Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2021

Aktuality 2021

Novoročenka 2022
Přejeme Vám dostatek času po celý rok 2022. Národní knihovna ČR.
Kniha a závoj
V rámci výstavy, věnované nejstarší české světici sv. Ludmile, jsou představeny rukopisné i tištěné památky spojené s touto osobností – od nejstarších rukopisů obsahující pouhé zmínky ...
Znamení neznámého. Rozhovory o spiritualitě
Srdečně vás zveme na uvedení knihy Jana Němce a Petra Viziny "Znamení neznámého", které se koná ve čtvrtek 25. listopadu 2021 od 19 hod. v Zrcadlové kapli Klementina.
České děti a mládež jako čtenáři 2021
V roce 2021 proběhl opakovaný celostátní reprezentativní průzkum dětí se zaměřením na četbu knih, čtenářské chování, obvyklé způsoby trávení volného času, vlivy rodinného prostředí ...
Fjodor Dostojevskij - odborný seminář
Společnost Dostojevského v Praze a NK ČR – Slovanská knihovna pořádají 11. listopadu 2021 odborný seminář u příležitosti 200. výročí narození významného klasika světové literatury.
Nové číslo knihovnické revue
Recenzovaná část zimního čísla knihovnické revue přináší dva články. V prvním příspěvku autorka Helena Kučerová popisuje tematiku definice dokumentu samotného ...
Příručka "Chicagský styl a ISO 690"
České vydání příručky "Cartographic citations: a style guide" je určeno jak studentům vysokých či středních škol, tak odborníkům z nejrůznějších vědních oborů ...
Knihovnický kalendář 2022 v prodeji
Při příležitosti 700. výročí připojení Chebska k českému státu vydáváme kalendář, v němž bychom rádi připomněli události, místa a osoby významné pro vývoj českých hranic ...
Pražské fragmenty Notre Dame
Zveme vás na přednášku Hany Vlhové-Wörner a Jan Ciglbauera, která představí výsledky výzkumu nedávno identifikovaného unikátního hudebního zlomku polyfonie organ Notre Dame.
Online prodloužení registrace
Od 20. října 2021 si registrovaní uživatelé mohou prodloužit svou registraci v NK ČR také online. Úhrada registračního poplatku probíhá online platební kartou.
Exponáty měsíce - listopad 2021
Vystavené dokumenty připomínají letošní 450. výročí narození Johanna Keplera a jeho zásluhy o rozvoj astronomie a dílo jeho pokračovatele na poli optiky - Athanasia Kirchera.
Změna v příjmu povinných výtisků
Oznamujeme, že příjem povinných výtisků neperiodických publikací probíhá od 8. 11. 2021 pouze na pracovišti Národní knihovny ČR v Hostivaři.
ProQuest Historical Newspapers - trial
Plnotextová databáze amerických a mezinárodních deníků s úplnou retrospektivou je pro uživatele Národní knihovny dostupná ve zkušebním přístupu do 31. října 2021.
Almagestum novum a Cometographia
Exponáty měsíce jsou dvě astronomická díla dochovaná ve sbírkách Národní knihovny - Almagestum novum G. B. Riccioliho (1651) a Cometographia Johanna Hevelia (1688).
K výročí významných astronomů
Zveme vás na přednášku Jany Vackářové nazvanou "Knihy Tychona Brahe a Johanna Keplera ve fondech klementinské knihovny", která se koná 5. října 2021 v Zasedacím sále NK.
Ocenění pro nejlepší knihovny roku 2021
Dne 14. října 2021 předal ministr kultury Lubomír Zaorálek v Zrcadlové kapli Klementina ceny „Knihovna roku 2021“. Zvláštní ocenění získal rovněž projekt Národní knihovny ČR.
Signal Festival 2021 v Klementinu
Festival digitální a kreativní kultury propojuje umění, městský prostor a moderní technologie. Tématem letošního ročníku je soužití člověka s přírodou.
Svět knihy Praha 2021
Knižního veletrhu se již tradičně zúčastní i Národní knihovna ČR, jejíž stánek s číslem P606 najdete v pravém křídle Průmyslového paláce. Srdečně vás zveme a těšíme se na vás.
Slavnostní předání Ceny Rudolfa Medka
Slavnostní předání proběhne 15. září 2021 v 17 hodin na Révovém nádvoří Klementina. Cenu Rudolfa Medka udělují společně Slovanská knihovna a spolek Ruská tradice.
