Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality

Aktuality

Czerninská rodová knihovna - přednáška
Staré tisky, které jsou shromážděny v jedné z nejcennějších šlechtických knihoven sběratelského typu, představí na přednášce T. Paličková - 3. května 2022 od 17 hod.
Registrace v NK ČR pro občany Ukrajiny
Od 1. 4. 2022 nabízí NK ČR registraci ZDARMA občanům Ukrajiny. Na jejím základě je možné využívat fondy, elektronické zdroje a služby NK ČR a Slovanské knihovny.
Poplatky můžete zaplatit online
Máte vůči knihovně nějaký nezaplacený dluh? Nově můžete vybrané pokuty a poplatky uhradit i online. Odkaz pro platbu najdete ve svém čtenářském kontě.
Ministr kultury navštívil Národní knihovnu
Ministr kultury Martin Baxa navštívil 12. dubna 2022 Národní knihovnu. Prohlédl si historické a hudební fondy, Barokní sál Klementina nebo hudební oddělení...
Velikonoční jarmark v Klementinu - 13. 4. 2022
Těšit se můžete na velikonoční dekorace Klubu tvořivých knihovníků a výrobky chráněných dílen. V Zrcadlové kapli nabídneme bazar knih i komentované prohlídky.
Oeconomische Encyklopädie
Srdečně vás zveme na přednášku, která představí Krünitzovu "Oeconomische Encyklopädie" a seznámí vás s fenoménem vydávání encyklopedií v 18. století.
Ars poetica - literární podvečer
Zveme vás na literární podvečer věnovaný bulharské spisovatelce, literární kritičce a političce Blaze Dimitrové, který se koná u příležitosti 100. výročí od jejího narození.
Večerní prohlídka Klementina
Zveme vás na komentovanou prohlídku, která představí to nejlepší z Klementina - Barokní knihovní sál, Zrcadlovou kapli a Astronomickou věž.
Myšlenky mé...
Sdružení Ukrajinců a příznivců Ukrajiny a Slovanská knihovna pořádají v sobotu 12. 3. 2022 v 16:00 hodin v Zrcadlové kapli Klementina hudebně literární odpoledne: Myšlenky mé...
Nové číslo časopisu Knihovna plus 1/2022
Připravili jsme pro vás jarní číslo časopisu Knihovna plus. Najdete v něm rozmanitou skladbu článků, které by vás měly nejen obohatit, ale i přimět k zamyšlení.
Veřejná soutěž na dostavbu depozitáře
Národní knihovna ČR přistoupila k zahájení veřejné soutěže na dostavbu druhé části moderního depozitáře v Praze Hostivaři s kapacitou cca 3 miliony svazků...
Velkorysý dar z Ottova nakladatelství
Obsáhlý dar výpravných zahraničních publikací získala NK v únoru 2022. Darované knihy spadají do oblasti dějin válek a zbraní, historie, cestování, přírodovědy...
Kodex z knihovny krále Matyáše Korvína
Srdečně vás zveme na přednášku, která vás seznámí s knihovnou slavného panovníka a představí jeden z kodexů a jeho spletitou cestu do Klementina - 1. 3. 2022.
Memorandum o spolupráci
Národní knihovna ČR podepsala 23. února 2022 spolu s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) memorandum o spolupráci ...
Krušnohorská řemesla - knižní dar
Začátkem roku 2022 se fondy Národní knihovny rozšířily o čtyři knihy z nové německo-české publikační řady Dům, řemesla a rodiny na Seiffenu a Lesné. Knihy vznikly ...
Pruské intermezzo v kartografii Čech
Srdečně vás zveme na přednášku věnovanou mapám, na nichž kartografové pruské a saské armády zpracovali dílčí oblasti středních, severních a východních Čech - 1. 2. 2022.
Dar z česko-polského pomezí
Historik umění a historik Bogusław Czechowicz, který působí na univerzitě v Opavě, daroval do fondů Národní knihovny více než deset titulů ze své knižní produkce.
Uživatelský průzkum, Nový web NK
V Národní knihovně jsme si za cíl vytyčili nový web a možná hledáme právě Vás! Zapojte se do uživatelského průzkumu a pomozte nám vytvořit web s přesahem.
Ludmilin kult v klášteře benediktinek
Srdečně vás zveme na poslední ze tří přednášek v Klementinu, věnovaných 1100. výročí mučednické smrti nejstarší světice českých zemí - 18. ledna od 17 hod.
Božena Němcová. Osobnost - dílo - mýtus
Výstava představuje Boženu Němcovou ve vzájemném napětí známých biografických reálií, literárního díla a jeho pozdějšího fungování v české kultuře i ohlasu ve světě.
Kněžna Ludmila jako barokní světice
Srdečně vás zveme na druhou ze tří přednášek v Klementinu, věnovaných 1100. výročí mučednické smrti nejstarší světice českých zemí - 4. ledna od 17 hod.
Aktuality 2021
Aktuality 2020
Aktuality 2019
Aktuality 2018
Aktuality 2017
Aktuality 2016
Aktuality 2015
Aktuality 2014
Aktuality 2013
Aktuality 2012