- Info
Fotogalerie 2017
-
Bulharští Češi
-
Panelová výstava, pořádaná ve spolupráci s Velvyslanectvím Bulharské republiky a Bulharským kulturním institutem, rámcově dokumentuje osudy mnoha Čechů, kteří přijeli do právě osvobozeného Bulharska (1878) pomoci s jeho budováním a rozvojem. Angažovali se prakticky ve všech oblastech průmyslu i veřejného a kulturního života a jsou dodnes úzce spjati s historií Bulharska. Mnozí přijali tuto zemi za svou druhou vlast a zůstali v ní navždy. Ústřední pozornost je věnována dvaceti nejznámějším „bulharským Čechům“. Výstava vznikla jako projekt Bulharské tiskové kanceláře a Státního úřadu Archivy, jejím kurátorem je Ivo Chadžimišev. Foto: Eva Hodíková, NK ČR.
-
Bulharští Češi - vernisáž výstavy
-
Fotogalerie z vernisáže výstava, pořádané ve spolupráci s Velvyslanectvím Bulharské republiky a Bulharským kulturním institutem. Panelová výstava rámcově dokumentuje osudy mnoha Čechů, kteří přijeli do právě osvobozeného Bulharska (1878) pomoci s jeho budováním a rozvojem. Angažovali se prakticky ve všech oblastech průmyslu i veřejného a kulturního života a jsou dodnes úzce spjati s historií Bulharska. Mnozí přijali tuto zemi za svou druhou vlast a zůstali v ní navždy. Ústřední pozornost je věnována dvaceti nejznámějším „bulharským Čechům“. Výstava vznikla jako projekt Bulharské tiskové kanceláře a Státního úřadu Archivy, jejím kurátorem je Ivo Chadžimišev. Foto: Eva Hodíková, NK ČR.
-
To se Marii Terezii povedlo
-
Národní knihovna České republiky připravila výstavu s názvem To se Marii Terezii povedlo u příležitosti 240. výročí otevření klementinské knihovny pro veřejnost. Vystaveny jsou originály dokumentů, například oznámení Josefa II. a Marie Terezie o ustavení veřejné knihovny či řád pro návštěvníky čítárny z listopadu 1785. Zrcadlová kaple Klementina 9.-11.2.2017. Foto: E. Hodíková, NK ČR.
-
Írán - laskavá země
-
Výstava představuje desítky fotografií, které jako obrázkové knihy vyprávějí o kultuře, přírodě, tradicích, historických místech a starých civilizacích Íránu, země, kde díky její rozmanitosti a velikosti můžete zažít čtyři roční období v jeden den.
Na fotografiích můžete shlédnout z výšky kopule Soltanieh v Zandžánu na pevné základy kamenného Bisotúnu v Kermánšáhu a poslouchat tóny tradiční hudby z provincie Chorásán. Můžete pozorovat slávu perských civilizací v Persepoli anebo se procházet v chodbách největší hliněno-slaměné citadely na světě v Bamu v provincii Kermán. Můžete si oddechnout v zahradách Čahárbágh v Esfahánu a sledovat koloběh dějin v kostele svatého Tadeáše. Ve druhé části výstavy s názvem „Írán českým objektivem“ jsou představena zajímavá místa Íránu z pohledu českých turistů. Foto: E. Hodíková, NK ČR
-
Írán - laskavá země, vernisáž výstavy
-
Fotogalerie z vernisáže výstavy, která představuje desítky fotografií vyprávějících o kultuře, přírodě, tradicích, historických místech a starých civilizacích Íránu, země, kde díky její rozmanitosti a velikosti můžete zažít čtyři roční období v jeden den. Foto: Eva Hodíková, NK ČR.
-
Historické hřbitovy
-
Fotogalerie z výstavy fotografií v Křižovnické chodbě Klementina. Výstava Historické hřbitovy upozorňuje na neutěšený stav historických hřbitovů německých a židovských obyvatel v česko-německém pohraničí. Hřbitovy jsou zde velmi často opuštěny, poničeny nebo zanedbány. Ani u udržovaných hřbitovů nejsou výjimkou zdevastovaná hrobová místa původních obyvatel. Výstavu připravilo Omnium z. s. ve spolupráci s Heimatpflegerin der Sudetendeutschen za podpory Česko-německého fondu budoucnosti. Foto: Eva Hodíková, NK ČR.
-
Miloslav Troup - 100 let / ilustrace
-
Fotogalerie z výstavy, kterou u příležitosti 100. výročí narození významného českého malíře a ilustrátora připravila Národní knihovna ČR ve spolupráci se Společností TROUP 2017. Výstava představuje průřez jeho bohatou ilustrátorskou činností, která vznikala v rozmezí 30. až 80. let 20. století. Troup ilustroval přes 140 knih představujících četná historická témata, báje, mýty, exotické texty, hojně též literaturu pro děti. Důmyslně a záměrně užíval různé výtvarné techniky a materiály. Foto: Eva Hodíková, NK ČR.
