Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2017

Aktuality 2017

Návštěva z Kazachstánu
Dne 20. 12. 2017 přijal generální ředitel Národní knihovny ČR delegaci z Národní akademické knihovny republiky Kazachstán v Astaně.
Souborný katalog ČR
Nenašli jste knihu nebo časopis ve fondu NK ČR? Nevadí! Pro tyto případy vytváří NK ČR Souborný katalog ČR, který obsahuje téměř 7 mil. záznamů ze 470 českých knihoven.
Genealogická databáze MyHeritage
Vytváříte rodokmen a chcete najít chybějící rodinná data nebo zjistit více o svých příbuzných a předcích? Pak nahlédněte do nové genealogické databáze MyHeritage Library Edition.
Marina Cvětajevová: Poéma Hory
Zveme vás na výstavu Marina Cvětajevová – Poéma Hory (Bibliofilské vydání Valji Ejdis), kterou připravila Slovanská knihovna u příležitosti 125. výročí narození M. Cvětajevové.
Křesťanský východ zblízka
Zveme vás na vernisáž výstavy Křesťanský východ zblízka (Desáté výročí odborné edice Pro Oriente a revue Parrésia), kterou připravilo nakladatelství Pavel Mervart ve spolupráci se Slovanskou knihovnou.
Kniha pamětí Any Milić Peclové
Zveme vás na na besedu u příležitosti vydání knihy, která je působivým osobním svědectvím manželky Oldřicha Pecla, jednoho z popravených v procesu s JUDr. Miladou Horákovou a spol.
Pramen Bělonohé
Zveme vás na poetický podvečer Pramen Bělonohé věnovaný bulharskému básníku, publicistovi, folkloristovi a překladateli Petku R. Slavejkovovi u příležitosti 190. výročí od jeho narození.
Recykliteratura s Vojtěchem Maškem
Zveme vás na workshop, jehož náplní bude hra s obrazem a textem. Recykliteratura je hledáním překvapivých souvislostí, kontrastů a absurdit ...
Péče o novodobé knihovní fondy
Zveme vás na odbornou konferenci, kde budou prezentovány výsledky pětiletého NAKI projektu s názvem „Průzkum, konzervace a péče o novodobé knihovní fondy ...
Drobná knížka s tajemstvím
Německy psaná modlitební kniha z roku 1655, kterou zakoupila Národní knihovna ČR, představuje cennou památku z prostředí druhé generace pobělohorských exulantů žijících v Sasku.
Dar religionistické literatury
V červnu 2017 Národní knihovna přijala darem několik stovek knih od Knihovny Filozofické fakulty UK. Ty původně pocházely od českého lékaře Jiřího Tilšera.
Mladí pražští autoři a Aljaž Koprivnikar
Na další z akcí z cyklu K190 se představí autoři ze skupiny Zlatoválky a Bezejmenná generace. Jako host vystoupí slovinský básník a literární kritik Aljaž Koprivnikar.
Muzikologická literatura - dar
Hudební oddělení Národní knihovny ČR obdrželo darem komplet 104 svazků současné knižní muzikologické literatury a 40 svazků tištěných notových materiálů.
Knihy se těžko vystavují: Václav Sivko
Výstavní cyklus Knihy se těžko vystavují se věnuje významným českým poválečným knižním výtvarníkům a grafikům.
Svahilec bez přátel a bez přestávky
Zveme vás na další představení z cyklu Klementinum 190. Dne 6. září 2017 v 18 hod. se uskuteční hodinový zápas muže s mikrofonem. Křížení slam poetry, stand-upu ...
Letní festival v Klementinu
Festival s názvem Léto v Klementinu byl ze strany organizátora náhle zrušen. Festival Hudba pod hvězdami po sobotním úspěšném zahájení dále pokračuje.
Unikátní virtuální výstava
Vzácné hudební rukopisy 12. až 16. století ze sbírek NK ČR nemá veřejnost možnost vidět příliš často. Proto je výstava s názvem „… a slovo se stalo hudbou“ tak výjimečná.
