Knižní veletrh: Svět knihy Praha 2024
SVĚT KNIHY PRAHA 2024
23. - 26. května 2024
Výstaviště Praha Holešovice
Pro 29. ročník v roce 2024 byl zvolen čestným hostem dlouhodobý program „Das Buch - německojazyčná literatura", který společně připravují Goethe-Institut ČR, Rakouské kulturní fórum v Praze a Velvyslanectví Švýcarské konfederace.
Knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2024 se bude konat opět ve všech nově zrekonstruovaných Křižíkových pavilonech, programová část se odehraje v areálu Výstaviště v exteriérových sálech, které budou letošní rok nově pojmenovány podle klasických českých autorů a autorek. Nové názvy sálů si již nyní můžete prohlédnout v plánku akce na rok 2024.
Národní knihovna představí na veletrhu „svůj online svět“
Národní knihovna ČR se letos zaměřila na představení online služeb, které nabízí svým uživatelům. Co si představit pod pojmy digitalizace, Webarchiv, Národní digitální knihovna nebo Manuscriptorium? To všechno a mnohem víc se dozví návštěvníci stánku NK ČR na veletrhu Svět knihy Praha 2024.
„Letošní prezentaci Národní knihovny jsme pojali velmi moderně a podle toho je koncipovaný nejen náš stánek, ale také program. Ústřední pozici bude mít na stánku velká televizní obrazovka, kde budou odborníci na digitalizaci, webový archiv a další online služby ukazovat, jak tyto zdroje využít a jak v nich hledat,“ popisuje hlavní náplň prezentace NK ČR Martina Košanová, ředitelka Odboru komunikace.
Další moderní technologie uvidí návštěvníci při prezentaci pracoviště, které pečuje o knihovní fondy. Z laboratoří dovezou odborníci přístroje na měření teploty, vlhkosti, světla nebo čistoty povrchů a ukážou, jak se s nimi pracuje.
Hlavní motto veletržního stánku zní: Tvoříme knihovnu. Národní! Stejně tak je nazvána i strategie rozvoje NK ČR pro léta 2024-2027, která byla nedávno zveřejněna. Strategie odpovídá například na otázky: Kde chce být Národní knihovna v roce 2027? Čemu přikládá prioritu a kam chce dál směřovat? Jaká je její budoucnost? Na stánku bude k dispozici v tištěné podobě.
Letošní rok je pro Národní knihovnu ve znamení oslav 100 let od založení Slovanské knihovny. V odborném panelu na toto téma vystoupí ředitel Slovanské knihovny Lukáš Babka a pohovoří o publikaci, která byla při této příležitosti vydána. Publikaci bude možné zakoupit na stánku NK ČR.
Program stánku Národní knihovny ČR
pátek 24. 5.
10:00-12:00
Digitalizované dokumenty odkudkoliv
Provedeme vás prostředím Národní digitální knihovny, ukážeme, jak s ní pracovat a poradíme, co udělat, abyste se z pohodlí domova dostali k milionům stránek. Jak se pracuje s Národní digitální knihovnou si budete moci na místě sami vyzkoušet.
14:00-16:00
Proč vám všechny knihy nepůjčíme
Stejný název nese i výstava, která je do konce května k vidění v Galerii Klementinum Národní knihovny ČR. Knihovní fond Národní knihovny tvoří přes 7,7 milionu svazků, z čehož většinu tvoří novodobé fondy, tedy dokumenty vydané po roce 1800. Seznámíme vás s tím, co znamená trvale uchovávat tyto fondy a proč si nemůžete všechny knihy půjčit domů. Vysvětlíme, jak probíhá výběr svazků na digitalizaci a ukážeme vám, že i vy můžete knížku k digitalizaci navrhnout.
sobota 25. 5.
10:00-12:00
Nechte se Webarchivovat!
Webarchiv zachycuje přes dvacet let český internet a spravuje již více než 580 TB dat. Ukážeme vám, jak archivace probíhá, jak vypadají fondy webových zdrojů, jak se lze k archivním kopiím dostat nebo třeba jakým způsobem je možné navrhnout webové stránky k archivaci.
14:00-16:00
I v knihovně najdete laboratoře
Národní knihovna má kromě Klementina své sídlo také v Hostivaři, kde jsou mimo jiné pracoviště pečující o knihovní fondy. Poodhalíme vám práci s knihami v laboratořích, kde měří teplotu a relativní vlhkost vzduchu, spektrum a intenzitu světla, čistotu povrchů, hodnotu pH papíru a spoustu dalších parametrů materiálů knih. Dozvíte se například, co to je hlinito-pryskyřičné klížení nebo jak vypadá luminometr a k čemu slouží a mnoho dalších zajímavostí.
Odborný program
čtvrtek 23. 5.
16:00−16:50 Sál Josefa Škvoreckého
Manuscriptorium: digitální brána k písemnému dědictví / Přednáška
V Manuscriptoriu je v současné době více než 60 milionů obrazů a 150 tisíc zdigitalizovaných dokumentů, a to z téměř dvou set institucí z 28 zemí světa. Tuto největší digitální knihovnu písemného kulturního dědictví na světě vyvíjí a představí tým NK ČR (www.manuscriptorium.com).
Účastníci: Tomáš Klimek, Zdeněk Uhlíř, Martina Košanová, Zuzana Bolerazká, Michael Lužný
17:00−17:50 Sál Josefa Škvoreckého
Slovanská knihovna slaví 100 let / Prezentace díla
Ředitel Slovanské knihovny Lukáš Babka představí knihu, která přináší podrobné zpracování dějin Slovanské knihovny v průběhu celého uplynulého století. Monografie „Slovanská knihovna (1924–2024). Průvodce po dějinách, fondech a službách“ bude k prodeji na stánku Národní knihovny ČR (KB507).
Účastníci: Lukáš Babka