Nacházíte se zde: Úvod O knihovně Kultura a odborné akce Přednášky, besedy, akce Fotogalerie 2017

Fotogalerie 2017

Fotogalerie z akcí, které se konaly v Národní knihovně ČR v roce2017.
Autorské čtení Mirky Ábelové
Fotogalerie z autorského čtení slovenské básnířky Mirky Ábelové z úspěšné sbírky "Básničky pre domáce paničky". Akce z cyklu Klementinum 190 proběhla 30. března 2017 v bývalé spojovací chodbě Klementina.
Velikonoční jarmark v Klementinu
Nádvoří Klementina ožilo 11. dubna 2017 na jeden den atmosférou jarních svátků a velikonočních tradic. K vidění i k zakoupení byly tradiční i originální rukodělné výrobky. Novinkou na letošním jarmarku byl bazar knih. Foto: Eva Hodíková, NK ČR.
Hadry a drát
Fotogalerie z další akce cyklu Klementinum 190, která se konala 24. dubna 2017 v bývalé spojovací chodbě Klementina. Petr Hruška četl básně i prózy z nových knih, Yvetta Ellerová proměnila básně na písně a zahrála na metalofon. Foto: Eva Hodíková, NK ČR.
Z periférií - autorské čtení Jany Bodnárové
Autorské čtení slovenské spisovatelky a dramatičky doplněné její video poezií se konalo 18. května 2017 v CD v Hostivaři a následně v budově Národní knihovny v Klementinu. Foto: Eva Hodíková a Milena Kárná, NK ČR.
Slavnostní udělení Ceny Rudolfa Medka
Slavnostní udělení Ceny Rudolfa Medka Mečislavu Borákovi, in memoriam a Martinu C. Putnovi, 8. 6. 2017, Galerie Klementinum. Foto: Eva Hodíková, NK ČR.
Mezinárodní sympózium "František Skorina a Praha"
Mezinárodní sympózium "František Skorina a Praha" k 500. výročí vydání Skorinovy pražské Bible se konalo v Národní knihovně ČR dne 15. června 2017. Akci uspořádali Národní knihovna ČR, Národní knihovna Běloruska a Velvyslanectví Republiky Bělarus v České republice. Foto: E. Hodíková, NK ČR.
Slavnostní položení květin u pamětní desky Františka Skoriny
Slavnostní položení květin u pamětní desky Františka Skoriny v areálu Klementina se uskutečnilo 15. června 2017 u příležitosti 500. výročí vydání Skorinovy pražské Bible. Slavnostního aktu se zúčastnil ministr zahraničních věcí Republiky Bělarus Vladimir Makei. Foto: E. Hodíková, NK ČR.
Vernisáž výstavy "Běloruská grafika / současnost a tradice"
Součástí vernisáže, která se konala 15. června 2017 v Galerii Klementinum, bylo slavnostní předání vydaných faksimile edičního projektu "Knižní dědictví Františka Skoriny" do fondu Národní knihovny ČR - Slovanské knihovny. Foto: E. Hodíková, NK ČR.
Tvůrčí psaní jako nástroj motivace a sebereflexe
Kurz Jiřího Studeného nabídl přehled základních metod tvůrčího psaní využitelných nejenom v oblasti osobních kreativních cílů (autorské, literární psaní), ale též v oblasti hlubší motivace a sebereflexe (motivační psaní), s nadsázkou charakterizované jako myšlení (vnímání, prožívání) na papíře. Akce z cyklu Klementinum 190 se konala 16. června 2017. Foto: E. Hodíková, NK ČR.
Poezie do deště
Autorské čtení dvou rumunských básníků: Mircea Dan Duta píše plynně česky, Corina Oproae španělsky. Setkání výrazných osobností na Révovém nádvoří Národní knihovny a v Centrálním depozitáři v Hostivaři se konalo 10. července 2017. Foto: Zdeněk Janál (1-6) a Monika Holubová (7-10).
