Nacházíte se zde: Úvod O knihovně Odborné činnosti Zpracování fondů Informativní materiály Výběr účastníků

Výběr účastníků

Od 15. do 19. dubna 1996 se konal v Národní knihovně ČR seminář o AACR2 a UNIMARCu s anglickou lektorkou Wilmou Minty. Wilma Minty vede útvar Cataloguing Support Services v Bodleian Library v Oxfordu. Znali jsme její vynikající manuál, který připravila pro školení v Oxfordu, a věděli jsme, že je pokládána za současnou světovou špičku v oblasti školení katalogizátorů.

Potřebovali jsme nejen doplnit a upřesnit své znalosti AACR2 a formátu MARC, ale i metodický základ pro tvorbu příruček a způsob výuky této nelehké, a pro nás navíc nové, problematiky. Měli jsme velké štěstí, že se nám podařilo Wilmu Minty pro spolupráci získat. Nebylo to pro ni snadné rozhodování, musela "přepnout" z důvěrně známého USMARCu na UNIMARC a připravit v něm velké množství příkladů v manuálu a vést celý seminář.

Wilma Minty se zúčastnila semináře Opening of the East European Library, který pořádala Národní knihovna ve spolupráci s Regional Library Program-OSI v listopadu 1995. Seminář byl věnován standardizaci, retrokonverzi a digitalizaci. Výsledky, které Národní knihovna dosáhla a předvedla ve všech zmíněných oblastech i atmosféra a organizace semináře se paní Minty velmi líbily. Setkala se zde s řadou odborníků na standardizaci i retrokonverzi, což jsou oblasti za které "doma" zodpovídá, směr, kterým jsme se vydali, pokládala za správný a zajímavý.

Stejně jako seminář "Opening of the East European Library", i seminář o AACR2 a UNIMARCu ("MARC/AACR Course") sponzoroval Regional Library Program-OSI jako výsledek úspěšného projektu, který připravili pracovníci Národní knihovny ve spolupráci s Wilmou Minty.

Výběr účastníků

Bylo velmi těžké stanovit klíč pro výběr účastníků semináře. Limit byl 30 účastníků (16 z českých a 14 ze slovenských knihoven), počet zájemců byl podstatně vyšší. Protože se jednalo o "školení školitelů", byli přednostně vybírání ti, kteří již AACR2 a UNIMARC znají a aktivně se podílejí na tvorbě katalogizační politiky. Viděli jsme v tom záruku, že si ze semináře více odnesou a získané vědomosti předají dále. Byli vybráni členové pracovní skupiny pro jmenné zpracování a Rady pro katalogizační politiku, kteří již své znalosti prokázali nejen úspěšně absolvovaným vstupním testem, ale i svým působením v pracovních skupinách. Protože se nedostalo ani na všechny členy pracovní skupiny pro jmenné zpracování, dalším kriteriem výběru bylo hledisko teritoriální.

Slovenští účastníci byli většinou ze Slovenské národní knihovny v Martině, Univerzitní knihovny v Bratislavě a z různých knihoven v Košicích.

Program

Týdenní seminář pokryl (s hlavním zaměřením na tištěné monografie) tyto hlavní tematické bloky:

Úvod
Popisné údaje
Výběr selekčních údajů
Forma záhlaví pro osoby, geografická jména a korporace
Unifikované názvy
Vícesvazkové monografie
AACR2 a UNIMARC

Seminář měl předem pevně stanovené okruhy, čas věnovaný jednotlivým otázkám se přizpůsoboval potřebám účastníků semináře. Některé věci, které nám působily až dosud obtíže, se vyjasnily poměrně snadno a rychle a naopak - u některých okruhů, které byly až dosud zdánlivě jasné a bezproblémové, jsme se zdrželi delší dobu.

