Nacházíte se zde: Úvod O knihovně Základní informace Klementinská NEJ Zajímavosti Historická budova Národního muzea před 120 lety

Historická budova Národního muzea před 120 lety

Historická budova Národního muzea na Václavském náměstí před 120 lety
 

nm-hercik.jpg
Ferdinand Herčík (Zlatá Praha 1891)
 

Historická budova Národního muzea před několika týdny oslavila své 120. narozeniny. Slavnostní otevření nové budovy musea království Českého v

 poledne 18. května 1891 bylo velkou událostí. Pozvaní pánové a dámy (podmínkou byl salonní oblek) se mohli setkat arciknížetem Karlem Ludvíkem (svůj projev pronesl česky!), protektorem nově vzniklé České akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, zemským maršálkem knížetem Lobkovicem nebo hrabětem Harrachem, předsedou společnosti musea království Českého. Početné obecenstvo obklopilo novou budovu ze všech stran, ideálními pozorovatelnami se stala okna vyzdobených domů na hořejším Václavském náměstí a počátku Královských Vinohrad.

Ve slavnostních projevech mimo jiné zaznělo, že “nová budova musejní stala se nutností, neboť dosavadní účelu svému již nevyhovuje” a “jestiť pokladnou našeho drahocenného národního jmění, sbírek historických, uměleckých, písemních a vědeckých”.

O přípravách na otevření nové budovy muzea noviny veřejnost detailně informovaly, víme, že začátkem února 1891 se například konala v nové budově osvětlovací zkouška. V článku je mimo jiné uvedeno, že “v těch místnostech, kde budou uloženy sbírky, není zavedeno žádné osvětlení, poněvadž sbírky ty večer přístupny nebudou”.
Na žádost knížete Lobkovice provedl profesor Čelakovský ve slavnostní síni také akustickou zkoušku a “pronesl několik oslovení v různých hlasových výškách”.


nm2011.jpg


29. září 1891 zavítal při návštěvě Prahy do monumentální budovy nového musea království Českého o půl třetí odpolední i samotný císař František Josef I. Jeho návštěvu popisují dobové noviny velmi podrobně, zdá se však, že císařův program byl velmi nabitý, neboť již krátce před třetí hodinou muzeum opustil a pěšky se ubíral k blízké slavobráně vinohradské. Za těch několik málo minut však stačil novou budovu patřičně pochválit. Hraběti Harrachovi Jeho Veličenstvo sdělilo “To jest krásná budova!”, podobně se císař vyjádřil i při rozhovoru s dvorním radou profesorem Randou - “Toť nádherná budova! Vkusná stavba!” František Josef také vystoupil na schodiště vedoucí k Pantheonu a odebral se na balkon, aby seznal rozkošnou vyhlídku, jež odtud se jeví. Jeho Veličenstvo se vyslovil velmi příznivě o krásném obraze, jenž odtamtud oku se jeví “Toť čarokrásný rozhled!” podotkl císař. Při cestě zpět pochválil císař pán stavbu ještě jednou slovy: ”Skutečně nádherné to schodiště!” Pak dotazoval se ještě několikráte, jakého materiálu bylo použito ke stavbě a odkud. Jednatele musea profesora Emlera se císař ptal, kdy přestěhovány budou sbírky všechny, načež profesor Emler poukázal na velké obtíže, s nimiž stěhování toto jest spojeno.

Historická budova Národního muzea se 7. července 2011 na dlouhou dobu pro návštěvníky uzavřela. Přejeme, aby i její znovuotevření proběhlo v náležitě slavnostně, jak tomu bylo před 120 lety a aby pro ni opět všichni měli jen slova chvály a obdivu.


Zpracováno podle zpráv z dobového tisku - zdroj digitální knihovna Kramerius:
Národní listy 13.5.1891, Národní politika  8.2.1891, Národní politika 19.5.1891, Národní politika 30.9.1891, Národní politika 6.10.1940