Návštěva norského velvyslance v NK ČR
Dne 3. září 2021 navštívil Národní knihovnu ČR velvyslanec Norského království v České republice pan Robert Kvile. Hlavním bodem programu bylo jednání o organizaci výstavy ...
Kramerius 3 je opět v provozu
Po kybernetickém útoku, který Národní knihovnu ČR postihl na jaře letošního roku, si nyní uživatelé mohou opět prohlížet obsah digitální knihovny Kramerius 3.
Osobnosti Ukrajinské svobodné univerzity
Srdečně vás zveme na vernisáž výstavy "(Ne)šťastná Ukrajina. Osobnosti Ukrajinské svobodné univerzity v Praze 1921–1945", která se koná 7. září 2021 v 17.30 hodin v NK ČR.
Lipnická bible v Zrcadlové kapli
Vzácná Lipnická bible, zapůjčená z Muzea Bible v americkém Washingtonu, bude k vidění v Zrcadlové kapli pražského Klementina ve dnech 1. - 15. září 2021.
Aktuální Seznam děl nedostupných na trhu
Dne 1. 8. 2021 došlo k aktualizaci Seznamu děl nedostupných na trhu. Byla do něj zařazena díla, která byla vystavena po dobu 6 měsíců a nositelé práv nepožádali o vyřazení.
Díla nedostupná na trhu jsou přístupná
Provoz služby "NDK - COVID" byl k 30. 6. 2021 ukončen. Nadále bude k dispozici služby "Národní digitální knihovna – Díla nedostupná na trhu (NDK-DNNT)".
Nejcennější rukopis - Kodex vyšehradský
Virtuální prezentace kodexu, který byl podle hypotézy badatelů určen pro královskou korunovaci Vratislava II. (1086) a někdy bývá řazen k českým korunovačním klenotům.
Biblioschránka pro vracení knih
Od pondělí 27. 5. 2024 bude cca na dobu 3 týdnů biblioschránka pro vracení knih mimo provoz. Během této doby bude možné vracet absenční výpůjčky standardně v Hale služeb (po – so, 9-19 hod.). Děkujeme za pochopení.
Nový generální ředitel NK ČR
Ministr kultury Lubomír Zaorálek jmenoval k 1. 5. 2021 dlouholetého zaměstnance Národní knihovny Tomáše Foltýna novým generálním ředitelem Národní knihovny ČR.
Mezinárodní webinář o Národní knihovně ČR
Záznam z webináře Meet the National Library of the Czech Republic, který proběhl 22. dubna 2021 v rámci cyklu Meet the National Libraries, najdete na YouTube ...
Vyzkoušejte Political Science Complete
Do 16. 5. 2021 máte možnost vyzkoušet zkušební přístup do největší světové plnotextové databáze z oblasti politických věd - Political Science Complete.
Čtení v čase koronavirové pandemie
Koronavirová pandemie a s ní spojené omezení volnočasových aktivit výrazně zvýšila mediální aktivity české (internetové) populace 15+.
Unikátní objev rukopisu v Národní knihovně
Kodex z 15. století v sobě ukrývá vzácný fragment šesti dvojhlasých skladeb, zkomponovaných ve 13. století v okruhu pařížské katedrály Notre-Dame.
NDK-COVID prodloužen do konce června 2021
Ministr kultury Lubomír Zaorálek se dnes dohodl s předsedou Svazu knihkupců a nakladatelů (SČKN) Martinem Vopěnkou na uzavření licenční smlouvy, která by do konce června 2021 ...
Generálním ředitelem NK bude Tomáš Foltýn
Ministr kultury Lubomír Zaorálek vybral nového generálního ředitele Národní knihovny České republiky. Stane se jím Tomáš Foltýn, dosavadní ředitel Odboru správy fondů v NK.
Knihy online do 5. února 2021
Dočasný online přístup k digitálním fondům Národní knihovny a Moravské zemské knihovny mohou od 2. 11. 2020 využívat studenti a pedagogové VOŠ a VŠ s registrací eduID.cz.
Seznam děl nedostupných na trhu
Seznam děl nedostupných na trhu (SDNNT) je od 1. 1. 2021 Národní knihovnou ČR spravován formou interaktivní aplikace. K dispozici jsou také informační stránky včetně návodu k užití.