Nacházíte se zde: Úvod O knihovně Kultura a odborné akce Výstavy v Klementinu Exponát měsíce - květen 2022

Exponát měsíce - květen 2022

4. - 31. 5. 2022 Předsálí Všeobecné studovny, přízemí (vchod A), po-so: 9.00-19.00 (v provozní době NK)
Vstupné 10 Kč (čtenáři NK ČR zdarma)

Staré tisky v czerninské rodové knihovně

Czerninská knižní sbírka je od roku 1780 součástí pražské lobkowiczké knihovny. Ta vznikla koncem 18. století jako knihovna hořínsko-mělnické knížecí větve roudnických Lobkowiczů a jedná se o jednu z nejcennějších – u nás dochovaných – knihoven sběratelského typu. Skládá se z několika významných starých šlechtických knihoven, které samy o sobě obsahovaly různorodé starší celky, dále z několika pozoruhodných soukromých sbírek z konce 18. a 19. století, také z množství knih pocházejících z četných klášterů domácích i cizích a obsahuje i knihy roudnické lobkowiczké knihovny.

Jednotlivé knihy czerninské knihovny je možno identifikovat jen na základě dochovaných vazeb a signatur. Nejsnáze pak svazky nesoucí oba tyto znaky. Celousňová vazba nese na přední i zadní desce zlacené heraldické supralibros - znak Czerninů z Chudenic: polcený štít, pravé pole červené, v levém modrém poli tři stříbrná břevna. Při povýšení přibyly do erbu iniciály Rudolfa, Matyáše a Ferdinanda II. s rakouským štítkem (červený středový štítek se stříbrným břevnem a korunou), později doprostřed dodali iniciály F III (tj. Ferdinand III. Habsburský).1 Na některých svazcích se dochovaly i původní signaturové štítky nalepené na hřbetu zdobeném zlaceným slepotiskem - bílý papírový štítek s černě napsanou signaturou např. E.8.No.17. Z rukopisných katalogů víme, že písmeno udávalo skříň (u tisků máme zatím doložena písmena A-Q), následuje číslo police a pořadí knihy na polici.

V pražské lobkowiczké knihovně, která čítá přes 26 tisíc svazků bylo zatím identifikováno přes dva tisíce svazků czerninské provenience, tento počet ale nelze zatím považovat za zcela definitivní.

 

[1] Pozn.: V heraldice jsou strany pravá a levá popisovány z pohledu osoby držící štít.


Starým tiskům v czerninské rodové knihovně je věnována přednáška z cyklu Z klementinských pokladů II, která se koná 3. května 2022 od 17 hod. v Zasedacím sále (1. patro). Přednáší: Tereza Paličková.