Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2016

Aktuality 2016

Mezi řádky: Dialog tance a hudby
V předvánočním čase vystoupí v rámci cyklu "Klementinum 190" Lenka Kniha Bartůňková, choreografka, tanečnice a profesorka současného tance. Na cello ji bude doprovázet Michal Turek.
Vánoční jarmark v Klementinu
Hlavní nádvoří Klementina opět po roce ožije vánoční atmosférou a nabídne inspiraci i nejrůznější rukodělné výrobky - šperky, látkové hračky, vánoční dekorace ...
Tóny Bábelu malbou
Zveme vás na další večer z cyklu Klementinum 190. V první části večera zazní filmová hudba za vizuálního doprovodu krátkých dokumentárních filmů, následovat bude závěrečná část z opery Bábel v instrumentální podobě.
Klementinum a jezuitská věda
NK ČR ve spolupráci s Astronomickým ústavem UK, Ústavem dějin UK a Archivem UK uspořádá ve dnech 9. – 10. 11. 2016 odbornou konferenci "Klementinum a jezuitská věda".
Zkušební přístupy do hudebních databází
Vyzkoušejte nové hudební databáze. Čtenáři Národní knihovny mají otevřen zkušební přístup do nových muzikologických databází RILM a do dvou videokolekcí Music Online.
Slavnostní koncert "Liturgie pro smyčce"
Unikátní výstavu s názvem "Arménské knižní umění v průběhu staletí" uzavřel 25. října v Zrcadlové kapli Národní knihovny slavnostní koncert Liturgie pro smyčce skladatele Zareha Sahakiantse.
Výstava vzácných arménských tisků
Národní knihovna ČR a Národní knihovna Arménie pořádají zcela výjimečnou výstavu s názvem Arménské knižní umění v průběhu staletí, s podtitulem Ti, kdo pili z toků Ducha.
Úspěšný Signal festival světla 2016
Laserovou světelnou show audiovizuálního umělce Davida Vrbíka v Národní knihovně navštívilo během čtyřdenního Signal festivalu přes 15 600 návštěvníků.
Signal festival světla v Národní knihovně
Monumentální světelnou show zažije barokní areál Národní knihovny v Praze od 13. do 16. října během mezinárodního festivalu světla. Pro návštěvníky bude připravena interaktivní světelná expozice.
Tomáš Janypka - Obratník klauna
Srdečně zveme na vystoupení Tomáše Janypky, které se ponese v duchu pohybového divadla. 13., 14. a 15.10. vždy od 18:30 do cca 19 hod. na hlavním nádvoří Klementina - vstup volný.
101 000 knih v digitální podobě
Díky spolupráci Národní knihovny se společností Google bylo zdigitalizováno 101 000 knih, z toho 82 000 starých tisků a 19 000 knih z 19. století ze Slovanské knihovny.
Národní knihovna v Nostickém paláci
V rámci Dne otevřených dveří Ministerstva kultury ČR najdete stánek Národní knihovny ČR dne 28. září 2016 od 10 do 17 hod. v Nostickém paláci.
Připravujeme ...
Výstavu "Slavné stavby Františka Maxmiliána Kaňky" u příležitosti 250. výročí úmrtí prvního původem českého velikána barokní architektury pořádá Kotěrovo centrum architektury o.p.s ve spolupráci s nakladatelstvím FOIBOS BOOKS.
Knihy se těžko vystavují: Zdenek Seydl
Od 15. září 2016 oživí prostor výstavní chodby Národní knihovny České republiky výstava předního českého výtvarníka a knižního grafika Zdenka Seydla.
Cermaque: Písně od srdce
Zveme vás na koncert básníka a písničkáře Jakuba Čermáka (*1986). Sám tomu říká heavy soul. Věnuje se také natáčení hudebních videoklipů pro Květy, Zrní aj.
Knižní novinky vydané Národní knihovnou ČR
Publikace vydané Národní knihovnou ČR od června do srpna 2016
Svatováclavské slavnosti v Zrcadlové kapli
Zrcadlovou kaplí Národní knihovny ČR se 6. 9. a 2. 10. ponesou dva jedinečné koncerty duchovní hudby Svatováclavských slavností.
Tvořivé ruce
Zveme vás na výstavu prací, jejichž autorkami jsou členky Klubu tvořivých knihovníků. Výstava kreseb, maleb, keramiky, drátování, paličkování, smaltů, fotografií ad. - do 10. září.
Básnický večer
Adam Borzič a Magdaléna Šipka: V uchu pne se strom, zvěř vychází ze záře. Zveme vás na básnický večer orfického zaříkávání, čarování a svádění s hudebním a tanečním doprovodem.
Zmizelý svět Podkarpatské Rusi
V letošním roce podruhé vyšla publikace Zmizelý svět Podkarpatské Rusi ve fotografiích Rudolfa Hůlky (1887–1961). Česko-anglická publikace obsahuje výběr fotografií, které vznikly během první třetiny 20. století.
Koncert Taiwan Music Festival 2016
Zveme vás na koncert Taiwan Music Festival 2016, který proběhne 17. 7. v 15 h v Zrcadlové kapli. Zazní komorní hudba za doprovodu tradičních čínských nástrojů. Vstup zdarma.
Koncert v Zrcadlové kapli Klementina
29. června od 19 hod. proběhne v Zrcadlové kapli Klementina koncert OSTRAK MODE and Petr Randula - vystoupení k 300. výročí narození Josepha Steplinga.
Česká literatura v Číně
Jak čtou Číňané Švejka? Zveme vás na přednášku čínského spisovatele a literárního teoretika Ma Jüana, která se koná 23. června 2016 od 16 hod. v NK.
