Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2018 Návštěva amerického fotografa v NK

Návštěva amerického fotografa v NK

Těsně před výročím srpnové invaze, navštívil Národní knihovnu americký fotograf Paul F. Goldsmith, který knihovně věnoval více exemplářů své publikace "Prague 1968".
Návštěva amerického fotografa v NK

kniha

Těsně před výročím srpnové invaze, 17. srpna 2018, navštívil Národní knihovnu ČR americký fotograf Paul F. Goldsmith. Pracovníkům naší instituce předal větší množství exemplářů své publikace Prague 1968. Některé budou zařazeny do fondů NK, další distribuovány mezi další české knihovny, mezi kterými je o knihu nebývalý zájem.

"Jsem velmi rád, že Národní knihovna jako paměťová instituce získala tuto knihu, která je dalším svědectvím událostí srpna roku 68. Fotografie, které pořídil Paul Goldsmith jsou mrazivé. Věřím, že také díky nim se na tuto část naší historie nezapomene," říká generální ředitel Národní knihovny ČR Martin Kocanda.

Paul Goldsmith do Prahy přijel 20. srpna 1968 jako devatenáctiletý student, shodou okolností den před vpádem. Jeho snímky z následujících dní zachycují události první fáze sovětské okupace v centru Prahy, zejména na Václavském náměstí, ale také na Vinohradské třídě nebo Senovážném náměstí.

Bližší informace k autorovi viz jeho webové stránky, případně na webu České televize, kde je také možné vyslechnout rozhovor.

Prague 1968. [Spojené státy americké]: Paul Goldsmith, [2012], ©2012. 73 stran. ISBN 978-0-9849446-1-3.

 

Vlevo: Paul F. Goldsmith (vpravo) při návštěvě Klementina v doprovodu PhDr. Jana Lukavce, pracovníka oddělení doplňování zahraničních dokumentů Národní knihovny ČR.
Vpravo: Generální ředitel NK ČR PhDr. Martin Kocanda s publikací "Prague 1968"