Nacházíte se zde: Úvod O knihovně Odborné činnosti Zpracování fondů Zápisy z jednání psjp

psjp

Datum konání: 9.11.1998

Místo konání: Klementinum, zasedací síň 

Program:

Zhodnocení dosavadní práce skupiny a informace o organizačních změnách ve vedení a práci skupiny

(změna vedení, členství, postupu jednání, otevření konference KATPOL)

Pracovní skupina má za sebou velký kus práce v obtížných, stále se měnících podmínkách. Na počátku bylo nutné prosadit mezinárodní standardy v naší katalogizační praxi (v rovině teoretické i praktické), postupně byly připravovány interpretace standardů. V průběhu let se situace měnila - zatímco na počátku stačila jedna "střešní" pracovní skupina, postupně dochází ke specializaci podle druhu dokumentu:

  • pracovní skupina pro neknižní dokumenty a hudebniny
  • pracovní skupina pro kartografické dokumenty
  • pracovní skupina pro elektronické zdroje
  • i podle úrovně popisu:

  • pracovní skupina pro seriály
  • pracovní skupina pro analytické zpracování.
  • Velmi dobrá a cenná byla spolupráce pracovní skupiny pro jmenné zpracování s pracovní skup

    inou pro věcné zpracování -- obě skupiny musely hledat konsensus v oblastech, které dříve řešilo jmenné i věcné zpracování "po svém".

    Vznik nových pracovních skupin i posun jednání z obecné roviny k tématům specifickým pro jednotlivé druhy dokumentů vyžadu

    je zásadní transformaci jednání i vedení pracovní skupiny pro jmenné zpracování v pracovní skupinu pro jmenné zpracování knih.

    Pracovní skupina pro věcné zpracování zůstává zachována jako střešní - s ohledem na současnou situaci věcného zpracování je toto uspořádání funkční a i do budoucna lze předpokládat u jednotlivých druhů dokumentů/úrovní popisu menší diferenciaci než v oblasti jmenného zpracování.

    Jednotlivé pracovní skupiny budou mít své vedoucí, kteří budou zastoupeni v nově jmenované Radě pro katalogizační politiku. Úkolem Rady je schvalování klíčových standardů a doporučení připravených jednotlivými pracovními skupinami a zároveň péče o jejich integritu.

    Pro řádné členy pracovních skupin by měla být náplň těchto skupin hlavním oborem jejich působení, členství v kterékoli pracovní skupině a/nebo Radě pro katalogizační politiku předpokládá plné a a k t i v n í zapojení do její práce, nikoli pouze příležitost pro snadné získání nejčerstvějších informací. Nečlenové pracovních skupin se zájmem o určit

    ou problematiku se mohou příležitostně zúčastnit jednání pracovních skupin i Rady jako pozorovatelé. Noví zájemci o práci v pracovních skupinách se mohou přihlásit u jejich vedoucích (vzhledem k tomu, že pracovní skupiny i Rada budou oficiálně jmenovány až na počátku roku 1999, jsou jména prozatím neoficiální).

    Název

    Jméno vedoucí

    e-mail

    Rada pro katalogizační politiku

    Bohdana Stoklasová

    bohdana.stoklasova@nkp.cz

    Pracovní skupina pro věcné zpracování

    Marie Balíková

    marie.balikova@nkp.cz

    Pracovní skupina pro jmenné zpracování knih

    Kateřina Steinerová

    katerina.steinerova@nkp.cz

    Pracovní skupina pro seriály

    Hana Nová

    hana.nova@nkp.cz

    Pracovní skupina pro neknižní dokumenty a hudebniny

    Ludmila Benešová

    ludmila.benesova@nkp.cz

    Pracovní skupina pro kartografické dokumenty

    Vlasta Krylová

    vlasta.krylova@nkp.cz

    Pracovní skupina pro elektronické zdroje

    Ludmila Celbová

    ludmila.celbova@nkp.cz

    Pracovní skupina pro analytické zpracování

    Ivana Anděrová

    ivana.anderova@nkp.cz

    Stejně, jako se otevírají pracovní skupiny pro nové členy, otevírá se i nástroj jejich elektronické komunikace - elektronická konference KATPOL. Do konference je možné se přihlásit takto: na adresu listserv@cesnet.cz je třeba poslat dopis s textem

    subscribe katpol.

