Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2017 Unikátní virtuální výstava

Unikátní virtuální výstava

Vzácné hudební rukopisy 12. až 16. století ze sbírek NK ČR nemá veřejnost možnost vidět příliš často. Proto je výstava s názvem „… a slovo se stalo hudbou“ tak výjimečná.
Unikátní virtuální výstava

výstava

Vzácné hudební rukopisy 12. až 16. století ze sbírek Národní knihovny ČR nemá veřejnost možnost vidět příliš často, přeci jen vystavovat nejvzácnější originály je velmi složité. Proto je výstava s názvem „… a slovo se stalo hudbou“ tak výjimečná. Všichni ti, kteří se zajímají o rukopisy klíčové pro vývoj hudby a hudební tradice v českých zemích, budou mít od 4. 7. do 31. 12. 2017 mimořádnou příležitost prozkoumat vybrané kodexy do nejmenších podrobností. Ale nejen to. Výstava má jako první ve Střední Evropě zcela nový formát – je virtuální.

Koncept výstavy je myšlenkovým „dítětem“ Lenky Hlávkové a Renáty Modrákové, na její tvorbě se ovšem podílela celá řada odborníků z nejrůznějších institucí: nejen z Národní knihovny, ale i z Filozofické fakulty ČR. Technologická platforma je zcela jedinečná, vyvinutá firmou AiP Beroun, která má velké zkušenosti s prací s historickým materiálem. Ve virtuálním světě se podařilo propojit obrazové ukázky z rukopisů s moderními notacemi a hudbou. Hudební ukázky zapůjčil hlavně Supraphon a staly se jedním z nosných pilířů celé výstavy.

Vhled do středověké a renesanční hudby je sestaven tak, aby uspokojil nejen hudební experty, ale zaujal i ty, kteří o této etapě vývoje české hudby mnoho nevědí. Výstava se skládá z pěti částí. První začíná nejstaršími hudebními rukopisy ze 12. století, pokračuje katedrální hudbou a končí v 15. století. Druhá část představuje hudbu nejstaršího českého ženského kláštera benediktinek u svatého Jiří na Pražském hradě, které byla ve své době na velmi vysoké úrovni. Třetí oddíl se věnuje hudbě, která souvisela s Karlovou univerzitou. Najdete v ní jak vážné texty, tak i ty rozvernější, které očividně souvisely se studentským životem. Novou českou notaci a další změny, které se odehrávaly v období reformace v 15. století, obsahuje čtvrtá sekce. A pátý oddíl vás seznámí s polyfonií, vícehlasy. Čtvrtý a pátý oddíl je navíc obohacen i o krásně iluminované graduály, liturgické knihy obsahující náročné zpěvy.

Virtuální výstava vznikla při příležitosti mezinárodní odborné konference 45th Medieval and Renaissance Music Conference 2017, konající se poprvé v postkomunistických zemích. První verze výstavy není konečná. Vyvinutá platforma je zatím pilotní a teprve „ostrý“ provoz umožní doladění finální podoby virtuální výstavy. Každý návštěvník se tedy může svými nápady a připomínkami spolupodílet na nové verzi výstavního formátu. Od 4. července se můžete vydat na báječnou cestu virtuálním světem hudby, stačí zadat internetovou adresu: http://www.manuscriptorium.com/a-slovo-se-stalo-hudbou a pro anglickou verzi pak: http://www.manuscriptorium.com/and-the-word-became-music

Tři Marie u hrobu. XIII A 6 Sedlecký antifonář, fol. 173