Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2020 Digitalizace fotoarchivu ČTK

Digitalizace fotoarchivu ČTK

Národní knihovna a ČTK zahájily projekt digitalizace fotoarchivu České tiskové kanceláře. První část fotoarchivu pracovníci knihovny převezli na digitalizační pracoviště NK v centrálním depozitáři v Praze – Hostivaři.
Digitalizace fotoarchivu ČTK

ČTK logo

Národní knihovna a ČTK zahájily projekt digitalizace fotoarchivu České tiskové kanceláře. První část fotoarchivu pracovníci knihovny převezli dne 26. února 2020 na digitalizační pracoviště NK v centrálním depozitáři v Praze – Hostivaři.

„Jde o významný počin, který pomůže uchovat tyto jedinečné obrazové dokumenty pro příští generace,“ řekl generální ředitel Národní knihovny Martin Kocanda. „ČTK digitalizuje svůj rozsáhlý fotoarchiv zhruba od poloviny 90. let minulého století,“ připomněl generální ředitel ČTK Jiří Majstr. „Spolupráce s Národní knihovnou a jejími experty tomuto projektu dodá nový impuls, energii, a hlavně znalosti zkušených odborníků,“ dodal.

Fotoarchiv ČTK obsahuje více než sedm milionů fotografických nosičů od přelomu 19. a 20. století do nedávné minulosti (aktuální fotografie pořizuje ČTK už výlučně digitálně).

Na vytvoření společného projektu se Jiří Majstr a Martin Kocanda dohodli v březnu 2019. Od konce minulého roku na něj ve prospěch Národní knihovny uvolnilo prostředky ministerstvo kultury.

Proces digitalizace je velmi důležitý také s ohledem na postupnou degradaci použitých fotografických materiálů. Součástí projektu je proto také ošetření fotografických nosičů a jejich uložení ve speciálních obalech podle nejnovějších poznatků.

Fotobanka ČTK je unikátním obrazovým zdrojem informací o významných politických, společenských, sportovních a kulturních událostech. Součástí dohody mezi oběma institucemi je také zpřístupnění digitalizovaných fotografií pro badatelské účely na půdě Národní knihovny. ČTK své digitalizované fotografie zpřístupňuje v podobě náhledů chráněných vodoznakem v databázi fotobanka.ctk.cz.