Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality Slovinská literární moderna

Slovinská literární moderna

Výstava přibližuje fenomén slovinské literární moderny se zaměřením na její klíčové osobnosti, formy ovlivňování jejich tvorby českým prostředím, a především na recepci...
Slovinská literární moderna

grafika

Výstavní chodba, přízemí (vchod A), po - so 9.00 - 19.00 hod.
Vstup na výstavu pouze s platným čtenářským průkazem NK nebo s platnou jednodenní vstupenkou v provozní době NK
Pro čtenáře NK vstup zdarma

Výstava přibližuje fenomén slovinské literární moderny se zaměřením na její klíčové osobnosti, formy ovlivňování jejich tvorby českým prostředím, a především na recepci jejich díla v českém prostředí. Zvláštní pozornost je věnována Ivanu Cankarovi a Zofce Kvedrové a dále jednotlivým překladatelům ze slovinštiny, činným v prvních desetiletích 20. století, zaměřuje se ale i na působení slovinského divadla na českých jevištích nebo přijímání české literatury a kultury v období moderny ve Slovinsku. Výstava tak poskytuje svědectví o bohatých slovinsko-českých kulturních vztazích trvajících dodnes.
Výstava, kterou pořádají Filozofická fakulta UK, Univerzita v Nové Gorici a Národní knihovna ČR – Slovanská knihovna, je součástí mezinárodní konference „Transformace intimity v literaturách střední a východní Evropy (1890–1920)“.

Fotogalerie z vernisáže >>