Nacházíte se zde: Úvod O knihovně Odborné činnosti Zpracování fondů Informativní materiály Návrh na využití báze dat WorldCat

Návrh na využití báze dat WorldCat

Vyhodnocení experimentu - využití služby PRISM

v knihovnách Sdružení pro Českou národní bibliografii

a

Návrh dalšího využití služeb OCLC

Experimentální využití služby PRISM proběhlo v MZK a všech SVK v srpnu-říjnu 1998, v Národní knihovně ČR proběhl experiment v letech 1995-1996, provozně je služba využívána od roku 1997. Zkušenosti s využitím báze WorldCat prostřednictvím PRISM i návrh dalšího využití služeb OCLC v knihovnách Sdružení pro Českou národní bibliografii zachycuje tabulka, ze které vyplývají následující obecné závěry:

KATALOGIZACE

Provozní využití služby PRISM pro katalogizaci za standardních podmínek je v současné době možné pouze v Národní knihovně ČR

, která
  • má dostatečný přírůstek zahraniční literatury
  • má SW umožňující využití externích zdrojů ve formátu UNIMARC
  • používá pro jmenné i věcné zpracování důsledně stejné standardy jako většina knihoven přispívajících do OCLC (AACR2R a LCSH)
  • jako centrum a garant katalogizační politiky potřebuje každodenní intenzivní kontakt se záznamy vytvořenými v zahraničí
  • vyvinula nástroje pro dodatečnou úpravu záznamů usnadňující jejich následné využití
  • .

    V MZK a SVK je provozní využití služby

    PRISM pro katalogizaci za standardních podmínek v současné době luxusem z těchto důvodů:

    (poznámka: míra uplatnění uvedených důvodů je v jednotlivých knihovnách různá, většinou se však jedná o kombinaci několika důvodů - podrobnější specifikace je uvedena v tabulce).

    Knihovna

  • nemá dostatečný přírůstek zahraniční literatury, takže měsíční poplatek je příliš vysoký
  • nemá SW umožňující využití externích zdrojů ve formátu UNIMARC
  • nepoužívá pro jmenné a/nebo důsledně věcné zpracování stejné standardy jako většina knihoven přispívajících do OCLC (AACR2R a LCSH), což vyžaduje rozsáhlé úpravy dodaných záznamů
  • nevyvinula nástroje pro dodatečnou úpravu záznamů usnadňující jejich následné využití a jejich vývoj považuje s ohledem na objem využitelných záznamů za příliš nákladný.
  • V blízké budoucnosti přejdou některé členské knihovny Sdružení na

    nové integrované knihovnické systémy, které umožní využití externích zdrojů, knihovny budou moci využít nástroje pro dodatečnou úpravu záznamů vyvinuté v NK, protokol 39.50 jim umožní pracovat v bázi OCLC v prostředí vlastního systému a v českém jazyce, čímž odpadnou "systémové" překážky a jazykové bariéry. Zásadním problémem však zůstane výše měsíčního poplatku, která při malém počtu odebraných záznamů neúnosně zvyšuje jejich pro české knihovny již tak vysokou cenu. V ČR je stále ještě levná pracovní síla a záznamy OCLC jsou drahé i pro NK. Budou-li chtít členové Sdružení stahovat záznamy svých zahraničních přírůstků, je nutné vytvořit pro členy sdružení speciální platební podmínky (NK=účet 1, MZK+SVK=dohromady účet 2), nebo budou muset nahlásit požadované tituly do NK, která pro ně záznamy stáhne a posléze zašle. Tato cesta je však nato lik komplikovaná a neefektivní, že bude použitelná jen ve výjimečných případech.

    SLUŽBY

    Zatímco využití záznamů OCLC pro katalogizaci zahraniční produkce nepovažuje většina knihoven Sdružení z výše uvedených důvodů za reálné,

    využití báze WorldCat a dalších zdrojů dostupných prostřednictvím OCLC pro služby

  • zjišťování a lokalizace dokumentů
  • ILL
  • dokument delivery
  • považují za žádoucí v co nejbližší době. Pro tyto účely vyhovuje lépe služba

    FirstSearch než PRISM, která nabízí široké spektrum služeb včetně document delivery a u které zároveň odpadá nutnost placení vysokého měsíčního paušálu při nižším čerpání (možnost zakoupení bloku pro 500 vyhledání nebo paušální platby při vyšším využití). Na zaplacení této služby pro některé knihovny bude možné již v roce 1999 vyčlenit prostředky z grantů.

