Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality

Aktuality

Cena Ivony Březinové - vyhlášení vítězů
Srdečně vás zveme na slavnostní vyhlášení vítězů literární soutěže pro děti a mládež Cena Ivony Březinové 2022, které se koná 21. září 2022 od 10 hod. v Zrcadlové kapli Klementina.
Slavnostní udílení Ceny Rudolfa Medka
Cenu obdrží historik a politolog Jan Adamec a elektroinženýr, publicista a popularizátor odkazu ruské protibolševické emigrace Alexej Kelin - 20. září od 17 hod., Révové nádvoří.
Knižní dar tibetské exilové vlády
Dne 30. 8. 2022 došlo k předání knižního daru tibetské exilové vlády Národní knihovně ČR. Sbírky knihovny obohatilo 223 svazků Monlamova tibetského výkladového slovníku.
Knižní dar profesora Tobiase G. Nattera
Rakouský historik umění a mezinárodně uznávaný odborník na problematiku umělecké Vídně přelomu 19. a 20. století věnoval Národní knihovně ČR několik cenných publikací.
Spolupráce Českých center a NK ČR
Tomáš Foltýn, generální ředitel Národní knihovny a Ondřej Černý, generální ředitel Českých center podepsali v úterý 16. srpna 2022 Memorandum o vzájemné spolupráci.
Dohoda o spolupráci mezi NK ČR a CVTI SR
Generální ředitel Národní knihovny ČR Tomáš Foltýn a generální ředitel Centra vedecko-technických informácií SR Ján Kyselovič podepsali dohodu o spolupráci.
Seznam děl nedostupných na trhu
Národní knihovna ČR spustila nový systém pro plnění zákonné povinnosti vést Seznam děl nedostupných na trhu (SDNNT) a uveřejňovat jej. Je dostupný na webu sdnnt.nkp.cz.
Mezinárodní kongres IAML v Praze
Mezinárodní kongres Asociace hudebních knihoven IAML se bude konat od 24.7. do 29. 7. 2022. Místem konání jsou dvě největší hudební knihovny - Městská knihovna v Praze a Národní knihovna ČR.
Tajemství knih - skryté prvky rukopisů a tisků
Zveme vás na výstavu, která prezentuje výsledky odborného průzkumu rukopisů a tisků pomocí speciálních záznamových zařízení a světelných zdrojů i rentgenových snímků.
Ohlédnutí za veletrhem Svět knihy Praha 2022
Fotogalerie z odborných panelů a prezentace Národní knihovny na mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu, který se konal ve dnech 9. – 12. 6. 2022 na Výstavišti v Holešovicích.
Dar od České komise pro UNESCO
V červnu 2022 předal Sekretariát České komise Národní knihovně 237 publikací (primárně z produkce UNESCO), které svými tématy odpovídají profilu naší instituce.
Svět knihy 2022
Národní knihovna ČR vás zve na mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy 2022, který se koná ve dnech 9. – 12. 6. 2022 na Výstavišti v Holešovicích.
Návštěva ministryně v NK ČR v Hostivaři
Ministryně pro vědu, výzkum a inovace ČR Helena Langšádlová navštívila v pátek 27. května 2022 pracoviště NK ČR v Hostivaři. Fotogalerie z návštěvy...
Art Sales Catalogues Online - přístup zdarma
Naskenované kompletní historické katalogy prodeje umění z let 1600-1900 z mnoha různých knihoven v Evropě a USA. Zkušební přístup nabízí NK svým uživatelům od 1. - 30. června 2022.
Kořeny osobností - fotografická výstava
Výstava na Studentském nádvoří Klementina představuje unikátní projekt Botanické zahrady hl. m. Prahy, spojující významné osobnosti se vzácnými a ohroženými rostlinami.
Otevření nové studijně relaxační zóny v NK
Dáváme stávajícím prostorám nové funkce podle Vašich potřeb! Dne 16. května 2022 otevíráme novou studijně relaxační zónu v přízemních ambitech Klementina.
Registrace s použitím bankovní identity
Národní knihovna rozšiřuje svoje portfolio o novou službu a jako první knihovna u nás umožňuje vzdálenou registraci uživatelů pomocí BankID (digitální ověření totožnosti).
Registrace občanů členských států EU
V rámci experimentálního provozu upravuje Národní knihovna podmínky pro registraci občanů členských států EU, Švýcarska, Norska, Islandu a Lichtenštejnska starších 18 let.
Czerninská rodová knihovna - přednáška
Staré tisky, které jsou shromážděny v jedné z nejcennějších šlechtických knihoven sběratelského typu, představí na přednášce T. Paličková - 3. května 2022 od 17 hod.
Zpřístupnění databází NK ČR pod licencí CC0
Česká národní bibliografie (ČNB), Národní autority NK ČR (AUT) a Centrální adresář knihoven a informačních institucí v ČR (ADR) nyní v licenčním režimu CC0.
