetržený náhrdelník - výbor z díla Maxima Bahdanoviče vychází u příležitosti 100. výročí úmrtí tohoto běloruského básníka. Jde o první ucelený český překlad jeho básní.
Ensemble 18+ v Zrcadlové kapli
V prostorách Zrcadlové kaple se uskuteční závěrečný koncert cyklu Sólo pro klasicismus, který pořádá komorní orchestr Ensemble 18+. Ten si pro posluchače připravil skladby z rané tvorby Felixe Mendelssohna–Bartholdyho.
Konzervace a restaurování
Kniha představuje vybrané technologie, nové materiály a postupy vyvinuté pro péči o novodobé knihovní fondy (knihy vzniklé po roce 1800) v rámci projektu NAKI.
Moje země
Známá i zatím neobjevená zákoutí České republiky představuje výstava velkoformátových fotografií Pavla Radosty, kterou pořádá Národní knihovna ČR ve spolupráci s časopisem Moje země.
Reprografické služby - omezení
Od pátku 1. 12. 2017 budou samoobslužné reprografické služby poskytovány v omezeném režimu. Omezení souvisejí se změnou tiskového řešení v NK ČR.
Provozní doba od 1. ledna 2018
Běžná provozní doba Národní knihovny platí od 1. ledna 2018 do 30. června 2018. NK bude uzavřena ve dnech státních svátků. Detailní přehled najdete ...