Nacházíte se zde: Úvod Slovanská knihovna Základní informace Aktuality

Aktuality

Půjčovna i studovna Slovanské knihovny jsou od 4. srpna 2014 z důvodů rekonstrukce na dobu neurčitou přestěhovány do provizorních prostor. Přístupné jsou výtahem u zadního schodiště - 3. patro. Informace o dostupnosti a expedici dokumentů najdete zde. Všem uživatelům se omlouváme za zhoršené podmínky.

 

Rekonstrukce centrálního depozitáře v Hostivaři (CDH)

Úplné znepřístupnění části fondu Slovanské knihovny, která je uložena v CDH. více >>

 

depozitar7.jpg

Zveme Vás na

 

udílení Ceny Rudolfa Medka pro rok 2019, které se uskuteční ve středu 29. května 2019 v 16 hodin v hlavním zasedacím sále Národní knihovny ČR (1. patro Klementina).

Letošními nositeli ceny, kterou předávají společně Slovanská knihovna a spolek Ruská tradice, budou novinář a dokumentarista Tomáš Vlach a rusistka a filmová režisérka Marta Nováková. Akci doprovodí hudebník Jevgenij Rubilin, který zahraje několik písní ze své tvorby.

Pozvánka


Národní knihovna ČR – Slovanská knihovna a Bulharský kulturní institut

vás zvou na setkání se Svetlozarem Želevem, ředitelem Národního knižního centra v Sofii. Obsahem besedy s názvem Současná bulharská literatura. Úspěchy a výzvy bude diskuze o nejzajímavějších bulharských spisovatelích posledních dvaceti let a jejich knihách, o projektech podporujících překlad bulharské literatury do cizích jazyků a o institucích zabývajících se popularizováním současné literatury. Konsekutivní tlumočení je zajištěno.

Beseda se koná ve středu 22. 5. 2019 v 17:00 hodin v hlavním zasedacím sále Národní knihovny České republiky v 1. patře Klementina.

Pozvánka


Nové publikace Slovanské knihovny

Hlasy dvou básníků: výbor z básní Jurije Darahana a Oleksy Stefanovyče / Jurij Darahan – Oleksa Stefanovyč

1. vyd. – Praha, 2018 – 107 s. (Publikace Slovanské knihovny; 84) – ISBN: 978-80-7050-704-9

Kniha Hlasy dvou básníků představuje výbor z tvorby Jurije Darahana a Oleksy Stefanovyče – dvou ukrajinských básníků, kteří se ocitli ve dvacátých letech 20. století v Československu poté, co zkrachovaly snahy vytvořit nezávislý ukrajinský stát.

Cena: 80,- Kč

Podrobnější informaceUpozornění:

V Přírůstcích odborné literatury bylo zpřístupněno nové číslo 1/2019. Obsahuje knihy zpracované v období prosinec 2018 - únor 2019.


Slovanská knihovna je na Facebooku.

 

facebook.png

 

Rekonstrukce centrálního depozitáře v Hostivaři (CDH)

Od pondělí 13. listopadu 2017 dochází k úplnému znepřístupnění části fondu Slovanské knihovny, která je uložena v CDH.

Jde o tato oddělení:

bulharské (sign. B),

běloruské (K),

lužickosrbské (L),

makedonské (Mk),

polské – pouze starší fondy (P),

slovinské (S),

všeobecnosti, slovníky, encyklopedie (O)

a noviny vydané po roce 1945.

 

Tato část fondu bude nedostupná po celou dobu rekonstrukce hostivařského depozitáře. Nové přírůstky budou zůstávat v Klementinu a budou tedy k dispozici.

 

Změna registrace uživatelů Slovanské knihovny

Od 7. srpna 2017 probíhá postupné slučování registrace uživatelů Slovanské a Národní knihovny. S jedním platným průkazem za jeden registrační poplatek je možné využívat služby obou knihoven.

Vystavování čtenářských průkazů a sjednocování obou kont probíhá jednotně v Hale služeb, ve Slovanské knihovně pak dochází k aktivaci a nastavení místního konta na nový průkaz NK. Čtenářské průkazy se vystavují a prodlužují vždy na období jednoho roku. Stávající průkazy Slovanské knihovny lze využít ještě po celou dobu jejich platnosti.

Před sloučením kont je nutné dořešit všechny závazky vůči Slovanské knihovně, případně je převést na konto nově vytvořené.

Bližší informace přímo v půjčovně Slovanské knihovny.

 

Lukáš Babka