Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2018 Den otevřených dveří NK ČR - 28.10.

Den otevřených dveří NK ČR - 28.10.

Pro návštěvníky budou připraveny komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy Klementina. Během zhruba hodinové prohlídky se projdete nejstaršími částmi barokního areálu.
Den otevřených dveří NK ČR - 28.10.

NK ČR

Letošní rok se nese ve znamení připomínky 100. výročí založení Československé republiky. Nejvíce oslav se chystá na 28. října, kdy ani Národní knihovna ČR nezůstane pozadu a v tento slavnostní den otevře své brány. V Klementinu, barokním sídle Národní knihovny České republiky, se uskuteční Den otevřených dveří. Každý návštěvník si odnese malý dárek v podobě klopové trikolóry.

Pro návštěvníky budou připraveny komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy Klementina. Během zhruba hodinové prohlídky se projdete nejstaršími částmi barokního areálu, prohlédnete si bohatě zdobené chodby u Křižovnické ulice, Révové nádvoří i Všeobecnou studovnu. Velkým lákadlem je návštěva Starého matematického sálu, kde nyní sídlí studovna Hudebního oddělení. Sál byl dlouhou dobu uzavřený a nyní se nově otevírá. Návštěvníci budou tak jedni z prvních, kteří zrevitalizovaný prostor uvidí.

Přístupná bude také Zrcadlové kaple, kterou si bude moci každý dosyta prohlédnout, tentokráte bez průvodce, na místě informační letáčky, které přiblíží výzdobu i osudy tohoto nádherného prostoru.

Prostory budou otevřeny po celý den od 9 do 16.30 hodin, kdy začne poslední prohlídka. Vstup do kaple i na prohlídku hlavní budovy je zdarma.

Návštěvníci budou moci rovněž navštívit Galerii Klementinum, která nyní představuje výstavu Sestry boromejky, 180 let od příchodu boromejek do českých zemí. Vstup do galerie bude zdarma. Expozice přibližuje jednotlivé etapy vývoje kongregace sv. Karla Boromejského a obsahuje unikátní exponáty související s poutavou historii řádu i jeho bohatou činností v současnosti.

Pozvánka >>