Spolupráce evropských a čínských knihoven
Chang-čou/Praha 24. října (NK ČR) – Zástupci knihoven šestnácti středoevropských a východoevropských zemí podepsali v Chang-čou (Hángzhōu) se svými čínskými protějšky memorandum o spolupráci. Cílem je mimo jiné sdílení zkušeností zejména v oblasti zpracování a zpřístupňování knižních fondů.
„Čína je v oblasti zavádění technologií a procesů zpřístupňování fondů velmi progresivní a v mnoha ohledech jsou její zkušenosti inspirativní. Navíc platforma sdružující 16 evropských zemí a Čínu má významný potenciál i do budoucna. Veřejnost by mohla získat mnohem zajímavější knihovní služby,“ řekl po podpisu generální ředitel české Národní knihovny Martin Kocanda.
Součástí pracovního setkání byly prezentace knihoven účastnických zemí. Čína mimo jiné představila knihovní automaty, které prostřednictvím mobilních aplikací vypůjčují knihy. Zapůjčený výtisk si mohou uživatelé vyzvednout na zvoleném místě a vrátit do automatu zapojeného do systému kdekoli ve městě.
Platforma Spolupráce Číny a zemí střední a východní Evropy, známá také jako 16+1, je regionální sdružení šestnácti zemí střední a východní Evropy a Číny vytvořené z iniciativy čínského partnera. Poprvé se premiéři těchto šestnácti zemí sešli s čínským premiérem 26. dubna 2012 ve Varšavě. Partnerskými zeměmi platformy jsou vedle Číny Albánie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá hora, Česká republika, Estonsko, Chorvatsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Makedonie, Polsko, Rumunsko, Slovenská republika, Slovinsko a Srbsko.
kar
Generální ředitel NK ČR Martin Kocanda při prezentaci knihovního automatu v knihovně v Chang-čou. Foto: R. Káčer, NK ČR.