Z dějin Všeobecné studovny NK ČR
Refektář je klenut valenou klenbou s devíti páry lunet, nesených mocnými volutovými konzolami. Ty zdobí střídavě štukové postavy andělů a antických héroů ve tvaru karyatid. Na konzoly nasedají náběhy klenebních pásů s obdélnými štukovými reliéfy ženských alegorií šestnácti křesťanských ctností. U čelní stěny na východě jsou umístěny čtyři nejvýznamnější ctnosti teologické (Víra, Naděje, Láska k bližnímu a Láska Boží), následují čtyři ctnosti kardinální (Spravedlnost, Statečnost, Mírnost, Obezřetnost), a u západní stěny se nacházejí ctnosti křesťanské (Trpělivost, Krotkost, Čistota a Chudoba, Zbožnost, Umrtvování, Poslušnost a Bdělost).
Čelní stěnu sálu zdobí rozměrná olejomalba Svatba v Káni galilejské, kterou podle návrhu jezuitského architekta a malíře Andrey Pozza realizoval jeho žák a následovník Christoph Tausch v roce 1710 (letopočet je uveden na obojku psa v levém rohu). Pod malbou se nacházejí pseudobarokní knihovní skříně, zakoupené z pozůstalosti Emmy Destinnové.
V předsálí studovny jsou umístěna dvě cenná mramorová lavaba, obklopená bohatou štukovou výzdobou. Levé, s trojicí andělů a štukovým stromovím v pozadí kolem symbolu IHS, vytvořil v 70. letech 17. stol. Jan Jiří Bendl podle návrhu Carla Luraga. Pravé lavabo s mariánským monogramem má štukový reliéf ze čtvrtiny 18. století. Z tympanonů nad vstupními portály do refektáře na návštěvníky shlížejí busty sv. Ignáce a sv. Františka Xaverského, chráněné pololežícími anděly, patrně od Jana J. Bendla. Klenba v předsálí je zdobena štukovými postavami jezuitských mučedníků a sv. Františka Borgii.
Roku 1791, u příležitosti korunovace Leopolda II. za českého krále, se v letním refektáři konala první průmyslová výstava v Čechách.
OULÍKOVÁ, Petra. Klementinum : průvodce. 1. vyd. Praha : Národní knihovna ČR, 2006. 76 s. ISBN 80-7050-491-9. PETRÁŇ, Josef, ed. Památky Univerzity Karlovy. Vyd. 1. V Praze: Karolinum, 1999. 363 s. ISBN 80-7184-855-7.
Zpět do Všeobecné studovny Literatura k 85. Výročí otevření nově uspořádané Veřejné a universitní knihovny v rekonstruovaném Klementinu:
|