    V roce 1998 byla se zástupci OCLC Europe předběžně projednána možnost měsíčního experimentálního ověření služby FirstSearch pro členské knihovny Sdružení pro Českou národní bibliografii. Za optimální termín pro experiment považujeme květen 1999. Tento termín nám dává možnost řádně se na experiment připravit a zároveň umožňuje jeho výsledky uplatnit v rámci čerpání grantových prostředků přidělených na rok 1999.

    Název knihovny

    Objem využitých služeb za sledované období v USD

    Přebírání bibliografických záznamů

    Využívání autorit (jmenných, věcných)

    Vyhledávání, zjišťování dostupnosti zahraničních zdrojů, MVS, document delivery

    Poznámka

    Národní knihovna ČR

    2.236

    ANO

    ANO

    ANO***

    Vyhodnocení vychází z několikaletého rutinního provozu. Bázi WorldCat využívají především:

    • katalogizace (jmenná a věcná - s ohledem na popis na základě stejných pravidel - AACR2R a LCSH je využitelnost značná)
    • služby (prozatím pouze pro zjišťování a lokalizaci zdrojů, využití ILL plánová
    no pro rok 1999).
  • zahraniční akvizice (omezeně - dary a přímý nákup).
  • Pro katalogizaci jsou stahovány vždy:

  • záznamy anglicky psaných monografií (s výjimkou jednoduché beletrie)
  • záznamy materiálů mezinárodních organizací
  • záznamy materiálů v němčině, francouzštině a japonštině
  • Nejsou stahovány:

    • záznamy jednoduché beletrie
  • záznamy s odlišnou transliterací (cyrilice, čínština, arabština, řečtina, korejština)
  • Před importem záznamů do báze dat v ALEPHu probíhají v NK úpravy záznamů (překódování diakritiky, tam, kde je možná algoritmizace, jsou údaje především automaticky převáděny z angličtiny do češtiny, přesouvány v rámci polí/podpolí, případně jinak modifikovány),které snižují pracnost při jejich následném využití.

    V roce 1999 plánuje NK

    rozšíření využití služeb OCLC o ILL a po otevření nového Referenčního centra i o FirstSearch.

    Moravská zemská knihovna v Brně

    920

    NE

    ANO*

    ANO***

    Bázi WorldCat byla využita pro:

    • jmennou katalogizaci (s ohledem na popis na základě stejných pravidel - AACR2R je využitelnost značná) Poznámka: věcné zpracování v MZK není založeno na LCSH, používá se lokální systém předmětových hesel a klíčových slov, proto je využitelnost minimální.
    • služby (zjišťování a lokalizace zdrojů).

    Pro katalogizaci byly stahovány:

  • záznamy anglicky, francouzsky a německy psaných odborných monografií a seriálů
  • záznamy materiálů mezinárodních organizací
  • Nebyly stahovány:

    • záznamy s odlišnou transliterací (cyrilice)

    Před importem záznamů do báze dat v ALEPHu probíhaly v MZK úpravy záznamů (překódování diakritiky, tam, kde byla možná algortimizace, byly údaje především automaticky převáděny z angličtiny do češtiny, přesouvány v rámci polí/podpolí, případně jinak modifikovány), byl použit

    program NK. MZK je schopna záznamy stahovat a po úpravách využívat, vzhledem k nutným úpravám (věcné zpracování) a výši poplatků však nepovažuje tento způsob za ekonomický. MZK má zájem o ověřování autorit, vyhledávání a lokalizaci dokumentů.

