Nacházíte se zde: Úvod Služby Chci službu Využívat digitální knihovnu

Využívat digitální knihovnu

NK ČR zpřístupňuje svým uživatelům řadu dokumentů v elektronické podobě. Kromě licencovaných databází nabízí také digitalizované verze dokumentů z vlastních fondů.

Národní digitální knihovna
Národní digitální knihovna má za cíl uchovávat a zpřístupňovat národní kulturní dědictví obsažené ve fondech NK ČR a Moravské zemské knihovny. Více o projektu zde.

Národní digitální knihovnu tvoří:

Digitální knihovna Manuscriptorium je volně přístupná bez omezení. Přístup k dokumentům obsaženým v systémech Kramerius a Webarchiv v plném rozsahu je možný pouze na vyhrazených počítačích v NK ČR. Z ostatních počítačů (i mimo NK ČR) jsou v těchto systémech volně dostupné pouze dokumenty, jejichž zpřístupnění je v souladu s autorským zákonem.


Díla nedostupná na trhu (DNNT)
Součástí Národní digitální knihovny jsou tzv. díla nedostupná na trhu. Jedná se o dokumenty, které jsou chráněny autorským zákonem (tj. neuplynulo 70 let od smrti autora) a které nejsou dostupné na trhu, a to včetně dalších vydání, případně i upravených nebo elektronických.

Část děl nedostupných na trhu mohou v Národní digitální knihovně registrovaní uživatelé NK ČR po přihlášení využívat i vzdáleně.

Díla nedostupná na trhu naleznete kromě Národní digitální knihovny i v několika dalších digitálních knihovnách.


Elektronické knihy
Přístup k českým i zahraničním licencovaným elektronickým knihám mají pouze registrovaní uživatelé NK ČR. E-knihy obsažené v databázi ProQuest Ebook Central je možné využívat také prostřednictvím vzdáleného přístupu.

  • ProQuest Ebook Central – elektronická knihovna odborných zahraničních publikací (možno stahovat do elektronických přenosných zařízení)