Nacházíte se zde: Úvod Slovanská knihovna Základní informace Aktuality

Aktuality

 

Půjčovna i studovna Slovanské knihovny jsou od 4. srpna 2014 z důvodů rekonstrukce na dobu neurčitou přestěhovány do provizorních prostor. Přístupné jsou výtahem u zadního schodiště - 3. patro. Informace o dostupnosti a expedici dokumentů najdete zde. Všem uživatelům se omlouváme za zhoršené podmínky.

 

Rekonstrukce centrálního depozitáře v Hostivaři (CDH)

Úplné znepřístupnění části fondu Slovanské knihovny, která je uložena v CDH. více >>

 

depozitar7.jpg

Zveme Vás na výstavu

 

Zmizelý svět Podkarpatské Rusi ve fotografiích Rudolfa Hůlky (reprodukce vybraných Hůlkových fotografií z dvacátých let 20. století)

Výstava, kterou pořádají Slovanská knihovna, Vědecká knihovna Lvovské národní univerzity Ivana Franka a České centrum v Kyjevě je od 27. 9. 2018 do 31. 10. 2018 přístupná v hlavní studovně Vědecké knihovny Lvovské národní univerzity.

místo konání: Vědecká knihovna Lvovské národní univerzity Ivana Franka (ul. Drahomanova 5, Lvov, Ukrajina)


U příležitosti konání XVI. mezinárodního sjezdu slavistů (Bělehrad, 20.–27. srpna 2018) publikujeme soupisy vědeckých slavistických časopisů registrovaných v roce 2018 při Mezinárodním komitétu slavistů.

 


Nové publikace Slovanské knihovny

Přetržený náhrdelník: výbor z díla / Maxim Bahdanovič

1. vyd. – Praha, 2017 – 118 s. – (Publikace Slovanské knihovny; 80) – ISBN 978-80-7050-692-9

Výbor z díla Maxima Bahdanoviče vychází u příležitosti 100. výročí úmrtí tohoto běloruského básníka. Jde o první ucelený český překlad jeho básní, které jsou důležitým příspěvkem k pochopení složitého historického osudu Bělorusů v minulém století.

Cena: 90,- Kč

Distribuci knihy zajišťuje kromě Slovanské knihovny rovněž internetové knihkupectví Kosmas.cz.

Podrobnější informace

 

Zakon soprotivlenija raspadu: osobennosti prozy i poezii Varlama Šalamova i ich vosprijatije v načale XXI veka. Sbornik naučnych trudov

1. vyd. – Praha – Moskva, 2017 – 470 s. – (Publikace Slovanské knihovny; 81) – ISBN 978-80-7050-680-6

Kniha publikuje odborné referáty přednesené účastníky mezinárodní konference „Zákon o odporu rozpadu. Zvláštnosti prózy a poezie Varlama Šalamova a jejich vnímání na počátku 21. století“, která se uskutečnila v Praze ve dnech 17.–19. září 2013.

Cena: 160,- CZK

Podrobnější informace


Upozornění:

V Přírůstcích odborné literatury bylo zpřístupněno nové číslo 3/2018. Obsahuje knihy zpracované v období od června 2018 do srpna 2018 včetně.


Slovanská knihovna je na Facebooku.

 

facebook.png

 

Rekonstrukce centrálního depozitáře v Hostivaři (CDH)

Od pondělí 13. listopadu 2017 dochází k úplnému znepřístupnění části fondu Slovanské knihovny, která je uložena v CDH.

Jde o tato oddělení:

bulharské (sign. B),

běloruské (K),

lužickosrbské (L),

makedonské (Mk),

polské – pouze starší fondy (P),

slovinské (S)

a všeobecnosti, slovníky, encyklopedie (O).

 

Tato část fondu bude nedostupná po celou dobu rekonstrukce hostivařského depozitáře. Nové přírůstky budou zůstávat v Klementinu a budou tedy k dispozici.

 

Změna registrace uživatelů Slovanské knihovny

Od 7. srpna 2017 probíhá postupné slučování registrace uživatelů Slovanské a Národní knihovny. S jedním platným průkazem za jeden registrační poplatek je možné využívat služby obou knihoven.

Vystavování čtenářských průkazů a sjednocování obou kont probíhá jednotně v Hale služeb, ve Slovanské knihovně pak dochází k aktivaci a nastavení místního konta na nový průkaz NK. Čtenářské průkazy se vystavují a prodlužují vždy na období jednoho roku. Stávající průkazy Slovanské knihovny lze využít ještě po celou dobu jejich platnosti.

Před sloučením kont je nutné dořešit všechny závazky vůči Slovanské knihovně, případně je převést na konto nově vytvořené.

Bližší informace přímo v půjčovně Slovanské knihovny.

 

Lukáš Babka