-
Miloslav Troup - vernisáž výstavy
-
Fotogalerie z vernisáže výstavy, kterou u příležitosti 100. výročí narození významného českého malíře a ilustrátora připravila Národní knihovna ČR ve spolupráci se Společností TROUP 2017. Výstava představuje průřez jeho bohatou ilustrátorskou činností, která vznikala v rozmezí 30. až 80. let 20. století. Troup ilustroval přes 140 knih představujících četná historická témata, báje, mýty, exotické texty, hojně též literaturu pro děti. Důmyslně a záměrně užíval různé výtvarné techniky a materiály. Foto: Eva Hodíková, NK ČR.
-
Alfred Šupík: Můj velký svět - moje domovina
-
Výstava představuje průřez rozsáhlou fotografickou tvorbou Alfreda Šupíka. Převážně černobílé snímky zachycují přírodní krásy různých částí světa, kde pracovně i soukromě pobýval, a relativizují naše představy o domovině. Precizně zpracované fotografie vyzařují poklid a harmonii, zachycují kouzlo okamžiku uprostřed dynamicky se měnícího světa, snaží se uchopit neuchopitelné. Foto: Eva Hodíková, NK ČR
-
Alfred Šupík: Můj velký svět - moje domovina / vernisáž výstavy
-
Výstava představuje průřez rozsáhlou fotografickou tvorbou Alfreda Šupíka. Převážně černobílé snímky zachycují přírodní krásy různých částí světa, kde pracovně i soukromě pobýval, a relativizují naše představy o domovině. Precizně zpracované fotografie vyzařují poklid a harmonii, zachycují kouzlo okamžiku uprostřed dynamicky se měnícího světa, snaží se uchopit neuchopitelné. Foto z vernisáže výstavy: Eva Hodíková, NK ČR.
-
Zmizelý svět Podkarpatské Rusi ve fotografiích Rudolfa Hůlky / The Lost World of Subcarpathian Rus’ in the Photographs of Rudolf Hůlka
-
Fotogalerie z vernisáže výstavy fotografií Rudolfa Hůlky v Ilko Gallery v Užhorodě (Ukrajina). Výstava probíhá ve dnech 11.–31. 5. 2017. Foto: Lukáš Babka, Olena Krušynska / The Lost World of Subcarpathian Rus’ in the Photographs of Rudolf Hůlka. Ilko Gallery, Uzhhorod, Ukraine, May 11–31, 2017. Photogallery from the opening ceremony: Lukáš Babka, Olena Krušynska.
-
Zmizelý svět Podkarpatské Rusi ve fotografiích Rudolfa Hůlky / The Lost World of Subcarpathian Rus’ in the Photographs of Rudolf Hůlka
-
Fotogalerie z výstavy fotografií Rudolfa Hůlky v Ilko Gallery v Užhorodě (Ukrajina). Výstava probíhá ve dnech 11.–31. 5. 2017. Foto: Lukáš Babka, Olena Krušynska / The Lost World of Subcarpathian Rus’ in the Photographs of Rudolf Hůlka. Ilko Gallery, Uzhhorod, Ukraine, May 11–31, 2017. Photogallery: Lukáš Babka, Olena Krušynska.
-
František Skorina a Praha - vernisáž výstavy
-
Fotogalerie z vernisáže výstavy, která je jednou ze série akcí připomínajících vydání prvního překladu Bible do církevní slovanštiny. František Skorina, lékař a překladatel pocházející z Polocku v dnešním Bělorusku, vytiskl v Praze v letech 1517–1519 pod názvem „Bible ruská“ celkem 23 starozákonních knih. Od vydání Bible ruské odvozuje několik východoslovanských národů, zejména národ běloruský, počátek svého písemnictví. Foto: E. Hodíková, NK ČR.
-
František Skorina a Praha
-
Fotogalerie z výstavy, která je jednou ze série akcí připomínajících vydání prvního překladu Bible do církevní slovanštiny. František Skorina, lékař a překladatel pocházející z Polocku v dnešním Bělorusku, vytiskl v Praze v letech 1517–1519 pod názvem „Bible ruská“ celkem 23 starozákonních knih. Od vydání Bible ruské odvozuje několik východoslovanských národů, zejména národ běloruský, počátek svého písemnictví. Foto: E. Hodíková, NK ČR.
-
Václav Sivko - vernisáž výstavy
-
Těžiště díla Václava Sivka (1923‒1974) spočívá zejména v kresbě, volné grafice a ilustraci. Výraznou, byť často přehlíženou, stopu zanechal v šedesátých letech i v oblasti knižní grafiky jako výtvarný redaktor nakladatelství Mladá fronta a Albatros, i jako spolupracovník celé řady časopisů. Celkem ilustroval, vyzdobil a graficky upravil více než 500 knih. Výstavní cyklus Knihy se těžko vystavují, který se věnuje významným českým poválečným knižním výtvarníkům a grafikům, pořádá Elpida, o.p.s. ve spolupráci s Archivem výtvarného umění. Kurátorem výstavy je Martin Hůla. Vernisáž výstavy proběhla 15. září 2017. Foto: E. Hodíková, NK ČR.
