Nacházíte se zde: Úvod O knihovně Kultura a odborné akce Online výstavy a prezentace

Online výstavy a prezentace

Nabízíme vám možnost zhlédnout z pohodlí domova vybrané aktuální i již ukončené výstavy a prezentace.
(doporučený prohlížeč Google Chrome)

Výstava věnovaná českým hudebním pramenům 18.–20. století přibližuje hudebně-dokumentační a muzikologické činnosti Hudebního oddělení Národní knihovny ČR. Prezentuje hudební rukopisné sbírky NK ČR, sbírky Českého muzea hudby, Pražské konzervatoře, Schwarzenberskou hudební sbírku v Českém Krumlově nebo kostelní sbírky v Litomyšli a Teplicích.

Astronomické rytiny 17. století z fondů Národní knihovny ČR
Virtuální výstava Astronomické rytiny 17. století z fondu NK ČR poutavým způsobem zpřístupňuje tištěné rytiny (a nejen ty) zabývající se (nejen) astronomií. Umožňuje zajímavý náhled do astronomických  znalostí rudolfinské doby, ale také do tištěné knižní kultury přelomu 17. století.

Srdce knihovny: Bibliotheca nationalis
Virtuální výstava představuje jádro historického fondu Národní knihovny ČR, včetně sbírky Bibliotheca nationalis, založené bibliotekářem Karlem Rafaelem Ungarem, která obsahuje svazky od význačných českých autorů, v Čechách vydané, či česky napsané a přehledně tak prezentuje českou literární produkci.

Kniha a závoj. 1100 let od úmrtí kněžny a světice Ludmily
Na výstavě jsou představeny vzácné rukopisy a tisky. Tematicky je výstava členěna do osmi bloků (Ludmilin život, Svatoludmilský kult, Ludmila jako součást svatováclavské legendy, Ludmila jako součást panteonu českých svatých, Ludmila v dějepisectví, Ludmila v kazatelství, Ludmila a hudba, Ludmila jako přímluvkyně).

akt_biblelipnicka.png

Lipnická bible 1421–2021: Štít víry do neklidné doby
Přesně po šesti stech letech od dopsání Lipnické bible se unikátní rukopis načas vrátil do země svého vzniku. Na hrad Lipnici a do pražského Klementina byl převezen až z amerického Oklahoma City, kde o něj pečuje Muzeum bible s hlavním sídlem ve Washingtonu.


Klementinum 1791. První průmyslová výstava na evropském kontinentě
Průmyslová výstava se uskutečnila v roce 1791 v pražském Klementinu při příležitosti korunovace Leopolda II. za českého krále.

Kodex vyšehradský - nejcennější kniha ČR

Kodex vyšehradský byl patrně určen pro královskou korunovaci Vratislava II. (1086) či pro její pozdější připomínku, proto bývá někdy řazen k českým korunovačním klenotům.

Sbírka univerzitních tezí NK ČR. Paměť světa UNESCO

Před 10 lety, dne 25. května, 2011 byla pražská kolekce 526 univerzitních tezí NK ČR zapsána do registru UNESCO Paměť světa.

Online výstavy a prezentace Akce K: Zkáza klášterních knihoven
Unikátní virtuální výstavou připomněla Národní knihovna ČR 70. výročí Akce K a Akce Ř – komunistických útoků na kláštery v Čechách.

Poklady klementinské sbírky univerzitních tezí

K uměleckým vrcholům klementinské sbírky univerzitních tezí patří dvě teze z roku 1661, k nimž návrh vytvořil Karel Škréta a grafické provedení bylo realizováno v augsburských dílnách.

akt_promeny2020.jpg

Proměny venkovské architektury v 19. a 20. století v Čechách
Výstava, realizována s podporou Ministerstva kultury ČR (NAKI II), zaznamenává dosavadní vývoj a současný stav venkovského stavitelství v dnešních krajích rozkládajících se z větší části na území Čech.

Seznámit se s našimi rukopisnými a tištěnými fondy i dalšími zajímavými tématy z bohaté historie Národní knihovny ČR můžete také prostřednictvím videí, která jsme pro vás připravili. Najdete je na YouTube kanálu Národní knihovny ČR.