    Státní vědecká knihovna v Ústí nad

    Labem

    633

    ANO*

    ANO*

    ANO***

    V rámci experimentu byl proveden test úplnosti báze WorldCat a spolehlivosti obsažených údajů - s velmi pozitivním výsledkem. SVK v Ústí n. Labem má nadále zájem využívat bázi WorldCat pro katalogizaci (úpravy SW i cenové politiky jsou nezbytnou podmínkou), žádoucí je využití této rozsáhlé databáze pro zjišťování a služby.

    Státní vědecká knihovna v Českých Budějovicích

    374

    ANO*

    ANO*

    ANO***

    Kladné hodnocení nabídky služeb OCLC - využita hlavně katalogizace a ověřování autorit. S ohledem na minimální objem zahraniční akvizice je využití služby PRISM za stávajících podmínek luxusem. Žádoucí je využití této rozsáhlé databáze pro zjišťování, služby a MVS.

    Státní vědecká knihovna v Olomouci

    355

    ANO**

    ANO**

    ANO***

    V době testování byl v SVK v Olomouci používán systém CDS/ISIS, který pracuje s Výměnným formátem (datová struktura odlišná od UNIMARCu) a neumožňuje přímou integraci záznamů z OCLC. Byly shledány značné diference ve jmenném zpracování a nutnost rozsáhlých manuálních o

    prav. Žádoucí je využití databáze WorldCat pro zjišťování a služby.

    Státní vědecká knihovna v Plzni

    353

    ANO*

    ANO*

    ANO***

    Možnost využití pro katalogizaci je v současnosti omezena (systémové limity pro import záznamů z externích zdrojů). Byla využita možnost ověřování jmen autorů. S velmi pozitivním ohlasem se využití báze WorldCat setkalo u pracovníků bibliograficko-informačních služeb (zejména vysoká úspěšnost lokalizace zahraničních dokumentů nedostupných v českých knihovnách). Databáze byla využita při výuce studentů bakalářského studia humanitní fakulty ZČU - obor knihovnictví, předmět rešeršní činnost. Žádoucí je trvalý přístup do báze, v první fázi zejména pro zjišťování a lokalizaci zahraničních dokumentů.

    Státní vědecká knihovna v Kladně

    221

    NE

    ANO*

    ANO***

    Kladné hodnocení nabídky služeb OCLC, intenzivní ověřování autorit. S ohledem na minimální objem zahraniční akvizice je využití služby PRISM za stávajících podmínek luxusem. Databáze WorldCat by měla být v SVK i nadále přístupná pro zjišťování a lokalizaci dokumentů a další informační služby.

    Státní vědecká knihovna v Ostravě

    220

    NE

    ANO*

    ANO***

    Možnost využití pro katalogizaci je v současnosti omezena (systémové limity pro import záznamů z externích zdrojů a ověření využitelnosti záznamů). Uživatelský interface služby PRISM byl shledán nepříliš přívětivým. S ohledem na minimální objem zahraniční akvizice je využití služby PRISM za stávajících podmínek luxusem. Žádoucí je využití databáze WorldCat pro zjišťování a služby

    Státní vědecká knihovna

    v Hradci Králové

    199

    NE

    ANO*

    ANO***

    Kladné hodnocení nabídky služeb OCLC, otestováno pouze informativně. S ohledem na minimální objem zahraniční akvizice je využití služby PRISM za stávajících podmínek luxusem. Žádoucí je využití báze WorldCat pro vyhledávání (MVS a bibliograficko-informační práci).

    Státní vědecká knihovna v Liberci

    196

    NE

    ANO*

    ANO***

    S ohledem na malý objem zahraniční akvizice je využití služby PRISM za stávajících podmínek luxusem. Databáze WorldCat by měla být v SVK i nadále přístupná pro zjišťování a lokalizaci dokumentů a další informační služby.

    * výhledově

    - předpokladem je dopracování importu pro používaný automatizovaný knihovnický systém (TINLIB, KIMS) a s ohledem na malý objem stahovaných záznamů nižší měsíční poplatky

    **

    výhledově - předpokladem je dokončení přechodu na nový systém (ALEPH 500) a nižší měsíční poplatky

    ***

    služba FirstSearch, nikoli PRISM