Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2015

Aktuality 2015

Slavné stavby rodiny Luragů v Čechách
Výstava, kterou připravilo Kotěrovo centrum architektury, představuje stavby Carla a Anselma Luragů, které se zachovaly v Čechách do dnešních dnů.
Biblické příběhy
Výstava "Biblické příběhy na renesančních iluminacích" představí vybrané hudební rukopisy, kancionály a graduály z fondů NK. Galerie Klementinum - Výstavní sál od 19. 11.
Tisková zpráva NK
27. 11. 2015 - Vyjádření Národní knihovny ČR k soudnímu sporu se studiem HŠH architekti. Národní knihovna ČR vyjadřuje lítost nad tím, že k soudnímu sporu vůbec došlo ...
Otevření Referenčního centra
Provoz Referenčního centra NK v náhradních prostorách je obnoven od pondělí 2. listopadu 2015. Bližší informace o poskytovaných službách najdete na webu NK.
Konference: Nabokov. Pražská větev
Zveme vás na konferenci, kterou pořádá sdružení Ruská tradice za podpory Slovanské knihovny. Akce se uskuteční ve čtvrtek 26. listopadu 2015 od 10 hodin v NK.
Knižní poslechovka
Setkání spisovatelů různých generací v rámci třetího ročníku mezigeneračního festivalu Old´s cool ReFestival 2015. Akce se koná 30. 9. 2015 od 17.30 v učebně č. 210. Vstup volný.
Významný knižní dar
V srpnu 2015 získala Národní knihovna štědrý dar od Sudetoněmecké akademie věd a umění. V převážné většině jde o bohemikální knihy z celé řady oborů.
P. N. Savickij: vědec, myslitel, člověk
Zveme Vás na mezinárodní kulatý stůl věnovaný 120. výročí narození P. N. Savického (1895–1968). Pořádají Slovanská knihovna a Slovanský ústav Akademie věd ČR.
Dějiny 20. století pohledem „Krokodýlu“
Tématem besedy je časopis „Krokodil“ (1922–1992) a jeho místo v sovětské kulturní propagandě. Beseda je součástí programu festivalu současné ruské kultury KULTURUS.
Dřevěné kostely Podkarpatské Rusi
Přednáška Mychajla Syrochmana, předního znace dřevěné karpatské sakrální architektury, jejíž součástí bude prezentace nově vydaného fotoalba.
Národní knihovna ČR je nejkrásnější
Je pražské Klementinum nejkrásnější knihovnou na světě? Čtenáři amerického serveru www.boredpanda.com, který se specializuje na špičkové fotografie a ilustrace, si to určitě myslí.
Návštěva ministra kultury v NK
Ministr kultury Daniel Herman 1. září navštívil NK ČR, kde jednal s generálním ředitelem Petrem Kroupou. Tématem jednání bylo aktuální dění v NK ČR a revitalizace Klementina.
Knihy znovu nalezené
Neumíte si představit, co se děje s knihami v projektu Knihy znovu nalezené? Co všechno s nimi musíme udělat, vám pomůže pochopit přehledný diagram a pět navazujících článků.
Klementinum v novém kabátě
Národní knihovna představí za dva měsíce novou studii provozně dispozičního řešení svého sídla v centru Prahy – areálu Klementina. Vítěz výběrového řízení – Architekti Hrůša & spol., Ateliér Brno, s. r o. – má za úkol zpracovat novou studii zejména s ohledem na sloučení III., IV. a V. etapy rekonstrukce areálu.
Knihy znovu nalezené
Na prohlídce stálé expozice, za kterou stojí zahraniční partner našeho projektu Knihy znovu nalezené, organizace Stiftelsen Arkivet, nás mrazilo v zádech. Organizace totiž sídlí v budově bývalého gestapa.
Mimořádné vystavení dvou rukopisů
V rámci výstavy "Jan Hus. Problém přijmout svobodu" budou ve dnech 12. 6. -14. 6. mimořádně vystaveny dva bohatě iluminované rukopisy s vyobrazením upálení mistra Jana Husa.
Cena INFORUM 2015
Letošní cenu INFORUM získala služba Ptejte se knihovny za nový modul podporující plynulé funkce kooperačního systému. Zásadní změnou v novém modulu pro správu PSK je ucelenější práce s dotazy.
