Nacházíte se zde: Úvod Slovanská knihovna Základní informace Aktuality

Aktuality

Provoz Slovanské knihovny od 13. dubna 2021

Pouze výdej a vracení výpůjček ze Slovanské knihovny

  • v bázi SLK je možné objednat knihy určené pro absenční výpůjčky od neděle 11. dubna 2021, 8:00
  • provozní doba Slovanské knihovny: pondělí - pátek 9:00 - 19:00
  • čtenářům Slovanské knihovny bude za zpřísněných podmínek povolen vstup do Slovanské knihovny; čtenáři Slovanské knihovny jsou povinni tyto podmínky respektovat
  • délka pobytu uvnitř budovy bude časově omezena
  • čtenáři Slovanské knihovny jsou povinni si v šatně odložit svrchní oděv a zavazadla

Od 13. dubna 2021 jsou opět dostupné dokumenty uložené v budově Národní knihovny v Hostivaři.
Týká se to těchto oddělení:

Sbírka novin vydaných po roce 1945 bude k dispozici až po otevření studoven.
Prozatím je možné objednávat pouze tituly, které lze půjčit absenčně.


Půjčovna i studovna Slovanské knihovny jsou od 4. srpna 2014 z důvodů rekonstrukce na dobu neurčitou přestěhovány do provizorních prostor. Přístupné jsou výtahem u zadního schodiště - 3. patro. Informace o dostupnosti a expedici dokumentů najdete zde. Všem uživatelům se omlouváme za zhoršené podmínky.

 

 

depozitar7.jpg

POZOR! Změna pravidel pro absenční půjčování

Od 12. 8. 2019 dochází ke změně pravidel pro absenční půjčování. Z důvodu nutného zvýšení fyzické ochrany dokumentů z knihovního fondu je možné absenčně půjčovat pouze knihy, které vyšly od roku 1950 dále, a to jak české, tak zahraniční.


Přírůstky odborné literatury

V Přírůstcích odborné literatury bylo zpřístupněno nové číslo 1/2021. Obsahuje knihy zpracované v období prosinec 2020 - únor 2021.
Bylo zpřístupněno zvláštní číslo Přírůstků odborné literatury prezentující tituly poezie, prózy a dramatu inventované ve Slovanské knihovně v roce 2020.


S potěšením oznamujeme, že staré tisky a rukopisy zdigitalizované letos v rámci programu VISK 6 jsou již k dispozici v digitální knihovně Manuscriptorium.
Naleznete mezi nimi tzv. Trebnik Petra Mohyly, jednu z nejvýznamnějších památek církevněslovanského písemnictví a staroukrajinské literatury (Kyjev, 1646). Z jihoslovanských rukopisů pojednání chorvatského biografa Sebastijana Slade-Dolciho De Origine Urbis Ragusinae, epos Dubrovnik ponovljen a tragédii Didona chorvatského diplomata a spisovatele Jakety Palmotiće Dionoriće. Nejmladším rukopisem je podpisová kniha Ukrajinské republikánské kapely během evropského a amerického turné v letech 1919-1923.

Elektronický katalog Slovanské knihovny součástí portálu „Osmikon“

Elektronický katalog Slovanské knihovny je od 20. 11. 2020 začleněn do interdisciplinární oborové brány pro studium střední, východní a jihovýchodní Evropy „Osmikon“. Jde o společný projekt Bavorské státní knihovny, která portál provozuje, Herderova institutu pro výzkum dějin střední a východní Evropy, Leibnitzova institutu pro studium východní a jihovýchodní Evropy a Collegia Carolina. Portál „Osmikon“ je zaměřen především na německé badatele a na informační zdroje a knihovní katalogy dostupné v Německu, k přizvání Slovanské knihovny přispěla snadná dostupnost Prahy stejně jako rozsah a složení knihovního fondu Slovanské knihovny. „Osmikon“ nyní integruje vyhledávání ze čtyřiatřiceti katalogů fyzických i digitálních knihoven a plnotextových i bibliografických databází.

Připojení k portálu znamená pro Slovanskou knihovnu další způsob jak oslovit širší okruh odborné slavistické veřejnosti. Kromě portálu „Osmikon“ je katalog Slovanské knihovny již několik let součástí brány „Slavistik-portal“ provozované Německou státní knihovnou v Berlíně.

logo_affix.png

Nové publikace Slovanské knihovny

Z Lublaně přes Vídeň do Prahy: (Ivan Cankar a jeho současníci) = Iz Ljubljane preko Dunaja v Prago: (Ivan Cankar in njegovi sodobniki) / editorka Alenka Jensterle-Doležal

1. vyd. – Praha, 2020 – 270 s. – (Publikace Slovanské knihovny; 85) – ISBN 978-80-7050-722-3

Cena: 150,- Kč

Podrobnější informace

 


 

 

Slovanská knihovna je na Facebooku.

 

facebook.png

Lukáš Babka