Nacházíte se zde: Úvod O knihovně Kultura a odborné akce Výstavy v Klementinu Exponát měsíce - leden 2020

Exponát měsíce - leden 2020

Leden 2020

Blumen und Insecten-Buch : Darinnen auf das fleissigste nicht allein die Blumen mit ihren Blättern nach dem Leben ins Kupffer vor Augen gestellet; … -- Nürnberg : getruckt bey Christian Sigmund Froberg, [1713]. -- 14 stran, 66 obrazových příloh : kolorované ilustrace ; 2° (34 cm)
(NK ČR, sign. Sb 350)

Kolorovaný exemplář anonymního botanického díla vydaného v Norimberku asi v roce 1713. Kromě předmluvy kniha obsahuje 66 celostránkových mědirytin. Autorem alegorického titulního listu, který zahajuje sérii 65 rytin květin, je Johann Georg Puschner (1680-1749), německý astronom a rytec (jeho sigla označuje i rytinu číslo 64). Signovány jsou také rytiny 6 a 57, jejichž autorem je německý rytec Jodocus Egidius Krauß (činný 1705-1753). Většina rytin je v jednoduchém rámečku o rozměrech 16-17 x 23 cm s arabským číslováním v levém dolním rohu.
Jedná se v podstatě o vědecké „omalovánky“ - přírodovědecky přesné a realistické ilustrace s podrobným návodem k jejich kolorování. V předmluvě věnované „milovníkovi květin“ je zdůrazněno, že vyobrazení vznikla na základě pečlivého pozorování velikosti, tvaru, ale i barev jednotlivých rostlin.[obr.1.] Hesla v rejstříku doprovází podrobné údaje o barvách a způsobu vybarvení jednotlivých části květin.[obr. 2] Ačkoliv na rytinách je vyobrazen i hmyz a drobné zvířectvo, pokyny ke kolorování se vztahují jen ke květinám. Součástí rejstříku je i soupis všech použitých barev a jejich odstínů s uvedením způsobu míchání s vodou či jinými látkami. Dobové názvy barev a popis jejich použití jsou cenným zdrojem informací pro současné bádání.