-
Knihy se těžko vystavují: Václav Sivko
-
Těžiště díla Václava Sivka (1923‒1974) spočívá zejména v kresbě, volné grafice a ilustraci. Výraznou, byť často přehlíženou, stopu zanechal v šedesátých letech i v oblasti knižní grafiky jako výtvarný redaktor nakladatelství Mladá fronta a Albatros, i jako spolupracovník celé řady časopisů. Celkem ilustroval, vyzdobil a graficky upravil více než 500 knih. Výstavní cyklus Knihy se těžko vystavují, který se věnuje významným českým poválečným knižním výtvarníkům a grafikům, pořádá Elpida, o.p.s. ve spolupráci s Archivem výtvarného umění. Kurátorem výstavy je Martin Hůla. Výstava se koná ve dnech 15. 9. - 2. 11. 2017 na Výstavní chodbě Národní knihovny ČR. Foto: E. Hodíková, NK ČR.
-
Echoes - 100 let finského designu a architektury
-
Fotogalerie z panelové výstavy, která představuje finský design a architekturu. Jedná se o upoutávku k reprezentativní výstavě Echoes – 100 let finského designu a architektury, která bude probíhat v galerii Mánes od 20. do 30. 10. 2017. Foto: E. Hodíková, NK ČR.
-
Zmizelý svět Podkarpatské Rusi ve fotografiích Rudolfa Hůlky / The Lost World of Subcarpathian Rus’ in the Photographs of Rudolf Hůlka
-
Fotogalerie z výstavy fotografií Rudolfa Hůlky v Zabolotného státní vědecké knihovně architektury a stavitelství (Kyjev, Ukrajina). 21. 9. – 31. 10. 2017. Foto: Lukáš Babka, Olena Krušynska / The Lost World of Subcarpathian Rus’ in the Photographs of Rudolf Hůlka. Zabolotny State Scientific Library of Architecture and Construction (Kyiv, Ukraine). September 21 – October 31, 2017. Photos: Lukáš Babka, Olena Krushynska.
-
Zmizelý svět Podkarpatské Rusi ve fotografiích Rudolfa Hůlky / The Lost World of Subcarpathian Rus’ in the Photographs of Rudolf Hůlka
-
Fotogalerie z výstavy reprodukcí vybraných fotografií Rudolfa Hůlky z dvacátých let 20. století v Muzeu současného umění Oděsy, Oděsa 16. 11. – 10. 12. 2017. Foto: Lukáš Babka / The Lost World of Subcarpathian Rus’ in the Photographs of Rudolf Hůlka. The Museum of Odessa Modern Art (Odessa, Ukraine). November 16 – December 10, 2017. Photos: Lukáš Babka.
-
Marina Cvětajevová – Poéma Hory
-
Výstava je věnována významnému dílu ruské lyrické poezie 20. století, Poémě Hory, kterou napsala světoznámá ruská básnířka Marina Cvětajevová. Poéma vznikla na počátku roku 1924, v době, kdy autorka žila a tvořila v Praze. Inspirací pro její obsah je vrch Petřín. Výstava prezentuje Poému Hory v podobě bibliofilského vydání připraveného francouzskou výtvarnicí ruského původu Valjou Ejdis, která text poémy doprovodila řadou grafických listů. Pořadatelem výstavy je Národní knihovna ČR - Slovanská knihovna. Vernisáž výstavy proběhla 9. listopadu 2017. Foto: E. Hodíková, NK ČR.
-
Křesťanský východ zblízka
-
Fotogalerie z vernisáže výstavy k příležitosti 10. výročí odborné edice Pro Oriente a revue Parrésia. Výstava představuje publikace vydané dosud v rámci vědecké edice Pro Oriente. Dědictví křesťanského Východu, která existuje od roku 2007. Jako jediná v ČR se zaměřuje výhradně na východní křesťanství. Přináší jak původní odborné práce, tak překlady zásadních textů daného tématu i dosud nepublikované překlady z evropských i orientálních jazyků. Obsahem knih nejsou církevní texty, jde o odborné práce věnující se badatelsky uvedenému tématu. Součástí expozice je prezentace ročenky Parrésia. Revue pro východní křesťanství, která je jediným akademickým periodikem v Čechách a na Slovensku, jež se věnuje východnímu křesťanství v celé jeho šíři. Výstavu pořádají Národní knihovna ČR - Slovanská knihovna a nakladatelství Pavel Mervart. Foto: E. Hodíková, NK ČR.