Oddělení restaurování
Národní knihovna ČR se ochranou sbírek, konzervací a restaurováním zabývá již od roku 1950, kdy zde byla založena Ústřední konservační dílna státních vědeckých knihoven >>. Oddělení restaurování od samého počátku vyvíjí široké spektrum metod a postupů v oblasti konzervace a restaurování vzácných knihovních sbírek, věnuje se také preventivní ochraně fondů.
Restaurování a konzervace historických knihovních fondů >>, vzácných písemných památek včetně iluminovaných rukopisů, patří nadále mezi hlavní činnosti Oddělení restaurování. Oddělení restaurování >> zajišťujeme péči o vzácné knihovní fondy v rozsahu od preventivních opatření při manipulaci s exempláři, při přípravě výstav, transportu a instalaci exponátů, kontroly klimatických parametrů ve výstavních prostorách; přes výrobu specifických ochranných obalů, restaurátorské zásahy prováděné metodou in situ, komplexní restaurování, až po specifické konzervátorské průzkumy a analýzy.
Nedílnou součástí komplexní ochrany fondů je i podrobná dokumentace fyzického stavu vzácných exemplářů, zahrnující kvalitní fotodokumentaci a vytváření restaurátorských protokolů a zpráv. Při konzervaci vzácných iluminovaných rukopisů využíváme aplikované metody průzkumu jako např. instrumentální analýzu barevné vrstvy, metodu obrazové analýzy s využitím diagnostického softwaru Lucia Forensic, XRF přenosný spektrofotometr apod. Oddělení také pečuje o sbírku negativů z bývalého archivu Oddělení reprografických služeb Státní knihovny ČSR, vybrané fotografické materiály jsou po očištění uloženy ve speciálních ochranných obalech. Dokumentace vzácných exemplářů je využívána pro exaktní komparaci fyzického stavu exemplářů z různých časových období.
Veškerá dostupná dokumentace včetně výsledků konzervátorských průzkumů je dále zpracovávána do databázové aplikace. Pro zaznamenání údajů o správě historických exemplářů, pro popis fyzického stavu exemplářů a fotografické dokumentace bylo vytvořeno XML schéma podle metadatového standardu TEI P5 a navržen Restaurátorský informační systém ResIS >>, který je plně implementován do systémového prostředí NK ČR.
Oddělení se samostatně nebo ve spolupráci s dalšími výzkumnými organizacemi v ČR i v zahraničí podílí na řešení Výzkumných záměrů a projektů >> v oblasti ochrany knihovních fondů, zajištění praktických stáží, odborných konzultací a vzdělávání. Výsledky praktických činností a výzkumných úkolů prezentuje formou přednášková a publikační činnosti.
Hlavní činnosti Oddělení restaurování:
- komplexní restaurování knihovních exemplářů
- restaurátorské zásahy prováděné metodou in situ
- příprava knih na digitalizaci a výstavy
- vypracování condition reports a facility reports
- monitorování výstavních prostor a zajišťování odpovídajících klimatických podmínek
- dohled nad transportem a odbornou instalací knihovních exponátů při výstavách
- průzkumy fyzického stavu knihovních fondů
- konzervátorské průzkumy s využitím spektroskopických analytických metod
- databázové zpracování komplexní dokumentace fyzického stavu exemplářů
- bezpečnost ukládání a manipulace s knihovními fondy
- ruční výroba speciálních ochranných obalů
- zajištění praktických stáží, odborného vzdělávání a konzultací
- řešení výzkumných záměrů a projektů
- publikační a přednáškovou činnost