Přehled výstav - leden 2015
Kodex vyšehradský
31. 1. – 1. 2. 2015
Pozvánka - Tisková zpráva - Fotogalerie
Kodex je unikátním románským rukopisem. Jedná se o nejstarší rukopisnou památku, kterou okolnost jejího vzniku pojí s českým prostředím. Touto okolností byla korunovace knížete Vratislava II. prvním českým králem dne 15. června 1086. Kodex vyšehradský je proto také někdy nazýván Korunovačním kodexem. Vratislav II. kodex zařadil do svých sbírek na Vyšehradě, kde sídlil, odtud tedy jeho přídomek vyšehradský. Rukopis obsahuje 108 pergamenových listů, přičemž 26 stran je zdobeno obrazy evangelistů, genealogií rodu Kristova, čtyřmi předobrazy ze Starého zákona a christologickým cyklem o 29 výjevech. Na foliu 68r je iniciála „D“ zahajující čtení na den sv. Václava, což dokládá bohemikální charakter této památky.
Dvoudenní výstava představí originál Kodexu vyšehradského i jeho faksimile, kterým bude možné s asistencí listovat. Vstup zdarma.
Zrcadlová kaple Klementina
so: 7 - 20 hodin, ne: 7 - 19 hodin
Knihy se těžko vystavují: Libor Fára (1925-1988)
6. 11. 2014 – 17. 1. 2015
Pozvánka - O výstavě - Fotogalerie
Otevřený cyklus výstav s názvem Knihy se těžko vystavují upozorňuje na tvorbu předních výtvarníků a typografů převážně poválečného období. Pořádá jej společnost Elpida a Archiv výtvarného umění, z jehož sbírek většina vystavených knih pochází. Toto zastavení je věnováno Liboru Fárovi, malíři, sochaři, scénografovi, … Významnou část jeho díla tvoří také knižní grafika, pro niž je charakteristická výrazná, ale jednoduše funkční typografie, výjimečný cit pro fotografii a reprodukci, úsporně minimalistická práce s barvami, geometrie. Výstava představí nejen Fárovu knižní tvorbu, ale i několik jeho výjimečných plakátů.
Výstavní chodba v přízemí
Pondělí – sobota: 9 - 19 hodin
Vstupné - 5,- Kč (platí pro návštěvníky výstav bez čtenářského průkazu NK ČR)
Ohlédnutí za výročím 90 let pražské polonistiky
28. 1. - 7. 3. 2015
První katedra polonistiky v českých zemích vznikla před více než devadesáti lety na Univerzitě Karlově v Praze. Dvojjazyčná, česko-polská výstava přibližuje dějiny pražské polonistiky od založení samostatné katedry v roce 1923 až do současnosti. Představuje život a práci nejdůležitějších osobností, lektorů a absolventů. Nechybí mezi nimi první profesor Marian Szyjkowski, významný komparatista Karel Krejčí, Otakar Bartoš, Luboš Řeháček, Theodor Bešta, Jan Petr nebo lektorka Iza Šaunová, kteří vychovali generace českých překladatelů z polštiny. Součástí výstavy, připravené Katedrou středoevropských studií FF UK ve spolupráci s Polským institutem u příležitosti 90. výročí založení katedry, jsou dosud veřejně nepublikované fotografie a archivní materiály.
Výstavní chodba v přízemí
Pondělí – sobota: 9 - 19 hodin
Vstupné - 5,- Kč (platí pro návštěvníky výstav bez čtenářského průkazu NK ČR)
Betlémy v Klementinu
28. 11. 2014 - 4. 1. 2015
Pozvánka - Tisková zpráva - Fotogalerie z vernisáže - Fotogalerie z výstavy
Výstava zahrnuje to nejlepší ze sbírky Muzea betlémů v Karlštejně s důrazem na historické vyřezávané betlémy z období od baroka až do konce druhé světové války. K vidění jsou i některé pro betlémy méně typické nebo raritní materiály jako např. cukr, sklo, perník a další. Součástí výstavy je také hra inspirovaná 150 let starým vyznáním lásky k betlémům - „Co pro Vás znamená betlém?“ a víkendové „Hravé dílničky“, kde si návštěvníci budou moci ozdobit skleněné vánoční ozdoby. Expozice je koncipována tak, aby zaujal jak odbornou veřejnost, tak rodiny s dětmi.
Galerie Klementinum – Výstavní sál (vstup od Mariánského náměstí, vchod B2)
Otevřeno denně 9.00 – 18.00 hod., o všech vánočních a novoročních svátcích.
Vstupné: dospělí 50 Kč, snížené vstupné (studenti, důchodci, děti 6-15 let, skupiny nad 10 osob) 30 Kč, děti do 6 let zdarma, pedagogický dozor má se školní skupinou vstup zdarma.
Partner NK ČR | Mediální partner NK ČR | |
---|---|---|