Návštěva premiéra Bohuslava Sobotky a ministra kultury Daniela Hermana v Národní knihovně
Premiér Bohuslav Sobotka přijal pozvání generálního ředitele Martina Kocandy do Národní knihovny ČR. Návštěva se realizovala jen několik týdnů od vyslovení pozvání. Premiér Sobotka spojil návštěvu přední kulturní instituce s bilanční schůzkou s ministrem kultury Danielem Hermanem. Součástí celého programu bylo setkání s vedením Národní knihovny ČR, prohlídka pracovišť Klementina, která ještě neprošla rozsáhlou revitalizací, představení prostor právě skončené 2. etapy revitalizace areálu Klementina, dále již zmiňovaná bilanční schůzka a následná tisková konference, po níž následovalo setkání premiéra se zástupci odborové organizace. Poté se čelní vládní představitelé se svými delegacemi a zástupci Národní knihovny přesunuli do Centrálního depozitáře v Hostivaři. Foto: Milena Kárná, NK ČR.
Svahilec bez přátel a bez přestávky
Hodinový zápas muže s mikrofonem. Křížení slam poetry, stand-upu, monodramatu a školení o bezpečnosti práce - to vše zahrnovalo představení, které se v rámci cyklu Klementinum 190 konalo 6. září 2017 na Révovém nádvoří. Foto: M. Kárná, NK ČR.
Mladí pražští autoři a Aljaž Koprivnikar
Na Révovém nádvoří Klementina se 21. září 2017 představili mladí pražští autoři ze skupiny Zlatoválky (Kristýna Machartová, Tereza Vejvodová, Vojtěch Vacek) a Bezejmenná generace (Petra Macháčková, Sára Zdarsová, Jiří Jakub Zévl). Jako host vystoupil slovinský básník a literární kritik Aljaž Koprivnikar. Foto: E. Hodíková, NK ČR
Workshop Recykliteratura s Vojtěchem Maškem
Recykliteratura je hra s obrazem a textem. Ozvuk surrealistických a dadaistických pokusů. Recykliteratura je hledáním překvapivých souvislostí, kontrastů a absurdit. Stejně tak je ale hledáním harmonie mezi scénou a jejím novým obsahem a neustálým pnutím mezi náhodným a promyšleným. V nejšťastnějších případech se rodí obrázky, které čtenáře nebo diváka nutí domýšlet co jim předcházelo a co po nich bude následovat. Totéž se dá říct o samotné Recykliteratuře, která vznikla jako zábava na jedno letní odpoledne a její další život nemá přesně určený směr. Přestože se zformovaly pravidla a omezení, která definují formu, co se týká obsahu je široká krajina Recykliteratury stále otevřena. Svou existencí tato forma tvůrčího vyjádření zamlžuje autorství původních materiálů stejně jako těch, které vznikají. Obrazy, slova a věty jsou k dispozici k novým objevům často nečekaným a překvapivým. Autor je nejistý a jediným kriteriem pro zveřejnění je síla fragmentu, který byl poslepován z různých zdrojů textových i obrazových. Síla jednoduchého vtipu, zenové básně, groteskní situace, znepokojujícího dialogu nebo minimalistické repliky. Poslední akce z cyklu K190 proběhla 31. 10. 2017 v Klementinu. Foto: E. Hodíková, NK ČR.
Vánoční jarmark a knižní bazar v Klementinu
Hlavní nádvoří Klementina ožilo 15. prosince 2017 vánoční atmosférou a nabídlo inspiraci i nejrůznější rukodělné výrobky tvořivých knihovníků a chráněných dílen. Navíc v každou celou hodinu měli návštěvníci možnost prohlédnout si revitalizované prostory Klementina. Foto: E. Hodíková, NK ČR.
Návštěva z Kazachstánu
Dne 20. 12. 2017 přijal generální ředitel Národní knihovny České republiky delegaci z RGU - Národní akademické knihovny republiky Kazachstán v Astaně. Při této příležitosti bylo mezi oběma knihovnami podepsáno Memorandum o porozumění a spolupráci. Knihovna v Astaně navíc darovala do fondů NK ČR dvě stě kusů kazašských knih, které jsou reprezentativním vzorkem kazašské literární produkce, a to jak v oblasti odborné, tak krásné literatury. Foto: E. Hodíková, NK ČR.