Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2018 The Many Faces of 1918

The Many Faces of 1918

Na samém konci roku 2018 obdržela Národní knihovna ČR antologii The Many Faces of 1918, a sice jako dar od Velvyslanectví České republiky v Lucembursku. Antologie byla vydána k výročí ukončení první světové války.
The Many Faces of 1918

kniha

Na samém konci roku 2018 obdržela Národní knihovna antologii The Many Faces of 1918, a sice jako dar od Velvyslanectví České republiky v Lucembursku. Kniha vznikla společným úsilím zastupitelských úřady 17 zemí akreditovaných v Lucemburském velkovévodství (Belgie, Česko, Francie, Irsko, Itálie, Maďarsko, Německo, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Spojené státy, Srbsko, Švýcarsko, Turecko, Velká Británie) ve spolupráci s Lucemburským ministerstvem kultury. Vydána byla v listopadu 2018 k připomenutí výročí závěru první světové války.

Jak se uvádí na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR: „Literární vjemy přelomové dějinné události prvořadého významu, určujícího pro běh světových dějin a novou politickou konfiguraci evropského kontinentu, reflektují - i přes uplynulé století - stále velmi rozdílné vnímání 1. světové války v zastoupených transatlantických zemích. Velká válka je pro někoho epochou přinášející národní emancipaci, pro jiného tragickou válečnou prohrou se ztrátou území, pro dalšího start k zásadní proměně politického uspořádání, pro většinu období ženské politické emancipace, pro všechny nepopsatelná tragédie hromadných úmrtí a potravinového nedostatku na straně jedné i éra vzniku nových mezinárodních institutů (Společnost národů, Červený kříž) na straně druhé.“

Jednotlivé texty jsou v publikaci otištěny v původní jazykové verzi a v anglickém překladu. České literáty v knize reprezentuje zástupkyně Obce spisovatelů, ašská autorka Hana Mudrová, literárním jménem Anna Šochová (* 1959), s krátkou povídkou Veliká věc. Pojednává o oděském exulantovi českého původu, který zavrhuje tamní zavedenou existenci a rozhoduje se přidat k československým legiím, vedený vidinou obnovení státu. Patetické líčení je založeno na skutečném příběhu jejího dědečka, který přes Vladivostok a Kanadu nakonec opravdu dorazil do nově založené republiky.

Elektronická verze publikace zde.