Nacházíte se zde: Úvod Služby Jak najít Informační zdroje pro genealogy

Informační zdroje pro genealogy

Níže uvádíme stručný přehled zdrojů, které nabízí či zprostředkovává Národní knihovna ČR. Upozorňujeme, že Národní knihovna ČR rodokmeny nezpracovává, může vám ovšem při genealogickém bádání svými zdroji a dostupnou literaturou značně pomoci.

Pro využívání Národní digitální knihovny v plném rozsahu je třeba být registrovaným uživatelem Národní knihovny ČR či jiné spolupracující instituce. Pro přístup k databázi MyHeritage je třeba být registrovaným uživatelem Národní knihovny ČR. Registrovat se je možné i vzdáleně.

Digitální knihovny

Pátrat po předcích a jejich osudech můžete prostřednictvím Národní digitální knihovny. Zjistit co vše obsahuje, naučit se základní principy vyhledávání a praktickými ukázkami odhalit, jaká tajemství může skrývat dobový tisk – to vše nabídl webinář Jany Hrzinové (NK ČR), který se konal v dubnu 2023.

Genealogická databáze MyHeritageinformace a přihlášení (pouze pro registrované uživatele NK ČR)

  • jedna z největších genealogických databází
  • významný zdroj pro objevování, uchovávání a sdílení rodinné historie
  • zpřístupňuje rozsáhlou kolekci historických záznamů, fotografií a dalších zdrojů
  • k dispozici v českém jazykovém rozhraní

Informační zdroje

Základní archivní zdroje i genealogické databáze a informační zdroje, které nabízí či zprostředkovává Národní knihovna ČR představila na své přednášce Lenka Válková (NK ČR) na přednášce v březnu 2023. V ní prezentovala stěžejní archivní zdroje, které jsou pro výzkum nezbytné, naučíme vás pátrat v dostupných seznamech obyvatel, vojáků, legionářů, studentů, emigrantů... Knihovna může být při vašem úsilí značně nápomocná, vedle genealogických databází totiž nabízí informační základnu v podobě specializovaných monografií a občas dokáže strohá archivní data okrášlit nečekanými příběhy.

Genealogie pro každého

Cyklus přednášek pořádaný Národní knihovnou ČR ve spolupráci s Českou genealogickou a heraldickou společností. Pro osobní účast na přednášce je z důvodu omezené kapacity sálu nutné vždy předem provést rezervaci, odkaz na rezervační systém je uveden u každé přednášky. Aktuální informace najdete webu a fb NK ČR. Záznamy přednášek jsou postupně zveřejňovány na youtube NK ČR.

Doporučujeme

S konkrétní žádostí o pomoc při vlastním pátrání se můžete obrátit také na genealogickou komunitu např. Rodokmeny a genealogie nebo Genealogické fórum, Českou genealogickou a heraldickou společnost či jiné odborníky v oboru.