Hodně času jsme věnovali problematice aplikace AACR2 v prostředí UNIMARC. Přístup Wilmy Minty se někdy lišil od našeho přístupu, což bylo důležité pro odhalení potencionálních nebezpečí pro konverzi mezi UNIMARCem a USMARCem. Seminář odhalil mnohé nejasnosti a slabá místa v manuálu UNIMARC. Potvrdil, že se nejedná o nepochopení na naší straně, ale o skutečné nejasnosti a/nebo rozpory v textu i příkladech. UNIMARC ve snaze o nezávislost na katalogizačních pravidlech (evidentně především na AACR2) umožňuje v řadě případů realizaci AACR2 pouze s obtížemi. S Wilmou Minty jsme se domluvili na společném dalším postupu a tlaku na Permanent UNIMARC Committee ve směru úpravy sporných textů a příkladů v manuálu. Sally McCallum (vedoucí Permanent UNIMARC Committee) projevila velký zájem o záznamy Národní knihovny v UNIMARCu. Budou vybrány především #problémové" příklady s ohledem na zpřesnění textu i příkladů v manuálu.

Hodnocení semináře

Vynikající úroveň semináře sliboval již obsáhlý, pečlivě připravený manuál obsahující kromě výkladu i velké množství titulních stránek a dalších pramenů popisu, vzorových záznamů a cvičení. Manuál přeloží pracovníci Národní knihovny a ve spolupráci s účastníky semináře ho připaví k vydání. Termín vydání této kvalitní a potřebné, ale zároveň velmi nákladné publikace bude záležet na finančních možnostech Národní knihovny a výsledcích poptávkového řízení v ostatních knihovnách. Prozatím je manuál v anglické verzi k dispozici ve studovně knihovnické literatury v Národní knihovně.

Wilma Minty je právem pokládána za světovou špičku v oblasti školení AACR2 a formátu MARC. Úroveň semináře lze hodnotit pouze v superlativech a pro všechny zúčastněné zůstane nepochybně hlubokým zážitkem na dlouhou dobu. Obdivuhodná znalost problematiky včetně detailů a souvislostí, vynikající manuál obsahující všechny potřebné materiály ke zvládnutí, opakování i procvičování probraných okruhů, rozvržení látky a v neposlední řadě způsob vedení celého kursu a osobní přístup Wilmy Minty nás posunuly o značný kus dopředu, umožnily nám uzavřít dlouho otevřené otázky v oblasti katalogizační poliliky a položit si včas otázky nové, které by nás v budoucnu limitovaly. Získali jsme návod, jak co nejlépe dále postupovat. Nejen, jak podle standardů správně pracovat, ale i jak je učit a dále šířit vysoce profesionálním a zároveň "bezbolestným a zábavným" způsobem.

Navazující semináře pro pracovníky českých knihoven

Příprava české verze objemného manuálu si vyžádá několik měsíců. Po jeho dokončení a dostatečném ověření jednotlivých postupů v praxi zahájí Národní knihovna ve spolupráci s dalšími účastníky semináře cyklus seminářů o AACR2 a UNIMARCu pro pracovníky českých knihoven. Zhruba týdenní semináře budou probíhat v Praze i mimo Prahu.

Předpokládáme, že slovenští účastníci semináře uspořádají obdobné semináře pro další pracovníky slovenských knihoven.


Úvod

Proč katalogizujeme, hlavní pomůcky pro tvorbu bibliografických záznamů a záznamů autorit, úvod do filozofie a struktury AACR2, formáty, prameny popisu
 


Popisné údaje

Principy pro zápis popisných údajů. Bloky (údaje o názvu a odpovědnosti, údaje o vydání, specifické údaje jednotlivých dokumentů, nakladatelské údaje, údaje fyzického popisu, edice, poznámky, ISBN)


Výběr selekčních údajů

Principy výběru selekčních prvků - hlavní a vedlejší záhlaví. Pravidla pro výběr záhlaví pro jednoho personálního/korporativního autora, díla více autorů, díla se smíšenou odpovědností, související díla.
 


Forma záhlaví pro osoby, geografická jména a korporace

Koncepce záznamů autorit. Struktura a účel záznamů jmenných autorit. Výběr jména, vstupní prvek a dodatky ke jménu. Různé druhy korporací včetně podřízených složek a souvisejících organizací. Forma korporativního záhlaví.


Unifikované názvy

Případy, kdy se používají unifikované názvy. Výběr a forma unifikovaných názvů.
 


Vícesvazkové monografie

Varianty popisu vícesvazkových monografií. Kriteria pro volbu jednotlivých variant a možnosti jejich kombinace.
 


AACR2 a UNIMARC

Problémové oblasti, nejasnosti v textu i příkladech. Vazba na Permanent UNIMARC Committee.
 


Bohdana Stoklasová Odbor zpracování fondů, Národní knihovna ČR