Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Aktuality - archiv Aktuality 2014

Aktuality 2014

První místo v prestižní soutěži
V soutěži projektů elektronizace veřejné správy "The best 2014 – MasterCard" byla oceněna Národní knihovna za projekt Vytvoření Národní digitální knihovny (NDK).
Správa elektronických publikací
Zveme vás na seminář "Správa elektronických publikací v síti knihoven ČR", který se koná 2. prosince 2014 od 10 hod. v Nostickém paláci (Ministerstvo kultury ČR).
Nové číslo e-zpravodaje Národní knihovny
Právě vyšlo nové číslo e-zpravodaje Národní knihovny ČR. Elektronický dvouměsíčník nabízí informace o novinkách, službách, výstavách a zajímavostech v Národní knihovně.
Národní knihovna je Přátelské místo
Národní knihovna je držitelkou certifikátu Přátelské místo. NK ČR garantuje svým klientům s nejrůznějšími typy omezení profesionální přístup a přístupnost služeb.
Knižní veletrh ve Frankfurtu n. M.
Pracovníci Národní knihovny se i letos zúčastnili knižního veletrhu ve Frankfurtu. Získali zde přes 220 publikací, některé darem, většinu nákupem s výraznými slevami.
Den archeologie v Klementinu
Zveme vás na komentované prohlídky archeologického výzkumu Klementina, které proběhnou 18. října. Odborníci z NPÚ vás seznámí s průběhem výzkumu a novými objevy.
Prezentace knihy
Zveme vás na prezentaci knihy "Zmizelý svět Podkarpatské Rusi ve fotografiích Rudolfa Hůlky (1887–1961)", která proběhne 16. října 2014 od 17 hodin v Literární kavárně Knihkupectví Academia.
Nositelé Medaile Z. V. Tobolky 2014
Nositelkami Medaile Z. V. Tobolky za významný přínos k rozvoji českého knihovnictví se letos staly pracovnice Národní knihovny Mgr. Marie Balíková a PhDr. Hana Nová.
Národní knihovna v Nostickém paláci
Navštivte o víkendu 27. - 28. září stánek Národní knihovny v Nostickém paláci, kde budou probíhat Dny otevřených dveří Ministerstva kultury ČR, a získejte zvýhodněné vstupné na výstavu.
Zmizelý svět Podkarpatské Rusi
Unikátní česko-anglická obrazová publikace představuje fotografie Rudolfa Hůlky (1887-1961) ze sbírek Slovanské knihovny. Vychází 20. srpna 2014.
Zákazu vjezdu dvoukolek "segway"
Z důvodu hromadících se stížností návštěvníků, uživatelů a pracovníků NK platí od 15. srpna 2014 zákaz vjezdu tzv. samobalančních dvoukolek do areálu Klementina - sídla NK ČR.
Grónské mýty a pověsti
Výstava představuje knižní ilustrace Martina Velíška ke knize Grónské mýty a pověsti. Výstavu v září doplní přednášky o Grónsku i jeho mytologii, které pronese kurátor výstavy ...
Slovanská knihovna - změna
Od 4. srpna 2014 jsou z důvodů rekonstrukce Klementina přestěhovány půjčovna a studovna Slovanské knihovny do provizorních prostor. Více ...
Nově zdigitalizované mapy ze sbírky NK
Mezi nově zpřístupněnými dokumenty na portálu manuscriptorium.com najdete mapy nejrůznějších částí Evropy a Ruska z druhé poloviny 18. a počátku 19. století.
Seznamy padlých v první světové válce
Pátrejte po svých předcích: seznamy padlých, zemřelých, nezvěstných, raněných či zajatých v první světové válce najdete v digitální knihovně Kramerius.
Novinky ze Světa knihy 2014
Na letošním knižním veletrhu Národní knihovna získala několik desítek knih, některé darem, většinu nákupem s využitím výrazných veletržních slev. Více ...
Nové umístění pracovišť Národní knihovny
Přehled pracovišť Národní knihovny, která byla z Klementina přemístěna do Centrálního depozitáře v Hostivaři najdete zde ...
Obrázky z pouti
Výstava představí výběr z kolekce svatých obrázků ze sbírek Muzea Jindřichohradecka doplněný ukázkami řemeslných výrobků inspirovaných lidovou zbožností - od 7.5.
artarchiv.cz
Expozice artarchiv.cz představuje činnost Archivu výtvarného umění a atraktivní archivní dokumenty vybrané podle jejich typu – katalog, pozvánka, písnička, fotografie ... od
Knižní veletrh a festival Svět knihy Praha 2014
Navštivte stánek Národní knihovny ČR na 20. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu, který se koná ve dnech 15. - 18.5. 2014.
Kritické vydání deníků papeže Jana XXIII.
V březnu 2014 obdržela Národní knihovna 10 obsáhlých svazků kritického vydání deníků papeže Jana XXIII., který bude 27. 4. 2014 svatořečen.
Setkání s ... Karlem Hvížďalou
Zveme vás na besedu s publicistou, spisovatelem a dramatikem Karlem Hvížďalou, který představí svou poslední knihu Jak myslet umění - 24.4. od 17.30 hod.
Knižní veletrh v Londýně 2014
Další z knižních veletrhů, na které se letos vypravili pracovníci Oddělení doplňování zahraničních dokumentů NK, byl ten londýnský. Získali zde nové knihy pro fond NK.
Kupbook v Národní knihovně
Národní knihovna se připojila k projektu KupBook a stala se jedním z míst, kde čtenáři najdou box s výběrem knih, z nichž každou si mohou koupit "za dvacku".
Autorské čtení Ireny Douskové
Setkání se spisovatelkou Irenou Douskovou, která mj. představí svou novou knihu Medvědí tanec, se koná 9. dubna od 17.30 v Zasedacím sále NK. Srdečně vás zveme.
Jarní Srdíčkové dny v Klementinu
Národní knihovna se zapojila do akce pořádané o.p.s. Život dětem. Ve dnech 24.-28.3. mohou návštěvníci Klementina zakoupit srdíčko na podporu vážně nemocných dětí v ČR.
Prohlídka nové budovy depozitáře v Hostivaři
Srdečně vás zveme na komentované prohlídky nové budovy Centrálního depozitáře NK v Hostivaři, které se konají v sobotu 15. března 10 - 17 hod.
Zkušební přístup do Education Source
Přes 1700 časopisů a 550 monografií z oblasti vzdělávání v plnotextové databázi. NK nabízí svým uživatelům zkušební online přístup do 22. února.
Spisovatele Dana Browna okouzlila Národní knihovna
Autor bestsellerů jako Šifra mistra Leonarda, Andělé a démoni, Ztracený symbol a nejnověji také Inferno navštívil během své návštěvy Prahy Národní knihovnu ČR.