Vstupní analýzy stavu poškozených knih
Nezbytnou součástí restaurátorských a konzervátorských činností jsou vstupní analýzy stavu poškozených knih jako je například určování hodnot pH kyselosti papíru, teploty smrštění kolagenových vláken usní a mikroskopická pozorování doplněná o materiálové analýzy. Velkou roli hraje výzkumná laboratoř při vývoji a ověřování nových konzervátorských a restaurátorských metod a testování různých materiálů.
Ve zkušebně jsou umístěny přístroje testující fyzikálně-mechanické vlastnosti materiálů -univerzální zkušební stroj UTS pro testování tahových vlastností papíru, kolagenních materiálů a textilu, a zkušební přístroj podle Schoppera ke stanovení odolnosti v přehýbání papíru.
Zkušební stroj UTS | Přístroj podle Schoppera |
Polarizační mikroskop BX60 a stereomikroskop SZX9 umožňují podrobně studovat povrch knižních materiálů a odhalovat skryté defekty. S jejich pomocí lze v mnoha případech provádět i materiálové analýzy. Na topném stolku připojeném k polarizačnímu mikroskopu se stanovuje teplota smrštění kolagenních materiálů charakterizující jejich degradaci.
Stereomikroskop SZX9 | Polarizační mikroskop BX60 |
Spektrofotometr Minolta CM-508d se užívá k měření barevných změn. pHmetry, z nichž nejnovější je WTW inoLab level 2, umožňují měřit pH povrchu dotykovou elektrodou i pH výluhu.
Důležitou součástí ověřování konzervátorských a restaurátorských metod a prostředků je urychlené stárnutí, kdy se volbou extrémních parametrů prostředí simuluje přirozená degradace materiálu. V našich laboratořích se k urychlenému stárnutí používají klimatizační komory Feutron F 3521/51 a KBF 240, ve kterých lze nastavit požadovanou teplotu a relativní vlhkost prostředí, a vakuová sušárna SPT 200.
Objektivní testování konzervátorských a restaurátorských materiálů a metod
Objektivní testování konzervátorských a restaurátorských materiálů, nestárnutých i uměle zestárlých, se provádí měřením jejich chemických, fyzikálně-mechanických a fyzikálních vlastností. Stanovujeme:
- pH povrchu materiálu a pH výluhu
- rozměrové změny
- změny barevnosti
- pevnost v tahu a tažnost
- odolnost v přehýbání
- teplotu smrštění kolagenních materiálů
- křivku sorpce a desorpce vlhkosti
- obsah těkavých látek
- přítomnost rostlinných taninů - mikrochemicky