    Informace z konference IFLA v Amsterodamu

    Informace z konference jsou k dispozici prostřednictvím http://www.ifla.org. Na poradě pracovní skupiny pro jmenné zpracování informovala B. Stoklasová především o jednáních vztahujících se k oblasti jmenného zpracování

    :
  • UNIMARC Workshop a důležité závěry pro další postup v oblasti propojovacích polí
  • Projekt AUTHOR a návrhy pro změnu formátu UNIMARC/Autority
  • Elektronické dokumenty - zpracování lokálních i vzdálených zdrojů, metadata
  • AACR2R - další vý
  • voj, informace o publikování aktualizací v tištěné i elektronické podobě

    Informace o využívání našich záznamů v zahraničí

    Upozornění na paradoxní situaci: zatímco mezi českými knihovníky probíhají rozsáhlé diskuse o problémech s využíváním záznamů z České národní bibliografie, v zahraničí (především Velká Británie a USA) již jsou tyto záznamy provozně využívány, v USA je vyřešen i problém, jak jedna knihovna (Univerzitní knihovna v Indianě) upraví naše záznamy pro ostatní knihovny (především předmětová hesla - anglická verze). Jde o podnět k zamyšlení nad hranicí mezi objektivními problémy pro přejímání záznamů a subjektivními zábranami na straně českých katalogizátorů.

    Schválení Interpretací před tiskem

    České interpretace AACR2R/UNIMARC (verze vystavená na webu NK - říjen 1998) byly až na dvě drobné připomínky schváleny k tisku.

    • 0.13. ...Klíčové názvy seriálů (i v nelatinkových písmech) se přejímají ...
    • 2.1C ...[Hmatové písmo]

    Návrh formuláře a mechanismu řešení jednotlivých problémů - obecná

    diskuse

    Proběhla diskuse o formuláři pro shromažďování/projednávání/uzavírání jednotlivých problémových okruhů, byly vybrány selekční prvky pro budoucí databázi sloužící k jejich snadnému vyhledání. Diskuse byla věnována i mechanismu shromažďování/projedn

    ávání a uzavírání konkrétních témat.

    UNIMARC manuál : bibliografický formát. Dodatek 2

    Úvod k Dodatku 2 bude obsahovat větu:
    "Tento dodatek obsahuje nově definovaná pole bloku 4--, v nichž byla technika vložených polí doplněna o možnost použití techniky standardních podpolí. Překlad nové definice byl do českého vydání zařazen s ohledem na nutnost zajištění srozumitelnosti záznamů zahraničních institucí českému uživateli. V souladu s rozhodnutím pracovní skupiny pro jmenný popis však Katalogizační rada při NK nedoporučuje používání techniky standardních podpolí v bloku 4--.

    Řešení jednotlivých problémů

    Podle dotazů katalogizátorů z NK a dalších knihoven, které se většinou řešily na pracovních skupinách , připravila NK 14 typů různých katalogizačních problémů i s návrhem řešení. Po úpravě a schválení formuláře jsme stihli projednat a vyřešit dotazy č. 1, 3, 4, 5, 13. Ve formuláři v rubrice stav zpracování je zkratka PREDSCHV (před schválením). U ostatních dotazů je pouze návrh řešení NK, kromě formuláře č. 2, který je zatím bez řešení. Všechny formuláře, ať s řešením pracovní skupiny nebo bez něj, budou vystaveny na www.nkp.cz

    Uzávěrka jednotlivých problémů je od data vystavení jeden měsíc. To znamená, že například pokud k návrhu řešení NK po dobu jednoho měsíce nikdo nenapíše žádnou připomínku, pokládá se dané řešení za schválené. (Uzávěrka připomínek k současným formulářům je do 15.12.1998) Příklady katalogizačních problémů a jejich řešení se bude publikovat v Edici standardizace, kterou vydává a distribuuje NK ČR. Zároveň bude vše vystaveno na webu NK.

    Pracovní skupina se bude scházet přibližně 2x ročně, aby řešila zvlášť obtížné katalogizační problémy.

    Zapsala: 23.11.1998 Bohdana Stoklasová, Kateřina Steinerová