Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2013

Aktuality 2013

Jak na to?
Audiovizuální tutoriály poskytující přehledný návod k efektivnímu využití informačních zdrojů NK najdete na kanálu youtube Národní knihovny.
Nové tituly akademických e-books
Čtenáři NK najdou na stránkách EBSCO aktualizovaný zkušební soubor elektronických publikací. Přístup je možný i přes katalog NK ČR.
Stolní knihovnický kalendář 2014
Stolní kalendář na rok 2014 s tématem exlibris knihoven, které působily na území bývalého Československa připravila NK ČR ve spolupráci se Spolkem sběratelů a přátel exlibris.
900 let řádu sv. Jana Jeruzalémského
Výstava přibližuje historii řádu i jeho postavení a úlohu ve společnosti v průběhu staletí. Jádro výstavy tvoří umělecké předměty z majetku řádu - od 15. 11. 2013.
Nové obaly na knihy oživují krásu starých časů
Nová limitovaná kolekce obalů na knihy zahaluje svazky do lichotivého hávu, který svými ornamenty připomíná ušlechtilé časy vznešených dam a decentních gentlemanů.
Vánoční jarmark v Klementinu
Srdečně vás zveme na vánoční jarmark, který se koná 4. 12. od 10 hod. na nádvoří Klementina. K vidění i zakoupení budou drobné výrobky Klubu tvořivých knihovníků SKIP.
Elektronické publikace v síti knihoven
Seminář seznámí se stavem prací na projektu NAKI, jehož cílem je umožnit příjem elektronických publikací do fondů NK a jejím prostřednictvím i do dalších knihoven.
Frankfurtský knižní veletrh 2013
Pracovníci NK se i letos účastnili knižního veletrhu ve Frankfurtu a získávali zde výhodně předem vybrané knihy. Veletržní akvizice NK činí přes 170 titulů.
Setkání s ... Michalem Hvoreckým
Slovenský spisovatel bude číst ukázky ze své nejnovější česky vydané prózy "Smrt na Dunaji" a besedovat se čtenáři 30. října 2013 od 17 hod. v Zasedacím sále NK.
Knihovna roku 2013
Dne 3. října 2013 předal první náměstek ministra kultury JUDr. František Mikeš ceny Ministerstva kultury ČR „Knihovna roku 2013“. Slavnostní akt proběhl v Zrcadlové kapli Klementina.
Život nebo literatura
Výstava, mapující život a dílo ruského spisovatele a "vypravěče" Varlama Šalamova se koná u příležitosti mezinárodní vědecké konference "Zákon o odporu rozpadu".
Bible kralická 1613-2013
Výstava ke 400. výročí posledního předbělohorského vydání Bible kralické je dosud nejucelenější výstavou k tomuto tématu, představující i nejnovější vědecké poznatky. Od 12. září.
Ekotašky s motivy ze starých rukopisů
Odneste si od nás knihy stylově! Ekologické tašky s originálními motivy ze starých rukopisů uložených v NK jsou vyrobené z recyklovaných PET lahví. K dostání v NK ...
Kvalitní informace o 175 zemích světa
Kam v létě na dovolenou? Databáze AtoZ nabízí ověřené informace nejrůznějšího charakteru o 175 zemích světa. A přeloží vám je i do češtiny. Zkušební přístup do 31. 7.
Knihy získané na veletrhu Svět knihy
Na letošním knižním veletrhu Svět knihy získala Národní knihovna přes 160 knih, některé darem, většinu nákupem s využitím veletržních slev. Seznam knih najdete zde.
Anketa: Jak hodnotíte služby NK ČR?
Chcete s námi společně změnit Klementinum a vytvořit knihovnu na míru Vašim potřebám? Vyplňte anketu a podělte se s námi o své náměty a postřehy.
Online katalog NK je opět v provozu
Výpůjčky a rezervace ve studovnách, kterým v době povodní skončil termín vrácení a čtenáři si je nemohli prodloužit, byla výpůjční doba automaticky prodloužena.
První pomoc knihám zasaženým povodní
Nabízíme institucím i soukromým osobám technickou pomoc a konzultaci související s problematikou ochrany knihovních fondů a se škodami způsobenými povodněmi.
Historie fotografie
Přednáška prof. Dr. Dusana C. Stulika z Getty Conservation Institute (Los Angeles, Californie) věnovaná roli moderní vědy při výzkumu historie fotografie se koná 27. 5. v 15 h.
Pátrání po předcích s Helenou Voldánovou
Odborná konzultantka seriálu ČT Tajemství rodu se podělí o své zkušenosti z práce v oblasti genealogie 21. 5. od 17.30 hod. v NK. Vstup zdarma.
Svět knihy Praha 2013
Národní knihovna vás srdečně zve k návštěvě svého stánku v pravém křídle Průmyslového paláce a do Klementina na dvě výstavy věnované autorské knize.
Ruská filozofie první poloviny 20. století
Prezentace knižní řady se koná 16. 5. od 14 hod. v Komorním sále Průmyslového paláce a je součástí programu knižního veletrhu Svět knihy Praha 2013.
Místo pro imaginaci
Výstava představuje moderní knihu jako místo pro uplatnění tvůrčí imaginace. Expozice nabídne soubor českých autorských knih, ale také bibliofilií a ilustrací.
Unikátní slovník Václava Flajšhanse
9. 5. od 14 hod. - prezentace reedice slovníku Česká přísloví. Sbírka přísloví, průpovědí a pořekadel lidu českého v Čechách, na Moravě a v Slezsku.