Letní festivaly na Révovém nádvoří
Na letních festivalech s názvy "Hudba pod hvězdami" a "Léto v Klementinu" se představí hvězdy klasické i populární hudby, baletní soubory a činohra.
Poezie do deště
Zveme vás na autorské čtení dvou rumunských básníků: Mircea Dan Duta píše plynně česky, Corina Oproae španělsky. Setkání výrazných osobností na Révovém nádvoří.
Návštěva premiéra Bohuslava Sobotky
Premiér Bohuslav Sobotka přijal pozvání do Národní knihovny ČR. Svou návštěvu přední kulturní instituce spojil premiér s bilanční schůzkou s ministrem kultury Danielem Hermanem.
Koncerty na Révovém nádvoří
V letních měsících jsme hudební scénu rozšířili také na Révové nádvoří. Sérii koncertů otevře 15. 7. violoncellista Kryštof Lecian a komorní seskupení Czech Metal Strings.
Knižní dar
V červnu 2017 získala Národní knihovna několik tisíc svazků z knihovny významného českého rusisty a komparatisty, profesora FF UK v Praze Vladimíra Svatoně.
Smuteční oznámení
S lítostí oznamujeme, že v sobotu 17. června 2017 zemřel po krátké těžké nemoci ve věku nedožitých 78 let literární historik, knihovník a slavista PhDr. Jiří Vacek.
Jiří Studený – Tvůrčí psaní
Kurz nabídne přehled základních metod tvůrčího psaní využitelných nejenom v oblasti osobních kreativních cílů, ale též v oblasti hlubší motivace a sebereflexe.
František Skorina a Praha
V Národní knihovně se 15. června 2017 konala série akcí k 500. výročí vydání Skorinovy pražské Bible, prvního překladu Bible do církevní slovanštiny.
Cena Rudolfa Medka
Zveme Vás na slavnostní udílení Ceny Rudolfa Medka pro rok 2017. Cenu obdrží historik Mečislav Borák, in memoriam a literární historik a kritik, rusista, filolog a pedagog Martin C. Putna.
Jednání ředitele NK s odbory
Dnes v odpoledních hodinách proběhlo jednání mezi novým generálním ředitelem Národní knihovny PhDr. Martinem Kocandou a zástupci oborové organizace.
Nový ředitel Národní knihovny ČR
Ministr kultury Daniel Herman jmenoval nového ředitele Národní knihovny ČR. V čele knihovny stanul PhDr. Martin Kocanda.
Národní digitální knihovna
PhDr. Petr Kroupa, pověřený řízením Národní knihovny ČR, zrušil zadávací řízení na veřejnou zakázku „Zajištění udržitelnosti provozu Národní digitální knihovny“.
Představení knihy Přízrak Klementina
Tereza Meravá, úspěšná autorka dětských knih a novinářka, představila v Klementinu dětskou osobní knížku s názvem Přízrak Klementina.
Z periférií
Zveme vás na další akci z cyklu Klementinum 190. Autorské čtení slovenské spisovatelky a dramatičky Jany Bodnárové, které bude doplněné její video poezií, se koná 18. května.
Svět knihy Praha 2017
Srdečně vás zveme na 23. mezinárodní knižní veletrh a literární festival, který se koná ve dnech 11.-14. května 2017 v Průmyslovém paláci na Výstavišti v Praze.
Výstava výtvarníka Miloslava Troupa
Národní knihovna ČR ve spolupráci se Společností Troup 2017 pořádá výstavu u příležitosti 100. výročí narození výtvarníka Miloslava Troupa.
Výroční zpráva 2016
Výroční zpráva za uplynulý rok opět potvrdila, že činnost NK ČR, je značně rozsáhlá nejen coby řídícího a metodického orgánu v systému českých státních veřejných knihoven ...
