Nacházíte se zde: Úvod O knihovně Kultura a odborné akce Výstavy v Klementinu Fotogalerie 2024

Fotogalerie 2024

Černohorský cyrilský knihtisk 15. a 16. století - vernisáž
Fotogalerie z vernisáže výstavy, kterou připravila Matice černohorská a pořádá ji společně se Slovanskou knihovnou. Formou panelů v češtině a angličtině přehledně představuje toto významné počáteční období slovanského knihtisku, jeho hlavní osobnosti a jejich působení. Díky mnoha reprodukcím přibližuje nejdůležitější díla vydaná v obou zmíněných tiskařských dílnách. Dva tituly – Žaltář s kantiky (1495) vydaný Ðurđe Crnojevićem a Sváteční minea (1538) z dílny Božidara Vukoviće – jsou prezentovány v podobě fototypického vydání. Vernisáž výstavy se konala 5. března 2024. Foto: Zuzana Homolka Fedorová, NK ČR.
Černohorský cyrilský knihtisk 15. a 16. století
Fotogalerie z výstavy, kterou připravila Matice černohorská a pořádá ji společně se Slovanskou knihovnou. Formou panelů v češtině a angličtině přehledně představuje toto významné počáteční období slovanského knihtisku, jeho hlavní osobnosti a jejich působení. Díky mnoha reprodukcím přibližuje nejdůležitější díla vydaná v obou zmíněných tiskařských dílnách. Dva tituly – Žaltář s kantiky (1495) vydaný Ðurđe Crnojevićem a Sváteční minea (1538) z dílny Božidara Vukoviće – jsou prezentovány v podobě fototypického vydání. Foto: Zuzana Homolka Fedorová, NK ČR.
Slovinská literární moderna v českém prostředí - vernisáž
Vernisáž z výstavy přibližující fenomén slovinské literární moderny se zaměřením na její klíčové osobnosti, formy ovlivňování jejich tvorby českým prostředím, a především na recepci jejich díla v českém prostředí. Zvláštní pozornost je na výstavě věnována Ivanu Cankarovi a Zofce Kvedrové a dále jednotlivým překladatelům ze slovinštiny, činným v prvních desetiletích 20. století, zaměřuje se ale i na působení slovinského divadla na českých jevištích nebo přijímání české literatury a kultury v období moderny ve Slovinsku. Výstava tak poskytuje svědectví o bohatých slovinsko-českých kulturních vztazích trvajících dodnes. Výstava, kterou pořádají Filozofická fakulta UK, Univerzita v Nové Gorici a Národní knihovna ČR – Slovanská knihovna, je součástí mezinárodní konference „Transformace intimity v literaturách střední a východní Evropy (1890–1920)“. Foto: Z. Homolka Fedorová, NK ČR.
Vasil Bykav - 100
Výstava, kterou pořádá Osvětový spolek Skaryna ve spolupráci s Národní knihovnou ČR – Slovanskou knihovnou u příležitosti stého výročí narození spisovatele, představí prostřednictvím jeho knižní tvorby a překladů z fondů Slovanské knihovny, originálů dopisů, fotografií i osobních předmětů jeho životní cestu. Fotogalerie z vernisáže výstavy: Z. Homolka Fedorová, NK ČR.
Sto let Slovanské knihovny (1924–2024): výroční výstava
Výstava připravená ke stému výročí vzniku Slovanské knihovny. Přibližuje hlavní data dějin knihovny, důležité osobnosti, ale také nejzajímavější části knihovního fondu a unikátní materiály ze sbírek obrazových dokumentů. Kromě toho představuje publikační, výstavní a organizační činnost knihovny či její podíl na odborných projektech slavistického knihovnictví. Foto: Z. Homolka Fedorová, NK ČR.
Proměny Klementina ve fotografiích
Vybrané fotografie zachycují podobu Klementina od konce 19. století do cca poloviny 20. století. Fotogalerie z výstavy fotografií, které vyprávějí dávno zapomenuté příběhy, připomínají místa, která zanikla nebo v souvislosti s přestavbou Klementina pro potřeby tehdejší Veřejné a universitní knihovny změnila svou podobu. Foto: Z. Homolka Fedorová, NK ČR.
Bibliotheca astronomica. Astronomické tisky 15.–17. století ze sbírek Národní knihovny ČR
Fotogalerie z výstavy Bibliotheca astronomica, která představuje nejstarší tištěné knihy s astronomickou tematikou, které Národní knihovna ve svém historickém fondu uchovává. Na výstavě můžete spatřit světové unikáty z doby prvních tisků (inkunábulí) i ze 16. a 17. století. Mezi nimi jsou i dochované knihy slavných astronomů Johanna Regiomontana, Petra Apiana, Mikuláše Koperníka, Tychona Braha či Johanna Keplera. Foto: Z. Homolka Fedorová, NK ČR.
Nitky vzpomínek – Osudy žen v Gulagu
Fotogalerie z vernisáže výstavy, která netradičním způsobem přibližuje každodenní život v sovětských lágrech od zatčení až po návrat na svobodu. Hlavními prostředky, skrze něž se návštěvník dozví detaily jednotlivých příběhů, jsou fotografie unikátních předmětů a dalších exponátů, které si s sebou ženy přivezly z táborů Gulagu. Plesové šaty, ve kterých byla jedna z žen zatčena a strávila v nich mnoho let v pracovních táborech, výšivky, kresby, dětské panenky, nitě uzpůsobené k porcování chleba – to vše je hlavním motivem 24 panelů, z nichž s výstava skládá. Výstavu za spolupráce Slovanské knihovny připravily organizace Memorial a Gulag.cz. Na rok 2025 se plánují její další zastavení po celé České republice. Veřejná vernisáž se konala 27. listopadu 2024. Foto: Z. Homolka Fedorová, NK ČR.
Nitky vzpomínek - Osudy žen v Gulagu
Fotogalerie z výstavy, která netradičním způsobem přibližuje každodenní život v sovětských lágrech od zatčení až po návrat na svobodu. Hlavními prostředky, skrze něž se návštěvník dozví detaily jednotlivých příběhů, jsou fotografie unikátních předmětů a dalších exponátů, které si s sebou ženy přivezly z táborů Gulagu. Plesové šaty, ve kterých byla jedna z žen zatčena a strávila v nich mnoho let v pracovních táborech, výšivky, kresby, dětské panenky, nitě uzpůsobené k porcování chleba – to vše je hlavním motivem 24 panelů, z nichž s výstava skládá. Výstavu za spolupráce Slovanské knihovny připravily organizace Memorial a Gulag.cz. Na rok 2025 se plánují její další zastavení po celé České republice. Veřejná vernisáž se konala 27. listopadu 2024. Foto: Z. Homolka Fedorová, NK ČR.