Knižní novinky ze Světa knihy 2015
Na letošním knižním veletrhu Svět knihy Praha 2015 Národní knihovna získala několik desítek knih, některé darem, většinu nákupem, slevy přitom činily 30 % i více. Více >>
Webarchiv: Mistr Jan Hus
Webarchiv nezůstal stranou oslav významného výročí. K příležitosti 600. výročí od upálení Mistra Jana Husa v Kostnici připravil výběr webových stránek s touto tématikou.
Karel Vodák (1923-2000)
Expozice představuje průřez tvorbou grafika, ilustrátora, akademického malíře a typografa Karla Vodáka, který navrhl 22 poštovních známek, 27 filmových plakátů, 185 knižních obálek a vytvořil téměř patnáct set knižních ilustrací.
Slavnostní udělení Ceny Rudolfa Medka
Cenu uděluje každoročně Slovanská knihovna a občanské sdružení Ruská tradice. Nositelkami ceny v letošním roce budou archivářky Marta Dandová a Raisa Machatková.
Veletrh Svět knihy Praha 2015
Navštivte stánek Národní knihovny ČR na 21. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu ve dnech 14.-17. května na Výstavišti Praha - Holešovice.
Knihy znovu nalezené
Unikátní projekt "Knihy znovu nalezené" pátrá po konfiskovaných či zavlečených knihách, které se na území tehdejšího Československa dostaly během II. světové války, či krátce po ní.
Knihy znovu nalezené
Články o archivním výzkumu, o exlibris nebo razítkách najdete na webu unikátního projektu "Knihy znovu nalezené". Styl razítka jsme promítli i do nového loga projektu.
Pařížský zlomek Dalimilovy kroniky
Srdečně vás zveme na exkluzivní jednodenní výstavu, která se koná 1. května 9-17 h při příležitosti zahájení světové výstavy EXPO 2015 v Miláně. Vstup zdarma.
e-zdroje a e-služby Národní knihovny
Zajímají vás elektronické zdroje a služby NK ČR? Chcete se o nich dozvědět více? Navštivte výstavu e-NK ČR ve dnech 1.4. - 23.5. Na výstavě můžete také soutěžit o drobné dárky.
Nové vedení Národní knihovny
Ministr kultury Daniel Herman dočasně pověřil vedením NK PhDr. Petra Kroupu, který dosud působil ve funkci ředitele NPÚ, Metodického centra moderní architektury v Brně.
Veletržní novinky ve fondu NK
Pracovníci oddělení doplňování zahraniční literatury navštívili v březnu knižní veletrhy ve Vilniusu, Bruselu a v Lipsku, kde získali cenné přírůstky do fondu NK.
Vyzkoušejte EOD - eBooks on Demand
V rámci akce Březen - měsíc čtenářů si můžete prostřednictvím služby EOD objednat do 29. 3. 2015 digitalizaci historických knih z fondu NK ČR za speciální jarní cenu.
Hudební oddělení NK přestěhováno
Od 16. března 2015 budou online objednané hudební dokumenty zpřístupňovány ve studovně rukopisů a starých tisků (ORST). Další informace o změnách provozu sledujte na webu NK.
Koncerty pro zasvěcené
Srdečně vás zveme na sérii čtyř koncertů houslového virtuosa Jaroslava Svěceného, které se uskuteční v Zrcadlové kapli Klementina v roce 2015. Vstupenky si můžete zakoupit v informačním centru NK ...
Nové číslo e-zpravodaje Národní knihovny
Právě vyšlo nové číslo e-zpravodaje Národní knihovny ČR. Elektronický dvouměsíčník nabízí informace o novinkách, službách, výstavách a zajímavostech v Národní knihovně.
Crime, Punishment and Popular Culture
NK nabízí zkušební přístup do databáze zaměřené na mapování tématiky zločinu, kriminalistiky a vývoje legislativy v letech 1790-1920 v dobových materiálech.
Nové vedení Národní knihovny
Vedením Národní knihovny ČR s platností od pátku 6. března 2015 dočasně pověřil ministr kultury Daniel Herman Mgr. Miroslava Rovenského.
Reakce NK ČR na otevřený dopis ÚČL
Odpověď generálního ředitele NK ČR na otevřený dopis ÚČL AV ČR ohledně plánovaného omezení služeb Národní knihovny.
Aktuality 2014
Aktuality 2013
Aktuality 2012