Poplatky můžete zaplatit online
Máte vůči knihovně nějaký nezaplacený dluh? Nově můžete vybrané pokuty a poplatky uhradit i online. Odkaz pro platbu najdete ve svém čtenářském kontě.
Ministr kultury navštívil Národní knihovnu
Ministr kultury Martin Baxa navštívil 12. dubna 2022 Národní knihovnu. Prohlédl si historické a hudební fondy, Barokní sál Klementina nebo hudební oddělení...
Výstava komiksů: Budoucnost v bublinách
Kam nás vede stále hlubší poznávání světa a vesmíru? Máme se budoucnosti bát, nebo se na ni těšit? Výstava komiksů inspirovaných tvorbou Stanisława Lema...
Registrace v NK ČR pro občany Ukrajiny
Od 1. 4. 2022 nabízí NK ČR registraci ZDARMA občanům Ukrajiny. Na jejím základě je možné využívat fondy, elektronické zdroje a služby NK ČR a Slovanské knihovny.
Velikonoční jarmark v Klementinu - 13. 4. 2022
Těšit se můžete na velikonoční dekorace Klubu tvořivých knihovníků a výrobky chráněných dílen. V Zrcadlové kapli nabídneme bazar knih i komentované prohlídky.
Oeconomische Encyklopädie
Srdečně vás zveme na přednášku, která představí Krünitzovu "Oeconomische Encyklopädie" a seznámí vás s fenoménem vydávání encyklopedií v 18. století.
Ars poetica - literární podvečer
Zveme vás na literární podvečer věnovaný bulharské spisovatelce, literární kritičce a političce Blaze Dimitrové, který se koná u příležitosti 100. výročí od jejího narození.
Večerní prohlídka Klementina
Zveme vás na komentovanou prohlídku, která představí to nejlepší z Klementina - Barokní knihovní sál, Zrcadlovou kapli a Astronomickou věž.
Myšlenky mé...
Sdružení Ukrajinců a příznivců Ukrajiny a Slovanská knihovna pořádají v sobotu 12. 3. 2022 v 16:00 hodin v Zrcadlové kapli Klementina hudebně literární odpoledne: Myšlenky mé...
Nové číslo časopisu Knihovna plus 1/2022
Připravili jsme pro vás jarní číslo časopisu Knihovna plus. Najdete v něm rozmanitou skladbu článků, které by vás měly nejen obohatit, ale i přimět k zamyšlení.
Veřejná soutěž na dostavbu depozitáře
Národní knihovna ČR přistoupila k zahájení veřejné soutěže na dostavbu druhé části moderního depozitáře v Praze Hostivaři s kapacitou cca 3 miliony svazků...
Velkorysý dar z Ottova nakladatelství
Obsáhlý dar výpravných zahraničních publikací získala NK v únoru 2022. Darované knihy spadají do oblasti dějin válek a zbraní, historie, cestování, přírodovědy...
Kodex z knihovny krále Matyáše Korvína
Srdečně vás zveme na přednášku, která vás seznámí s knihovnou slavného panovníka a představí jeden z kodexů a jeho spletitou cestu do Klementina - 1. 3. 2022.
Memorandum o spolupráci
Národní knihovna ČR podepsala 23. února 2022 spolu s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) memorandum o spolupráci ...
Krušnohorská řemesla - knižní dar
Začátkem roku 2022 se fondy Národní knihovny rozšířily o čtyři knihy z nové německo-české publikační řady Dům, řemesla a rodiny na Seiffenu a Lesné. Knihy vznikly ...
Pruské intermezzo v kartografii Čech
Srdečně vás zveme na přednášku věnovanou mapám, na nichž kartografové pruské a saské armády zpracovali dílčí oblasti středních, severních a východních Čech - 1. 2. 2022.
Dar z česko-polského pomezí
Historik umění a historik Bogusław Czechowicz, který působí na univerzitě v Opavě, daroval do fondů Národní knihovny více než deset titulů ze své knižní produkce.
Uživatelský průzkum, Nový web NK
V Národní knihovně jsme si za cíl vytyčili nový web a možná hledáme právě Vás! Zapojte se do uživatelského průzkumu a pomozte nám vytvořit web s přesahem.
Ludmilin kult v klášteře benediktinek
Srdečně vás zveme na poslední ze tří přednášek v Klementinu, věnovaných 1100. výročí mučednické smrti nejstarší světice českých zemí - 18. ledna od 17 hod.
Božena Němcová. Osobnost - dílo - mýtus
Výstava představuje Boženu Němcovou ve vzájemném napětí známých biografických reálií, literárního díla a jeho pozdějšího fungování v české kultuře i ohlasu ve světě.
Kněžna Ludmila jako barokní světice
Srdečně vás zveme na druhou ze tří přednášek v Klementinu, věnovaných 1100. výročí mučednické smrti nejstarší světice českých zemí - 4. ledna od 17 hod.
Aktuality 2021
Aktuality 2020
Aktuality 2019
Aktuality 2018
Aktuality 2017
Aktuality 2016
Aktuality 2015
Aktuality 2014
Aktuality 2013
Aktuality 2012