Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality Klementinum, jak jste ho ještě neviděli

Klementinum, jak jste ho ještě neviděli

U příležitosti 100 let od založení Slovanské knihovny Google Arts & Culture představuje unikátní sbírku věnovanou Národní knihovně ČR, Slovanské knihovně a areálu Klementina...
Klementinum, jak jste ho ještě neviděli

prezentace GAC

U příležitosti 100 let od založení Slovanské knihovny dnes, 11. dubna 2024, Google Arts & Culture představuje unikátní sbírku věnovanou Národní knihovně České republiky, Slovanské knihovně a areálu Klementina.

Díky moderním metodám snímkování a možnostem virtuálních prohlídek prostřednictvím nového Street View budou moci lidé kdykoliv nahlédnout do unikátních barokních prostor jedné z nejkrásnějších knihoven světa bez ohledu na místo, kde se právě nacházejí. Dále budou moci obdivovat více než 200 výjimečných historických dokumentů ze sbírek Národní knihovny, včetně Kodexu vyšehradského, a 4 digitální výstavy. Spolupráce mezi Národní knihovnou ČR a Google Arts & Culture tak lidem umožňuje ponořit se do živého odkazu našich předků a obdivovat poklady národního kulturního dědictví - bez limitů, otevřeně, online.


Ředitel Slovanské knihovny Lukáš Babka, vedoucí projektu Google Arts & Culture v regionu EMEA Rami Jawhar, náměstek ministra kultury Ondřej Chrást a ředitel Národní knihovny Tomáš Foltýn

Cílem projektu je rozšířit možnosti prezentace a zachování kulturního dědictví s využitím technologií a zpřístupnit jej prostřednictvím Google Arts & Culture v češtině i v angličtině širokému publiku doma i v zahraničí. Národní knihovna a Google Arts & Culture tímto také u příležitosti výročí Slovanské knihovny oficiálně zahajují svoji spolupráci.

„Barokní knihovna pražského Klementina je výjimečný prostor s unikátním geniem loci, který do dnešní doby uchovává odkaz jezuitské kultury. Národní knihovna pečuje ve sbírkách o téměř 8 milionů svazků. Některé z nich mají statut národních kulturních památek, další z nich jsou registrovány v programu UNESCO Paměť světa a patří tak ke světovému kulturnímu dědictví. Partnerství se společností Google pro nás není ničím novým. Společně  jsme v uplynulých letech zdigitalizovali téměř 200 000 starých tisků, které jsou nyní přístupné veřejnosti prostřednictvím Google Books. Spolupráce s projektem Google Arts & Culture je tak další etapou vzájemné spolupráce, která sbírkám knihovny vdechne nový život a představí je veřejnosti v moderní podobě úchvatných virtuálních prezentací,“ říká ředitel Tomáš Foltýn, generální ředitel Národní knihovny ČR.

Vedle virtuální procházky barokní knihovnou mohou uživatelé v digitálním prostoru prolistovat i vybrané části Kodexu vyšehradského, jednoho z nejcennějších rukopisů uchovávaných v Česku.

Návštěvníci mohou dále prozkoumat příběh Hvězdného glóbu Caspara Pfliegera, na kterém lze studovat historické názvy souhvězdí. Dalším z mnoha digitalizovaných pokladů Národní knihovny je i Mapa Nového světa Sebastiana Münstera zobrazující Ameriku na základě poznatků mořeplavců, jakými byli Kryštof Kolumbus a Amerigo Vespucci. Pro milovníky skládanek puzzle připravili autoři projektu výběr dvaceti unikátních děl z fondu Národní Knihovny, které si budou moci složit online sami nebo s přáteli.

„Jsme hrdí na to, že se ve spolupráci s Národní knihovnou podařilo zdigitalizovat a zpřístupnit její unikátní poklady. Věřím, že projekt poskytne uživatelům mnoho příležitostí k objevování poutavých příběhů, exponátů a zážitků,“ říká Rami Jawhar, vedoucí projektů Google Arts & Culture pro Evropu.

Poklady Národní knihovny na Google Arts & Culture jsou dostupné na webu i v aplikaci (iOS/Android), v češtině i v angličtině.

Google Arts & Culture spolupracuje s kulturními institucemi a umělci po celém světě. Jejím posláním je uchovávat a zpřístupňovat světové umění a kulturu na internetu tak, aby byly dostupné komukoliv a kdekoliv. Společně s více jak 2500 partnery z více než 80 zemí světa zkoumá inovativní přístupy ke kultuře a interakcím s ní.