Nacházíte se zde: Úvod O knihovně Odborné činnosti Zpracování fondů Informativní materiály Informace o ukončení zpracování

Informace o ukončení zpracování

Informace o ukončení zpracování analytické bibliografie v NK ČR

 

Úvodem

V minulých dnech se česká knihovnická veřejnost  dozvěděla  o záměru Národní knihovny ČR zrušit oddělení analytického zpracování. Toto oddělení je propojeno s ostatními knihovnami prostřednictvím kooperačního systému článkové bibliografie, proto se důsledky projeví nejen v možnostech vyhledávání čtenářů, v práci referenčních oddělení knihoven, ale i v činnosti zpracovatelských útvarů. Během února byli o tomto záměru informováni členové Ústřední knihovnické rady ČR, následně i účastníci valné hromady Sdružení knihoven ČR.

I pro Národní knihovnu ČR bylo rozhodnutí o ukončení tradiční činnosti obtížné, kladla  a klade si řadu otázek.

 

 Potřebujeme nevyhnutelně klasickou článkovou bibliografii?

Ne, ani ve světě se nejedná o běžně provozovanou agendu. V dnešní době lze využít moderní informační technologie, zpracovávané noviny, časopisy a sborníky digitalizovat a k vyhledávání článků využít software pro vyhledávání v plných textech. Ten vyhledává odpovídající zdroje bez ohledu na to, zda se jedná o články volně přístupné či nikoli, může tedy zastoupit stávající bibliografii.  Tento způsob zpracování je vlastně zdokonalenou verzí analytického zpracování, probíhajícího v řadě zahraničních knihoven. Tam tradiční postup článkové bibliografie, často  - nedošlo-li k úplnému zrušení - nahradila bibliografie zpracovávaná podle stránek obsahu novin, časopisů atd., některé tyto projekty jsou však částečně komerční (Velká Británie, Nizozemí, Austrálie...)

Vyhledávání v digitalizovaných článcích bude propojeno se stávající databází ANL. V souvislosti s vývojem Národní digitální knihovny (NDK) bude pro potřeby vyhledávání a zpřístupnění  integrována stávající databáze ANL s dalšími zdroji (včetně plnotextových) a nadále využívána v rámci aplikace pro centrální přístup. Ta uživateli umožní vyhledávat všechny dokumenty a informace najednou, aniž by musel vědět, ve které z aplikací jsou příslušné informace uloženy a aniž by se musel seznamovat s řadou různých uživatelských rozhraní. Prostřednictvím aplikace pro centrální přístup tedy budou uživatelům dostupné nejen výstupy z digitalizace  NDK, ale budou moci vyhledávat také informace o fyzických dokumentech (vč. článků) ve fondech NK ČR a dalších knihoven nebo informace z předplacených externích elektronických zdrojů...

 

Proč se oddělení analytického zpracování ruší již nyní?

Národní knihovna ČR je nucena, stejně jako mnohé jiné instituce, z úsporných důvodů přehodnotit veškeré své činnosti. Snaží se přitom zachovat plnění základních statutárních povinností  a priorit. Prioritou je samozřejmě zpracování a archivace dokumentů vydaných na území ČR, zde má NK ČR již delší dobu dluh v oblasti elektronických dokumentů vydávaných online (e-knihy, e-časopisy), které dosud zůstávají bez archivace.

Analytická bibliografie přitom představuje jakýsi doplněk ke statutárním činnostem, její přítomnost je obhajitelná v dobách hojnosti, její setrvačné pokračování na úkor statutárních činností by bylo velmi obtížně obhajitelné. Klasické analytické zpracování fondů je velmi nákladné. Připomeňme, že k redukci článkové bibliografie byla NK ČR přinucena už před lety, převedená pracovní místa tehdy zabezpečila rozjezd oddělení národních jmenných autorit.

Ke zrušení analytické bibliografie dochází v NK ČR kvůli výše uvedeným okolnostem dříve, než NK ČR zamýšlela, a nemohlo být s kooperujícími i dalšími knihovnami projednáno tak, jak si představovala a jak plánovala. Za to patří všem knihovnám omluva. Tuto situaci se bude NK ČR snažit, bude-li to možné, alespoň trochu změkčit delimitací prostředků na digitalizaci (viz níže).

 

Bude kooperace po zrušení oddělení analytického zpracování NK ČR pokračovat?

NK ČR si uvědomuje, že výsledky digitalizace nenahradí  přínos NK ČR do databáze ANL okamžitě a spolupracující instituce mohou mít potřebu v nejbližších letech pokračovat v účasti v kooperačním systému.

 

Spolupracující instituce obdržely v polovině února 2011 dopis s dotazníkem, ve kterém jsou prověřovány jejich zájem a možnosti pokračovat formou:

-          zastřešení analytické bibliografie Jednotnou informační branou

-          budování databáze ANL nástroji Souborného katalogu ČR.

Ve hře je i případná možnost převzetí v úplnosti správu kooperačního systému jinou institucí, tuto variantu je však třeba, s ohledem na existenci výše uvedených nástrojů v NK ČR, považovat za poněkud nehospodárnou.

 

Při pokračování kooperačního systému dojde k propadu pokrytí – i při výběru článků se do databáze ročně zpracovávalo v oddělení analytického zpracování NK ČR zhruba 40 000 záznamů, v roce 2010 toto číslo představovalo zhruba 50% všech zpracovaných článků. Knihovny proto budou následně osloveny, aby stanovily pořadí nejvyužívanějších periodik, která budou postrádat při ukončení činnosti oddělení zpracování analytické bibliografie. NK ČR bude mít snahu  digitalizovat je v nejbližší době s využitím prostředku na digitalizaci, kterými by Národní knihovna ČR měla disponovat v roce 2011.

 Národní knihovna ČR přislíbila nadále zpracovávat metodiku analytického zpracování s ohledem na případnou aplikaci nových katalogizačních standardů.

 

 

Jak tedy vyhledávat články, dojde-li ke změně způsobu zpracování?

Tato otázka samozřejmě souvisí s rozhodnutím kooperujících knihoven. Jakmile bude toto  rozhodnutí známo a připravena náhradní forma kooperace, budou aktualizovány informace pro čtenáře.

  

--  --  --

 

 Další informace o vývoji kooperačního systému budou zveřejněny po jednání účastníků, které se plánuje na 2. polovinu března 2011.

 

22.2.2011