Nacházíte se zde: Úvod O knihovně Kultura a odborné akce Výstavy v Klementinu Fotogalerie 2024

Fotogalerie 2024

Černohorský cyrilský knihtisk 15. a 16. století - vernisáž
Fotogalerie z vernisáže výstavy, kterou připravila Matice černohorská a pořádá ji společně se Slovanskou knihovnou. Formou panelů v češtině a angličtině přehledně představuje toto významné počáteční období slovanského knihtisku, jeho hlavní osobnosti a jejich působení. Díky mnoha reprodukcím přibližuje nejdůležitější díla vydaná v obou zmíněných tiskařských dílnách. Dva tituly – Žaltář s kantiky (1495) vydaný Ðurđe Crnojevićem a Sváteční minea (1538) z dílny Božidara Vukoviće – jsou prezentovány v podobě fototypického vydání. Vernisáž výstavy se konala 5. března 2024. Foto: Zuzana Homolka Fedorová, NK ČR.
Černohorský cyrilský knihtisk 15. a 16. století
Fotogalerie z výstavy, kterou připravila Matice černohorská a pořádá ji společně se Slovanskou knihovnou. Formou panelů v češtině a angličtině přehledně představuje toto významné počáteční období slovanského knihtisku, jeho hlavní osobnosti a jejich působení. Díky mnoha reprodukcím přibližuje nejdůležitější díla vydaná v obou zmíněných tiskařských dílnách. Dva tituly – Žaltář s kantiky (1495) vydaný Ðurđe Crnojevićem a Sváteční minea (1538) z dílny Božidara Vukoviće – jsou prezentovány v podobě fototypického vydání. Foto: Zuzana Homolka Fedorová, NK ČR.
Slovinská literární moderna v českém prostředí - vernisáž
Vernisáž z výstavy přibližující fenomén slovinské literární moderny se zaměřením na její klíčové osobnosti, formy ovlivňování jejich tvorby českým prostředím, a především na recepci jejich díla v českém prostředí. Zvláštní pozornost je na výstavě věnována Ivanu Cankarovi a Zofce Kvedrové a dále jednotlivým překladatelům ze slovinštiny, činným v prvních desetiletích 20. století, zaměřuje se ale i na působení slovinského divadla na českých jevištích nebo přijímání české literatury a kultury v období moderny ve Slovinsku. Výstava tak poskytuje svědectví o bohatých slovinsko-českých kulturních vztazích trvajících dodnes. Výstava, kterou pořádají Filozofická fakulta UK, Univerzita v Nové Gorici a Národní knihovna ČR – Slovanská knihovna, je součástí mezinárodní konference „Transformace intimity v literaturách střední a východní Evropy (1890–1920)“. Foto: Z. Homolka Fedorová, NK ČR.