Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2018 Tajemství úplňků - kniha žáků 5. A

Tajemství úplňků - kniha žáků 5. A

V Zrcadlové kapli Klementina se 30. května 2018 uskutečnil slavnostní křest knihy "Tajemství úplňků", kterou napsali žáci 5. A ze ZŠ Petřiny – sever.
Tajemství úplňků - kniha žáků 5. A

kniha

Jaké sochy nalezneme v ulicích našeho hlavního města a jaké příběhy vypráví? Na výpravu po dvacítce pražských soch vás vezme nová kniha Tajemství úplňků. Nepůjde ale o pouhé povídání o sochách – nechte se vtáhnout do minulosti a mějte oči otevřené, protože jinak kletbu nezlomíte.

Žáci 5. A ze ZŠ Petřiny–sever se v rámci projektu Abeceda peněz, který realizuje Česká spořitelna, rozhodli napsat knihu. Založili si dětskou firmu Quinta 5. A s.r.o., rozdělili funkce a pustili se do díla. Od nápadu byla k dokončení knihy dlouhá cesta a rozhodně se neobešla bez překážek. Cennými radami přispěla Ilona Fišerová, autorka dětských knížek, a v Národní knihovně ČR se děti dozvěděly, jak vlastně taková knížka vzniká. „Jsme Národní knihovna, podílet se na tomto projektu skvělých dětí byla pro nás čest. Kolegy i mě osobně tato aktivita vzala za srdce a jsem pyšný, že se vše povedlo a kniha opravdu vyjde. Víte, na začátku tomu málokdo věřil. Vše se stihlo v až rekordním čase a jen díky energii a nadšení všech zúčastněných, “ říká generální ředitel Národní knihovny Martin Kocanda.

Kniha Tajemství úplňků, kterou vydává nakladatelství Olympia, zavede čtenáře do samého srdce Prahy k soše Černého rytíře na Mariánském náměstí, kde končí exkurze jedné školní třídy. Žáci se k soše nechovají tak, jak by měli, a Černý rytíř je za jejich neukázněnost zakleje – každý se stane duší jedné z pražských soch a vysvobodit se může pouze tím, že zjistí, v čí soše přebývá. Napovědět jim může úplněk, během nějž se přenesou do života „své“ osobnosti. Každá kapitola je tak jedním příběhem jednoho autora, jedné sochy, jednoho velikána.

Tajemství úplňků trochu jinak představí sochy v centru Prahy. Podle dětí z 5. A, tedy autorů knihy, je cílem zvednout lidi od počítačů, aby měli důvod vyjít ven a vnímat, co vše je kolem nich. Přesně to museli udělat i samotní autoři – vydat se ke své soše, rozhlédnout se kolem a navíc ještě nastudovat životní příběh člověka, jehož sochu představuje. Od té doby se děti na sochy i další památky dívají jinýma očima.

Národní knihovna ČR celý projekt podporuje, a proto se slavnostní křest knihy, spojený s autogramiádou, uskuteční právě na její půdě, konkrétně v prostorách Zrcadlové kaple. Akce se uskuteční 30. května 2018 od 13 hodin. Moderátorem a zároveň i kmotrem knihy bude Libor Bouček, dále knihu pokřtí spisovatelka Ilona Fišerová, účast přislíbili také další významní hosté.

Datum konání: 30. 5. 2018
Čas: 13.00 hodin
Místo: Zrcadlová kaple, Klementinum 190, Praha 1

Fotogalerie >>