Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2018 Festival Signal rozsvítí Klementinum

Festival Signal rozsvítí Klementinum

I letošní podzim se díky Signal festivalu rozzáří množstvím světel a Národní knihovna ČR bude jeho součástí. V prostorách Klementina budou pro návštěvníky připraveny dvě světelné instalace.
Festival Signal rozsvítí Klementinum

instalace

Jako každý rok, i letošní podzim se díky Signal festivalu rozzáří množstvím světel a Národní knihovna ČR bude jeho součástí. V prostorách Klementina budou pro návštěvníky připraveny rovnou dvě světelné instalace.

První z nich najdete v Zrcadlové kapli, jež se během festivalu stane tzv. galerijní zónou. To znamená, že bude jedním z pěti míst, kam se návštěvníci Signal festivalu dostanou pouze se vstupenkou, kterou je již nyní možné koupit v předprodeji online, i přímo na místě. Lístek opravňuje ke vstupu do všech pěti galerijních zón.

Instalace s názvem Iris je sestavou zrcadel, odrážejících světlo a reagujících na  pohyb návštěvníků, to vše navíc doprovázené hudbou. Pro Iris asi není vhodnějšího prostoru, než Zrcadlová kaple, kde jsou zrcadla součástí překrásné výzdoby, která jen umocňuje zážitek ze zde pořádaných koncertů. „Iris je řada interaktivně reagujících zrcadel a LED svítidel, která jsou sestavena do kruhového útvaru speciálně upraveného pro Zrcadlovou kapli. Zrcadla se otáčejí v reakci na pohyb lidí v kruhovém prostoru, zatímco LED svítidla reagují na okolní zvuk“ představují Iris pořadatelé. Tvůrcem interaktivní instalace je newyorské studio SOFTlab, které má za sebou projekty pro Muzeum Moderního umění v New Yorku, Columbia University, či deník The New York Times.

Díky druhé instalaci, umístěné na nádvoří Klementina, budete mít možnost zjistit, jak se asi cítí akvarijní rybičky. Půjde o interaktivní simulaci, příznačně nazvanou Aquarium, která využívá umělou inteligenci k integraci s diváky. „Hlavní myšlenkou je metafora obráceného akvária. Zobrazuje vám pohled z perspektivy ryb a přibližuje vám pocit, jaké to je, když se obrovské mimozemské stvoření snaží komunikovat a hrát si s vámi“ lákají pořadatelé. Autorem je polský umělec Marpi, žijící v San Franciscu. Při tvorbě Aquaria se inspiroval světem pod vodou a evolucí. Svá díla často doplňuje i rozšířenou a virtuální realitou.

Datum konání: 11. 10. – 14. 10. 2018
Čas: 19 – 24 hodin
Místo: Klementinum, Národní knihovna ČR, Mariánské náměstí 5, Praha 1


Ukázka instalace na nádvoří Klementina


Ukázka instalace v Zrcadlové kapli