Křest tematického katalogu
Hudební oddělení NK vás zve na křest tematického katalogu hudební sbírky kláštera premonstrátů v Želivě, který se koná 21. 6. 2016 od 16.00 hodin v Zrcadlové kapli.
Ukrajinská hospodářská akademie v Poděbradech
Zveme Vás na přednášku „Ukrajins'ka hospodars'ka akademija v Podebradach“ (Ukrajinská hospodářská akademie v Poděbradech), kterou v ukrajinštině přednesou badatelé Roman Kovaľ a Viktor Morenec.
Můj Ázerbajdžán
Výstava pořádaná velvyslanectvím Ázerbajdžánské republiky v ČR představí bohatství kulturních tradic i současnou kulturu navazující na perské a osmanské kořeny.
Romský holocaust v Lotyšsku
Výstava pořádaná ve spolupráci s Velvyslanectvím Lotyšské republiky v ČR přibližuje pohnuté osudy Romů během 2. světové války na území Lotyšska - od 9. 6. 2016.
Petr Váša: Fyzické básnictví
Základní myšlenkou fyzického básnictví je vytváření komplexního jazyka, osobního a univerzálního zároveň, originálně propojeného s tradicí - 7. 6. od 19 hod.
T. G. Masaryk – Slované
Zveme Vás na představení unikátní třísvazkové edice Korespondence T. G. Masaryk – Slované, které proběhne 1. června 2016 od 17 hodin v zasedacím sále Národní knihovny.
Tradiční tibetská kniha a malba
Výstava v Národní knihovně představí tibetskou knižní kulturu a sakrální malby prostřednictvím dekorativních látkových obrazů či tradičních knih - od 25. května 2016.
Dar od lotyšských knihoven z května 2016
Lotyšský velvyslanec Alberts Sarkanis předal Národní knihovně knižní dar od Akademické knihovny Lotyšské republiky a Lotyšské národní knihovny.
Roger Chartier navštívil Národní knihovnu
Roger Chartier, odborník na dějiny knihy, vydavatelství a četby v moderní době, profesor na Collège de France a vedoucí Katedry písemnosti a kultury v moderní Evropě, navštívil NK.
Druhé zasedání Rady Národní knihovny
Druhé zasedání poradního sboru ředitele pověřeného řízením Národní knihovny, přineslo zvolení předsednictva a zároveň schválení jednacího řádu.
Významné knižní dary z Indie a Číny
Národní knihovně ČR byly prostřednictvím příslušných ambasád předány dva zahraniční knižní dary. Jedná se celkem o 140 publikací z produkce čínské a indické.
Projekt Knihy znovu nalezené
Projekt Knihy znovu nalezené, realizovaný v období od ledna 2015 do května 2016, je financován z 80 % z finančních prostředků Evropského hospodářského prostoru (EHP) ...
Cena Rudolfa Medka
Zveme Vás na slavnostní udílení Ceny Rudolfa Medka pro rok 2016. Cenu obdrží žurnalista, falerista a soukromý badatel Edmund Orián a překladatel a básník Václav Daněk - 16.5. v 16 hod.
Den s Depulverou v Národní knihovně ČR
Dne 18. května 2016 pořádala Národní knihovna ČR pro zájemce z řad pracovníků, knihoven a institucí v ČR Den s Depulverou,
Knihy vydané Národní knihovnou ČR
Přehled knih vydaných Národní knihovnou ČR v květnu 2016 - "Catalogus collectionis operum artis musicae de monasterii Siloensis" a "Knihy znovu nalezené" .
Veletrh Svět knihy Praha 2016
Zveme vás na 22. mezinárodní knižní veletrh a literární festival, který se koná ve dnech 12. – 15. května 2016 v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti v Holešovicích.
Rada NK zahájila svou činnost
V Klementinu proběhlo ustavující zasedání třináctičlenné Rady NK, která se bude vyslovovat k zásadním koncepčním záměrům jakými jsou např. rekonstrukce Klementina ap.
Ptejte se knihovny: Dotaz roku 2015
Vítězem v anketě o nejzajímavější dotaz roku 2015 služby Ptejte se knihovny se stal dotaz: "Jak se rodí čerti?". Všem účastníkům ankety děkujeme.
Jak vytvořit encyklopedii ...
Národní knihovna vás zve na workshop „Jak vytvořit encyklopedii ke knižní kultuře staršího období“, který se koná v pondělí 21. března 2016 od 9 hod.
Poetry & Short Story Reference Center
Plnotextová databáze nabízí bohatou kolekci stovek tisíc klasických a moderních básní, ale také povídek, životopisů a esejů na téma básnických forem či technik.
Lotyšský překlad "Babičky"
NK ČR podpořila vydání lotyšského překladu Babičky Boženy Němcové. Slavnostní představení nové knihy se konalo 16. února 2016 v Lotyšské národní knihovně.
Crime, Punishment and Popular Culture
NK nabízí zkušební přístup do databáze zaměřené na mapování tématiky zločinu, kriminalistiky a vývoje legislativy v letech 1790-1920 v dobových materiálech.
Reakce NK ČR na otevřený dopis ÚČL
Odpověď generálního ředitele NK ČR na otevřený dopis ÚČL AV ČR ohledně plánovaného omezení služeb Národní knihovny.
V Národní knihovně se neřeší jen knihy
Národní knihovna se i v letošním roce zapojila do nově řešených projektů NAKI - účastní se projektů, které mají obohatit práci se zdroji, péči o fondy a řadu dalších oblastí.
Příběhy míst
Výstava s podtitulem "Topografie soudobé paměti národa" prezentuje některé vybádané výsledky projektu, jehož cílem je zmapování míst zatížených událostmi mezi lety 1948 - 1989.