Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2020

Aktuality 2020

Veselé vánoční svátky a šťastný nový rok
Veselé vánoční svátky a šťastný nový rok 2021 přeje Národní knihovna ČR.
Československá legie v Rusku
Srdečně vás zveme na výstavu „Na magistrále. Československá legie v Rusku jako literární inspirace“, věnované stému výročí zakončení tzv. sibiřské anabáze.
Výběrové řízení na vedení NK
Ministerstvo kultury vyhlašuje výběrové řízení na obsazení funkce generální ředitelky/generálního ředitele Národní knihovny ČR. Termín pro podání přihlášky je do 13. 11. 2020.
Digitalizovaná díla nedostupná na trhu
Národní knihovna zpřístupňuje pro registrované čtenáře knihoven, studenty a pedagogy vysokých škol digitalizovaná díla nedostupná na trhu. Jedná se o pokračování aktivity ...
Návrat pamětní desky AVU do Klementina
Zrestaurovaná opuková deska připomínající první sídlo Akademie výtvarných umění v letech 1799 – 1885 v Klementinu, byla 18. srpna 2020 vrácena na své původní místo.
Vít Richter generálním ředitelem NK ČR
Ministr kultury Lubomír Zaorálek jmenoval 21. července 2020 PhDr. Víta Richtera generálním ředitelem NK ČR. Na pozici generálního ředitele NK ČR bude vypsáno výběrové řízení.
Zakoupen dopis Mozartova syna
Dopis s datem 12. srpna 1842 je vzácným vlastnoručně psaným dopisem, jehož autorem je Franz Xaver Wolfgang Mozart, mladší ze dvou synů proslulého Wolfganga Amadea Mozarta.
NK si připomíná Vítězslava Nezvala
V úterý 26. května uplyne 120 let od narození jednoho z největších českých básníků Vítězslava Nezvala. Národní knihovna se letos rozhodla toto výročí originálně připomenout.
Zdigitalizovány první stovky fotografií ČTK
Národní knihovna zdigitalizovala první stovky fotografií z fotoarchivu ČTK. Pilotní fáze společného projektu měla za cíl ověřit organizační a technické zajištění procesů.
Akce K: Zkáza klášterních knihoven
Unikátní virtuální výstavou připomene Národní knihovna ČR 70. výročí Akce K a Akce Ř – komunistických útoků na kláštery v Čechách, při kterých bylo zničeno či poškozeno velké množství knih z bohatých klášterních knihoven.
Vysokoškolákům knihy online
Studenti a pedagogové veřejných i soukromých vysokých škol mohou od 17. března využívat dočasný online přístup k fondům Národní knihovny a veřejných vysokých škol.
Novinky v licencovaných zdrojích
Anopress, mediální databáze českého tisku, je po dobu nouzového stavu přístupná i vzdáleně. Vyzkoušejte také ProQuest One Literature, rozsáhlou databázi z oblasti literatury.
ProQuest One Literature - zkušební přístup
Využijte zkušební přístup k databázi zaměřené na světovou literaturu. Najdete zde plnotextové časopisy, primární prameny, zdroje literární kritiky, odborné knihy ad.
Textus Sententiarum - exponát měsíce
Dílo pařížského biskupa Petra Lombardského, vydané v Basileji roku 1507, patří mezi Libri catenati – knihy z klášterních knihoven připoutané řetězy ke čtecím pultům, aby se zabránilo jejich přenášení.
Digitalizace fotoarchivu ČTK
Národní knihovna a ČTK zahájily projekt digitalizace fotoarchivu České tiskové kanceláře. První část fotoarchivu pracovníci knihovny převezli na digitalizační pracoviště NK v centrálním depozitáři v Praze – Hostivaři.
Astronomicum caesareum
Kniha Petra Apiana z roku 1540, která je mnohými považována za nejkrásnější astronomickou publikaci všech dob, je od 5. 2. na čtyři týdny vystavena v předsálí Všeobecné studovny.
Paměť jsme my 2020
Zveme vás do Klementina na divadelní představení u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu. Tématem je kniha - příběhy zaznamenané, i ty nevydané. Představení se koná 30. ledna 2020 od 17 hod. a od 19 hod.
Návštěva Sira Davida Cannadinea
Profesor Sir David Cannadine, prezident Britské akademie věd, zavítal na konci října 2019 do Prahy. Během svého krátkého pobytu navštívil Klementinum.
Hugo Kosterkovi Edvard Munch
Národní knihovna získala výtisk sbírky Alruner E. Goldsteina s rukopisným věnováním od norského malíře Edvarda Muncha českému překladateli a vydavateli Hugo Kosterkovi.
Dar katolického kněze Gengely
Na konci ledna 2020 získala knihovna obsáhlý dar z pozůstalosti P. Oldřicha Gengely. Z jeho sbírky teologických, dějepisných a kunsthistorických knih jsme některé vybrali i do našich fondů.
Ukrajina mimo Ukrajinu
Zveme vás na představení encyklopedického slovníku historičky umění Oksany Pelenské, který vydala Slovanská knihovna na sklonku roku 2019. Akce se koná ve čtvrtek 23. ledna 2020.
Dar religionistické literatury
Na počátku roku 2020 získala Národní knihovna dar religionistické literatury od Petera Schreinera, emeritního profesora z university v Curychu. Jde o uznávaného odborníka na hinduismus a jógu.
ProQuest Central - multioborová databáze
Multioborová databáze zahraniční literatury nabízí přístup k odborným informacím z obchodu, ekonomie, medicíny, přírodních, společenských a humanitních věd, techniky a umění.