Digitální knihovny
Národní digitální knihovna (Kramerius 5)
Od 2. 11. 2020 se na základě dohody s kolektivními správci autorských práv DILIA a OOA-S celý obsah Národní digitální knihovny otvírá prostřednictvím Národní digitální knihovny - Covid. Více informací
NDK obsahuje plné texty dokumentů bohemikální produkce 19. – 21. století digitalizovaných v rámci projektu Národní digitální knihovny. Umožňuje též přístup k uživatelsky zajímavým a žádaným publikacím od r.1801 do současnosti a historickým dokumentům do roku 1801 včetně překladů plných textů. Do NDK průběžně přibývají nově digitalizované dokumenty.
Se starší digitální knihovnou Kramerius 3 je NDK propojena společným rozhraním umožňujícím hledání v obou databázích současně.
Národní digitální knihovnu můžete využívat novém uživatelském rozhraním http://kramerius5.nkp.cz nebo https://ndk.cz. Pro základní orientaci máte k dispozici nápovědu.
I nadále můžete s Národní digitální knihovnou pracovat také ve starší verzi uživatelského rozhraní http://kramerius4.nkp.cz.
Obsahuje plné texty bohemikálních periodik a monografií 19. století a částečně 20. století zdigitalizovaných v rámci Národního programu Kramerius. Vedle dokumentů v češtině obsahuje Kramerius také řadu dokumentů v německém a ruském jazyce. Tato digitální knihovna je již uzavřena a postupně probíhá převod digitalizovaných dokumentů z Krameria 3 do Národní digitální knihovny prostřednictvím projektu K3toK5.
Manuscriptorium - evropská digitální knihovna písemného kulturního dědictvíDigitální knihovna Manuscriptorium vytváří virtuální badatelské prostředí, které poskytuje přístup k existujícím digitálním dokumentům v oblasti historických fondů (rukopisy, prvotisky, raně novověké tisky, mapy a ostatní druhy dokumentů). Tyto historické zdroje jsou dostupné v jednotném rozhraní, s kvalitním vyhledávacím systémem, množstvím virtuálních nástrojů a prezentačních modulů. Služba poskytuje snadný přístup k více než 360 tisícům popisných záznamů a 33 milionům digitalizovaných stran (130 tisíc digitalizovaných dokumentů) z asi 130 institucí, z nichž polovina je ze zahraničí (přes 20 zemí).
Webarchiv - archiv českého webuWebarchiv se zaměřuje na archivaci národního webu jako na součást českého kulturního dědictví. Zabývá se archivací bohemikálních dokumentů zveřejněných na internetu – shromažďováním zdrojů, jejich archivací, dlouhodobou ochranou a zajištěním přístupu k těmto dokumentům. Akviziční politiku tvoří tři linie: archivace výběrová (sběr zdrojů na základě selekčních kritérií), tematická (kolekce zdrojů sledující témata, která rezonují v prostoru českého webu) a celoplošná ( automatický sběr obsahu na národní doméně).
Projekt Národní eKnihovna je spolufinancován z Evropských strukturálních a investičních fondů. Jeho záměrem je vytvořit nový podpůrný informační systém Národní eKnihovna, který posune Národní knihovnu ČR do 21. století, a to především efektivním řízením vztahů s uživateli, nabídkou moderních služeb poskytovaných široké odborné i laické veřejnosti, ale i aktuálních technologických platforem a nasazováním nových ICT technologií, především pak mobilních zařízení, čteček čárového kódu nebo RFID čteček, bezkontaktních čipových karet atp.