Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality Z klementinských pokladů - únor 2024

Z klementinských pokladů - únor 2024

Zveme vás na přednášku, která se zaměří na dva paratexty v Lipnické bibli, které seznamují s významnými překladateli a vykladači Bible. Přednášet bude Ondřej Fúsik (NK ČR).
Z klementinských pokladů - únor 2024

rukopis

Překladatelé a vykladači bible nejen v Lipnické bibli

13. 2. 2024 od 17 hod. - Zasedací sál, 1. patro (vchod A), vstup zdarma

Přednáška Ondřeje Fúsika, z cyklu Z klementinských pokladů pořádaného Oddělením rukopisů a starých tisků NK ČR, se zaměří na dva paratexty v Lipnické bibli, které seznamují s významnými překladateli a vykladači Bible. Prozkoumáme, jaké osobnosti jsou v těchto paratextech představeny, a skrze to identifikujeme, jaké biblické překlady byly ve středověku známé a jaké překlady Bible do různých jazyků existovaly. Dále se podíváme na vztah těchto textů k rukopisu NK X A 19, který obsahuje zajímavý text Historia scholastica od Petra Comestora.

Celý měsíc únor bude v předsálí Všeobecné studovny vystaven exponát měsíce – Historia scholastica od Petra Comestora – v Národní knihovně uložený pod signaturou X A 19, v digitální podobě si toto dílo můžete prohlédnout  v Manuscriptoriu >>

S Lipnickou biblí se můžete seznámit prostřednictvím virtuální výstavy >>

Z přednášky je pořizován audiovizuální záznam (v záběru pouze přednášející). Přednáška bude streamována na fb NK ČR, záznam bude zveřejněn na youtube NK ČR.