- Info
Fotogalerie 2020
-
Horizont - Lotyšsko slaví 100 let
-
Fotogalerie z vernisáže výstavy, připravené společně Ministerstvem zahraničních věcí Lotyšské republiky a Lotyšskou národní knihovnou, představuje prostřednictvím zdejších významných architektonických a přírodních památek historii i současnost tohoto pobaltského státu. Kombinace současných snímků krajiny s obrazy z grafické sbírky lotyšských krajinných pokladů Národní knihovny Lotyšska je k prohlédnutí i v digitální podobě na jejích webových stránkách. Vernisáž výstavy se konala 6. února 2020 ve výstavních prostorách NK ČR. Foto: E. Hodíková, NK ČR.
-
95 let Českého PEN klubu
-
Fotogalerie z výstavy "95 let Českého PEN klubu", která je rozšířenou verzí z roku 2015. Výstava vznikla díky spolupráci s Literárním archivem Památníku národního písemnictví a představuje dosud nezveřejněnou korespondenci, dokumenty a fotografie z činnosti organizace. Už devadesát pět let chrání dříve Československý a poté Český PEN klub svobodu slova a tisku. S tímto úmyslem založil Karel Čapek 15. února 1925 PEN klub a stal se jeho prvním předsedou. Na jeho místě se pak vystřídaly osobnosti jako Anna Marie Tilschová, Vítězslav Nezval, Adolf Hoffmeister, Jiří Mucha, Ivan Klíma nebo Jiří Stránský, čestným předsedou byl také Václav Havel. Foto: E. Hodíková, NK ČR.
-
95 let Českého PEN klubu - vernisáž výstavy
-
Fotogalerie z vernisáže výstavy "95 let Českého PEN klubu", která je rozšířenou verzí z roku 2015. Výstava vznikla díky spolupráci s Literárním archivem Památníku národního písemnictví a představuje dosud nezveřejněnou korespondenci, dokumenty a fotografie z činnosti organizace. Už devadesát pět let chrání dříve Československý a poté Český PEN klub svobodu slova a tisku. S tímto úmyslem založil Karel Čapek 15. února 1925 PEN klub a stal se jeho prvním předsedou. Na jeho místě se pak vystřídaly osobnosti jako Anna Marie Tilschová, Vítězslav Nezval, Adolf Hoffmeister, Jiří Mucha, Ivan Klíma nebo Jiří Stránský, čestným předsedou byl také Václav Havel. Vernisáž výstavy se konala 12. února 2020. Foto: E. Hodíková, NK ČR.
-
Lenka Jasanská dětem - vernisáž výstavy
-
Tvorba Lenky Jasanské je stejně různorodá jako knihy, které vypravila svými ilustracemi. Veselé příběhy Miloše Kratochvíla, švédské či chorvatské lidové pohádky nebo vážné příběhy z historie naší země – co téma, to jiný přístup. Při své práci využívá svou původní profesi grafické designérky, takže o knize přemýšlí od samého počátku jako o celku. Výstava představuje výběr titulů z posledních let určených dětským čtenářům. Její tvorba je pravidelně zařazována do výběrového katalogu Nejlepší knihy dětem, za svou práci byla nominována na Zlatou stuhu a Himálajské pohádky získaly toto ocenění za nakladatelský počin. Fotogalerie z výstavy, která se konala 8. září 2020. Foto: E. Hodíková, NK ČR.
-
Na magistrále. Československá legie v Rusku jako literární inspirace
-
Výstava přibližuje širší veřejnosti fenomén československé legie v Rusku s důrazem na jeho literární zpracování – a to v literatuře odborné, krásné, memoárové, ale také na stránkách periodického tisku či formou výtvarnou. Nepomíjí ani hlavní autory, z nichž někteří jsou známí a vydávaní dodnes, většinou však již upadli do často nezaslouženého zapomnění. Trojrozměrné exponáty doprovázejí textové a obrazové panely, které návštěvníka seznamují s ideovým ukotvením a hlavními daty působení Čechů a Slováků v Rusku v letech 1914–1918 a během následné anabáze československého vojska.
Výstavu, která je věnovaná stému výročí zakončení tzv. sibiřské anabáze a vypravení posledního lodního transportu příslušníků československého vojska z Vladivostoku, připravily Slovanská knihovna a Československá obec legionářská. Foto: E. Hodíková, NK ČR
-
Lenka Jasanská dětem
-
Fotogalerie z výstavy, která představuje výběr titulů z posledních let určených dětským čtenářům. Tvorba Lenky Jasanské je stejně různorodá jako knihy, které vypravila svými ilustracemi. Veselé příběhy Miloše Kratochvíla, švédské či chorvatské lidové pohádky nebo vážné příběhy z historie naší země – co téma, to jiný přístup. Při své práci využívá svou původní profesi grafické designérky, takže o knize přemýšlí od samého počátku jako o celku. Její tvorba je pravidelně zařazována do výběrového katalogu Nejlepší knihy dětem, za svou práci byla nominována na Zlatou stuhu a Himálajské pohádky získaly toto ocenění za nakladatelský počin. Foto: E. Hodíková, NK ČR.
-
Proměny venkovské architektury v 19. a 20. století v Čechách
-
Fotogalerie z výstavy, která zaznamenává dosavadní vývoj a současný stav venkovského stavitelství v dnešních krajích rozkládajících se z větší části na území Čech. Navazuje tak na předchozí expozice, které se věnovaly stejné tematice v rámci Moravy a Slezska rovněž s důrazem na 19. a 20. století.
Přináší možnost pohlédnout na dnešní architekturu venkova z jiného, méně obvyklého úhlu. I na první pohled obyčejné domy mohou být nositeli historické a památkové hodnoty a stejně tak je v sobě může skrývat vesnický urbanistický celek.
Tyto v mnoha případech časem zastřené hodnoty se pokoušejí odhalit pracovníci z oddělení topografie Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky v. v. i. ve spolupráci s odborníky katedry geomatiky Fakulty stavební ČVUT v Praze.
Pomocí práce s historickými prameny a literaturou, historickými a digitálními vývojovými mapami a geodetickým – fotogrammetrickým zaměřením vybraných objektů expozice přibližuje proměnu zástavby jednotlivých vybraných vsí na území Čech v uplynulých dvou stoletích. Výstavu doprovázejí fotografie venkovských staveb od Jitky Walterové. Foto: E. Hodíková, NK ČR.