Mobilní aplikace "Ptejte se knihovny"
Hledáte odpovědi na vaše otázky? Ptejte se knihovny! Mobilní aplikaci pro iPhone, iPad a iPod touch si můžete zdarma stáhnout v App Store.
Jarní jarmark v Klementinu
Na první ročník srdečně zvou NK a Klub tvořivých knihovníků SKIP. K zakoupení budou drobné dárky k užitku i pro radost. Své výrobky představí také chráněné dílny.
Saša Rašilov čte verše Tomáše Tajchnera
Slova, která nemám komu vrátit - literární večer za hudebního doprovodu Pavla Nepivody se koná 16. 4. od 19 hod. ve Výstavním sále Galerie Klementinum.
Setkání v Klementinu s Michalem Ajvazem
Autorské čtení spisovatele, který tajuplné prostory Klementina zvěčnil v knihách jako Druhé město nebo Návrat starého varana - 11. 4. od 17. 30 h.
Orest Zilynskyj - historik a folklorista
Výstava o přínosu O. Zilynského k výzkumu československo-ukrajinských vztahů v literární vědě a folkloristice u příležitosti 90. výročí jeho narození.
Noc s Andersenem v Národní knihovně
Odvážné děti přenocovaly v knihovně pod ochranou klementinských andělů. Zajímavý program pro děti připravila NK ve spolupráci s Klubem dětských knihoven SKIP.
Hledání ztraceného místa
Výstava představuje výběr z tvorby v oblasti autorské knihy - výpověď o osobních pocitech ve změti technického a informačního chaosu.
Svatý Václav ve středověkém komiksu
Legenda o sv. Václavu ožije prostřednictvím jeho zobrazení ze středověkých výtvarných epických cyklů. Pořádá NK ve spolupráci s vydavatelstvím faksimilií Adeva.
Knižní dar od Maximilian-Gesellschaft
Největší německá společnost bibliofilů, darovala NK několik knih ze své publikační produkce. Většina knih bude zařazena do Studovny rukopisů a starých tisků.
Novinky z knižních veletrhů
Pracovníci oddělení zahraniční akvizice NK navštívili knižní veletrhy v Lipsku a Bruselu a získali zde nové knihy do našich fondů. Prohlédněte si seznamy novinek.
Středověká kniha na dosah
Unikátní výstava seznamuje veřejnost s produkcí společnosti Tempus Libri, specializující se na výrobu věrných uměleckých kopií vzácných historických originálů.
Orest Zilynskyj - sympozium 21. 3. 2013
Sympozium o přínosu O. Zilynského k výzkumu československo-ukrajinských vztahů v literární vědě a folkloristice se koná u příležitosti 90. výročí jeho narození.
Konference "Konzepte des Slawischen"
Mezinárodní konferenci pořádají Institut für Slawistik, Alexander von Humboldt Stiftung a Slovanská knihovna ve dnech 14.–16. března 2013 v NK.
Setkání s ... režisérem Matejem Mináčem
V souvislosti s podporou petice za nominaci sira N. Wintona na Nobelovu cenu míru pořádáme 27. 2. od 17.30 hod. besedu a promítání filmu Síla lidskosti.
Petice za nominaci sira N. Wintona nekončí
Petici je možné podepsat u Informací v prostoru vstupu do NK ČR každý den s výjimkou neděle od 9 do 22 hod. a v sobotu do 19 hod. až do konce června 2013.
Narody Rossii: Atlas kul'tur i religij
NK obdržela výměnou publikaci, která obsahuje barevné fotografie, nákresy a mapky, týkající se různých národů Ruska, jejich historie a tradiční kultury.
Archeologové objevili dominikánský klášter
Během archeologického výzkumu byly v Klementinu objeveny zbytky zdiv, které poprvé hmotně dokládají existenci dominikánského kláštera ze 13. století.
Vycházíme vstříc digitalizačním projektům
Spolupracující instituce, které se podílejí na projektu Národní digitální knihovny, si budou moci usnadnit práci díky dostupnému softwaru pro kontrolu metadat.
Dar jihokorejských bohemik
Ucelený soubor zhruba stovky jihokorejských bohemik věnoval Národní knihovně J. Olša, jr., mimořádný a zplnomocněný velvyslanec ČR v Korejské republice.
Zničené židovské památky severních Čech
Výstava představuje dosud nezveřejněné fotografie ničení a likvidace židovských památek, doplněné archiváliemi i trojrozměrnými artefakty.
Nobelova cena míru pro sira Nicholase Wintona
Svůj souhlas s nominací sira Nicholase Wintona můžete vyslovit připojením podpisu k petici na hlavní recepci NK v Klementinu od 15.1. do 25.1. 22 hod.
Procházka Národní knihovnou
Na pozadí historických prostor vám podáme ucelený přehled o jednotlivých studovnách a službách NK. Řekneme vám jenom tolik, kolik toho budete chtít slyšet.
Dar Univerzitní knihovny v Prešově
NK získala 64 titulů - jde zejména o edici Acta Facultatis Philosophicae Universitatis Prešoviensis a další, které jsou na běžném knižním trhu těžce dostupné.
Nové tituly akademických e-books
Čtenáři NK najdou na stránkách EBSCO zkušební soubor akademických elektronických publikací. Přístup je možný i přes katalog NK.
Certifikovaná metodika
Metodika průzkumu a konzervace iluminací středověkých rukopisů vypracovaná v restaurátorském oddělení NK získala certifikační osvědčení Ministerstva kultury.