Klementinum 190: Hadry a drát
24. dubna 2017 v 18.30 hod. ožije bývalá spojovací chodba v Klementinu další akcí z cyklu Klementinu 190. Petr Hruška bude číst básně i prózy z nových knih.
O první bazar knih byl velký zájem
Velký zájem vzbudil nový projekt NK ČR - Bazar knih. Knihy tentokrát věnovali knihovníci z vlastních domácích zdrojů. Návštěvníci si mohli odnést zdarma knihy, o které měli zájem.
Velikonoční jarmark v Klementinu
Nádvoří Klementina ožije na jeden den atmosférou jarních svátků a velikonočních tradic. K vidění i k zakoupení budou tradiční i originální rukodělné výrobky.
Básničky pre domáce paničky
Zveme vás na autorské čtení slovenské básnířky Mirky Ábelové z její úspěšné sbírky "Básničky pre domáce paničky", které se koná 30. března od 17 hod. - vstup volný.
K uctění památky Jana Patočky
Zrcadlová kaple v Klementinu zažila 9. března významnou společenskou událost: Koncert k uctění památky 40. výročí úmrtí Jana Patočky, významného filosofa 20. století a mluvčího Charty 77.
Gotický reliéf Ježíše Krista
V Akademické farnosti u Nejsv. Salvátora byl představen šest století starý gotický reliéf zobrazující Ježíše Krista v Getsemanech. Fragment byl náhodně objeven v loňském roce.
Výstava Írán - laskavá země byla zahájena
O krásách Íránu se můžete přesvědčit na výstavě s názvem: Írán – laskavá země, která probíhá ve Výstavní chodbě v přízemí Klementina.
Pomoc Národní knihovně Somalilandu
Během své únorové návštěvy ČR se Ahmed Tahir Elmi, ředitel somalilandské Národní knihovny setkal také s Petrem Kroupou, ředitelem Národní knihovny ČR. Protože somalilandská knihovna trpí velkým nedostatkem kvalifikovaného knihovnického personálu, nabídl ředitel Národní knihovny ČR zaškolení jednoho až dvou somalilandských zaměstnanců v rámci jejich měsíční stáže v Praze. Národní knihovna ČR zaučí zahraniční kolegy v základech evidence knih, signaturizace, elektronizace a vysvětlí výpůjční systém, který funguje v České republice.
Novinářská etika – lhát se může?
Vyjádření ředitele Národní knihovny ČR k článkům věnovaným výběrovým řízením Národní knihovny ČR, které byly publikovány v poslední době v Lidových novinách.
737 návštěvníků v první den výstavy
Výstava s názvem To se Marii Terezii povedlo u příležitosti 240. výročí otevření klementinské knihovny pro veřejnost přilákala první den konání 737 návštěvníků.
Klementinum slouží čtenářům 240 let
Výstava s názvem To se Marii Terezii povedlo, pořádaná u příležitosti 240. výročí otevření klementinské knihovny pro veřejnost, představí dokumenty z historie knihovny.
Prohlášení ředitele Národní knihovny
Národní knihovna České republiky se důrazně ohrazuje proti zavádějícím a nepravdivým informacím, které uvádí redaktorka Kateřina Menzelová v Lidových novinách.
Má ukrajinština svou historii?
Zveme Vás na přednášku předsedy Mezinárodní asociace ukrajinistů prof. Michaela Mosera a prezentaci jeho nové publikace.
Jak Češi pomáhali budovat mladé Bulharsko
Přijďte se seznámit s dvacítkou nejvýznamnějších Čechů, kteří pomáhali od roku 1878 budovat nové Bulharsko. Panelová dokumentární výstava s názvem Bulharští Češi, která mapuje jejich životní osudy, proběhne od 19. 1. – 25. 2. ve Výstavní chodbě Národní knihovny v Praze.
Knižní novinky vydané Národní knihovnou
Národní knihovna ČR vydala koncem roku 2016 dvě nové publikace ke středověké knižní kultuře: Úřední jednolistové tisky jagellonského věku a Soupis středověkých latinských rukopisů ...